cykelmagasinet.eu

Dunka jadąca w barwach Boels – Dolmans wygrała pierwszy etap i została liderką holenderskiej etapówki. Aktywna jazda Katarzyny Niewiadomej!

Odcinek otwierający zmagania w Holandii miał 103km długości, a start i meta usytuowane były w Tiel. Na starcie stanęła jedna Polka – Katarzyna Niewiadoma (RaboLiv).

Sytuacja rozwinęła się zaskakująco szybko – niemal od razu po starcie ostrym do przodu ruszyła Winanda Spoor (Lensworld-Zannata) i uzyskała nawet prawie 2 minuty przewagi, ale została złapana 25km po starcie.

Po złapaniu uciekinierki ruszyły kontrataki – najpierw odjechała Minke van Dongen (Swaboladies NL), a po kilku minutach w pogoń rzuciła się Katarzyna Niewiadoma (RaboLiv), ale długo nie mogła dogonić rywalki. Udało się to około 50km przed metą. Dwójka miała już wtedy 5 minut przewagi nad zasadniczą grupą.

Peleton “obudził się” dopiero 35km przed metą, ale zaczął szybko nadrabiać wcześniejsze straty. Po kolejnych 15 kilometrach rywalizacji strata zmalała do półtorej minuty. Ostatecznie grupa zasadnicza dopięła swego na 10km przed finiszem i o zwycięstwo miały walczyć sprinterki.

Tempo dyktowane przez grupę Boels – Dolmans spowodowało, że peleton rozdzielił się na kilka grup. Perfekcyjną pracę koleżanek wykończyła Amalie Dideriksen. Drugie miejsce zajęła Sara Mustonen (Liv – Plantur), a podium uzupełniła Barbara Guarischi (Canyon – SRAM).