Fot. Giro d'Italia

Czesław Lang potwierdził, że trwają rozmowy dotyczące rozpoczęcia jednego z największych wyścigów świata Giro d’Italia w Polsce.

Giro d’Italia 2018

O prawo startu Giro d’Italia 2018 w naszym kraju ubiegają się dwa miasta Wrocław i Kraków. Jak powiedział nam dyrektor Tour de Pologne, który uczestniczy w rozmowach dotyczących organizacji, póki co są to wstępne negocjacje, a całe przedsięwzięcie jest w fazie projektu:

„Rzeczywiście są takie plany, aby Giro d’Italia w 2018 roku rozpocząć w Polsce” – powiedział nam Czesław Lang. „Od lat jesteśmy zaprzyjaźnieni z organizatorami wyścigu i takie rozmowy prowadzimy. Nie będzie to proste, gdyż wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Przy organizacji Tour de Pologne wiemy że nie jest łatwo pozyskać miasto etapowe, a jest to także wyścig klasy World Tour, identycznie jak Giro. Organizacja etapu Giro d’Italia wymaga nie tylko potężnych pieniędzy, ale i olbrzymiej logistyki”.

Zapytany o miasto, w którym miałby rozpocząć się włoski tour odpowiedział:

„Wrocław ma duże doświadczenie w organizacji różnych imprez, dodatkowo chciałbym aby jeden z etapów Tour de Pologne 2018 tam się odbył. Kraków z kolei jest bardziej kolarski. Od lat jest miastem etapowym naszego wyścigu i ta współpraca układa się bardzo dobrze. Decyzja w którym z miast ewentualnie wystartuje Giro nie należy do mnie. Dziewiątego lutego na zaproszenie Ernesto Colnago lecę do Mediolanu, tam będzie okazja aby także spotkać się z organizatorami Giro” – powiedział Lang.

Wyścig Giro d’Italia już 13 razy rozpoczynał się poza granicami Włoch. Pierwszy raz miało to miejsce 1965 roku, wtedy to barwny peleton ruszył z San Marino. W ubiegłym roku kolarze rozpoczęli ściganie we włoskim tourze w holenderskim Apeldoorn.

Tour de Pologne 2018

W 2013 roku, pierwsze dwa etapy 70 edycji Tour de Pologne rozpoczęły się we włoskim Trydencie. Teraz jest plan aby 75 edycja naszego narodowego touru wystartowała z Włoch.

„Otrzymaliśmy od Włochów ofertę organizacji etapu Tour de Pologne, który zakończyłby się na Monte Casino. Podobnie jak w przypadku Giro, są to wstępne ustalenia. Jeśli mielibyśmy to robić, potrzebowałbym wsparcia rządu, który w piękny sposób, poprzez wyścig, mógłby promować Polskę” – dodał wicemistrz olimpijski z Moskwy.

Kilka dni temu grupa CCC Sprandi Polkowice otrzymała dziką kartę na tegoroczne Giro d’Italia. Tak komentuje tę informację szef Lang Team:

„Polskie kolarstwo zostało zauważone, staliśmy się poważnym graczem w światowym peletonie, poprzez sukcesy naszych kolarzy, poprzez Tour de Pologne, poprzez medale olimpijskie. Bardzo mnie cieszy ta decyzja. Liczę na dobry występ kolarzy CCC”. 

Trzymamy kciuki aby plany dotyczące zarówno Giro, jak i Tour de Pologne zostały zrealizowane.

 

 

 

 

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments