africatopsport.com

Mistrzostwa Świata trwają w najlepsze, natomiast dla zawodników, którzy nie zostali powołani do afrykańskich ekip zaczyna się wyścig GP Chantal Biya w Kamerunie (kat. 2.2).

Jest to już 16. edycja wyścigu, która swoją nazwę wzięła od imienia Pierwszej Damy Kamerunu, żony prezydenta Paula Biyi. Wyścig składa się z czterech etapów o łącznej długości 454,6 km, tradycyjnie rozgrywanych wokół największego miasta Kamerunu, Yaounde. Zaliczany on jest do rankingu UCI Africa Tour i ma na celu pokazanie piękna Kamerunu oraz poszukiwanie talentów z wielu afrykańskich krajów. Składa się z czterech etapów i zakończy się w najbliższą niedzielę.

Obsada wyścigu składa się z reprezentacji narodowych Wybrzeża Kości Słoniowej, Maroka, Rwandy, półamatorskich ekip z Francji (Auvergne Rhone-Alpes, Club de la Defense), Szwajcarii (Meubles Descartes), Słowacji (Central Slovakia Region), a także czterech klubów z rodzimego Kamerunu. Do wyścigu zostały zaproszone dodatkowo reprezentacje Gabonu i Burkina Faso, ale federacje tych krajów zrezygnowały z udziału ze względów finansowych.

Obsada wyścigu nie jest imponująca, głównymi faworytami są reprezentanci Maroka, których przedstawiciel, Mouhcine Lahsaini, wygrał ten wyścig przed rokiem. Jest to kolarz, który jest obecnie jest mistrzem Afryki w jeździe indywidualnej na czas, także brązowym medalistą wyścigu ze startu wspólnego. Wygrywa bardzo dużo wyścigów na afrykańskiej ziemi, m.in. etapy takich wyścigów jak  Tour du Faso, Tour de Cote d’Ivore czy Tour of Rwanda. Ma na swoim koncie też zwycięstwa w klasyfikacjach generalnych na ziemi afrykańskiej – Tour de Mali (2010), Tour du Marocco (2011), Tour de Cote d’Ivore (2015), jest też wielokrotnym mistrzem Maroka. W tym roku jest to też główny kandydat do wygrania wyścigu, a głównymi rywalami powinni być Issiaka Cisse (WKS), Herve Raoul Mba (Kamerun), Clovis Kamzong (Kamerun) czy Jean Bosco Nsengimana (Rwanda).

Pierwszy etap wyścigu, który liczył sobie 122,7 km i prowadził z Yaounde do Bafia, wygrał reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Issiaka Cisse. Kolarz, który w swojej karierze jeździł w szkółce przy siedzibie UCI w szwajcarskim Aigle, wyprzedził o 5 sekund Szwajcara Dimitri Bussarda i o 7 sekund Nathanaela Gery’ego. Jest to już trzeci etapowy triumf Iworyjczyka, wcześniej wygrał dwa etapy w 2013 roku, w swoim dossier ma również wygrany etap w wyścigu wokół własnego kraju, jak również jego klasyfikację generalną w 2013 roku.