Zwycięstwem Anny Van der Breggen zakończył się wyścig elity kobiet w ramach szosowych mistrzostw Europy. Srebro zdobyła Katarzyna Niewiadoma, zostając jednocześnie mistrzynią Europy orliczek!

W odróżnieniu od orlików, Panie miały dziś do pokonania 8 rund, dających w sumie około 110 kilometrów. Dość nieoczekiwanie początek rywalizacji był bardzo spokojny. Przez 50 kilometrów nie miały miejsca żadne ataki, co w przypadku kobiecego ścigania jest czymś rzadko spotykanym.

Ostatecznie jednak w połowie rywalizacji uformowała się pierwsza ucieczka, w skład której wchodziły Eraud, Pavlukhina, Vekemans, Brand, Plichta, Fahlin, Stricker i Hanselmann. Ósemka zdołała wypracować sobie pewną przewagę, lecz peleton nie miał zamiaru ich odpuszczać.  Różnica więc nie przekraczała minuty.

Na nieco ponad 2 rundy do końca, na czele zostały juztylko Plichta, Brand, Pavlukhina i Fahlin. Kwartet bardzo dzielnie pracował, by jak najdłużej utrzymać się na czele, lecz grupa zasadnicza była prowadzona przez bardzo mocne holenderki.

Ostatecznie jednak ich akcja zakończyła się u podnóża przedostatniego podjazdu, co dało możliwość do kolejnych ataków. Bardzo mocno na pedały nacisnęła wówczas Katarzyna Niewiadoma, która miała ogromną ochotę porwać stawkę. Ostatecznie kilkadziesiąt zawodniczek zdołało zjechać się w grupie czołowej, co dawało nadzieje na dobry wynik praktycznie wszystkim reprezentacjom.

Następne kilometry były pełne ataków, lecz nikomu nie udało się odjechać. Wszystko kontrolowały Polki, które przez całą drugą połowę wyścigu były niezwykle aktywne. O wszystkim zdecydował więc finałowy podjazd.

Tam niesamowitą pracę wykonały wszystkie Polki, które niemal zrównały z ziemią wszystkie rywalki. Pracę koleżanek postanowiła wykorzystać Niewiadoma, która niesamowitym atakiem kilometr przed metą jeszcze bardziej rozerwała stawkę, utrzymując na kole jedynie cztery rywalki. Między czołową piątką rozegrała się walka o medale. Po złoto, z przewagą pół koła, sięgnęła Anna Van der Breggen. Na drugim miejscu rywalizację zakończyła Niewiadoma, która jednocześnie została mistrzynią Europy orliczek! Brąz przypadł Elisie Longo Borghini.

Pełne wyniki-tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments