Akademia Copernicus / copernicus-cycling.pl

Michał Kwiatkowski we wspaniałym stylu rozpoczął hiszpańską Vueltę zdobywając koszulkę lidera wyścigu. Jego podopieczni również odnoszą znaczne sukcesy i starają się podążać za mistrzem.

Zawodnicy Copernicusa 2 lipca stanęli do współzawodnictwa w Rogóźnie. Wyścig ze startu wspólnego w ramach Ligi Uczniowskich Klubów Sportowych okazał się bardzo owocny dla podopiecznych trenera Sławomira Balińskiego. Młodziczki miały do pokonania dystans 18 km, młodzicy i juniorki młodsze 36 km.
Wśród młodziczek kolejny raz dominację w Lidze potwierdziła Olga Wankiewicz, która jako pierwsza przekroczyła linię mety. Julia Jagielska była siódma, Nikola Maj czternasta.
Dominik Żebrowski po pasjonującym finiszu młodzików zajął drugie miejsce, Przemysław Deręgowski był piąty.

rogóźno

W Pruszkowie w dniach 01-03 lipca odbywały się międzynarodowe zawody torowe pn. Grand Prix Poland. Barw narodowych Polski bronili także kolarze Akademii, osiągając znakomite wyniki.
Wśród juniorów w sprincie drużynowym Daniel Rochna wraz z kolegami z kadry narodowej – Mateuszem Miłkiem, Krystianem Rutą i Dawidem Jankowskim zdobyli pierwsze miejsce, a Wojtek Urbański startując w drugiej drużynie – drugie. Daniel startował także w keirinie, w którym sklasyfikowany został na trzecim miejscu.
Rewelacyjnie się zaprezentował młodzieżowiec Michał Lewandowski. W kategorii U23 w sprincie na 200 m uzyskał najlepszy czas 10,049 sekundy! W keirinie Michał zajął trzecie miejsce.

Równolegle do zawodów Grand Prix Poland w Pruszkowie odbywała się na torze w Szczecinie (2-3.07.2016) ostatnia eliminacja juniorów młodszych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Puchar Polski w kolarstwie torowym. Zawodnicy Akademii Copernicus zaliczyli bardzo dobry start poparty osiągniętymi wynikami.

W konkurencji omnium (wielobój kolarski) Kacper Walkowiak zajął drugie miejsce, przedzielając zawodników z Koźminianki Koźminek Wiktora Richtera i Damiana Papierskiego. Karol Wawrzyniak zajął 5-te miejsce. Wśród dziewcząt także drugie miejsce na podium wywalczyła Oliwia Majewska, ulegając Aleksandrze Trzebińskiej z Koźminianki.

szczecin

W dniach 1-3 lipca na starcie XXVI Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Kobyla Góra – Ludwików – Doroszew juniorek młodszych stanęła osamotniona Marta Brzozowska. Marta w roku ubiegłym wygrała klasyfikację generalną tego wyścigu.
Rywalizacja była zacięta. Mimo dwukrotnego zdobycia podium na pierwszym i trzecim etapie ostatecznie Marta zdobyła w generalce 3 miejsce, uzyskując ten sam czas co zwycięska zawodniczka z Kalisza.

10.07.2016, po dwutygodniowej przerwie od zakończenia mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, juniorzy Copernicusa rozpoczęli przygotowania do drugiej części sezonu stając w Kole na starcie międzynarodowego kryterium o „Srebrną Szprychę”. Na starcie stanęło 35 zawodników z dziesięciu klubów. Reprezentację Copernicusa stanowiło pięciu kolarzy: Adrian Brzozowski, Łukasz Ochocki, Michał Maksel, Paweł Słomski i Kamil Rumiński.
Zawodnicy pokazali w kryterium kolarski „pazur”. Bardzo wysokie drugie miejsce zajął Adrian Brzozowski uzyskując tyle samo punktów co zwycięzca, punktowali także Kamil Rumiński i Łukasz Ochocki.

koło

Równocześnie z Tour de Pologne dla kolarzy zawodowych, jak co roku, odbyło się Nutella Mini Tour de Pologne. Pierwszy sprawdzian przyszłych mistrzów kolarstwa miał miejsce 12 lipca w Warszawie.

Reprezentanci Akademii w stolicy stanęli na starcie w trzech kategoriach: młodziczka, młodzik i „I” dla najmłodszych.
W młodziczkach bezapelacyjnie wygrała Olga Wankiewicz przejeżdżając linię mety po solowej akcji. W tej kategorii Nikola Maj była piętnasta.
Wśród młodzików najlepszy wynik osiągnął Dominik Żebrowski zajmując dziesiąte miejsce. Na szesnastym miejscu przyjechał Radek Frątczak, wracający do kolarskiego ścigania po kilkutygodniowej przerwie wymuszonej złamaniem ręki.
Wśród najmłodszych w kategorii I wystartował Kacper Mientki zajmując trzecie miejsce na podium. Jest to nie pierwszy sukces Kacpra, który pod bacznym okiem utytułowanego taty coraz lepiej radzi sobie w kolarskim peletonie.

nutella1

Kolejny etap Nutella Mini Tour de Pologne, w którym do rywalizacji stanęli zawodnicy Akademii, odbył się 14 lipca w Nowym Sączu.

W Nowym Sączu w młodziczkach Olga Wankiewicz ponownie stanęła na podium. Tym razem po finiszu z grupy zajęła drugie miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowały się pozostałe zawodniczki Akademii – Julia Jagielska była piąta, Nikola Maj minęła metę na siódmej pozycji. Świetna postawa zawodniczek skutkowała zdobyciem 1 miejsca w klasyfikacji drużynowej!
Wśród młodzików najlepszy wynik osiągnął Mateusz Sawicki zajmując dziewiąte miejsce. Dominik Żebrowski i Radosław Frątczak sklasyfikowani zostali na dalszych miejscach.
Wśród najmłodszych w kategorii I wystartował tym razem Leon Baliński, syn trenera Sławka Balińskiego. Leon (rocznik 2008) zajął świetne 8 miejsce w kategorii (13 w open) wśród 125 startujących zawodników.

nutella2

15 lipca 2016 roku młodzicy współzawodniczyli w Rzeszowie w ramach Nutella Mini Tour de Pologne.

Startujący w kategorii młodzików Radek Frątczak przypomniał sobie, jak przed swoją kontuzją wygrywał wyścigi i po pasjonującym finiszu stanął na najwyższym stopniu podium. Również Mateusz Sawicki i Dominik Żebrowski mogą zaliczyć wyścig do udanych, bowiem zajęte przez nich miejsca (siódme i dziewiąte) pozwoliły na wygranie klasyfikacji drużynowej młodzików.
W tym wyścigu tak potrzebne szczęście nie w pełni dopisało młodziczkom: Olga Wankiewicz była dziewiąta, a Nikola Maj i Julia Jagielska zajęły miejsca w drugiej dziesiątce.
W najmłodszej kategorii ponownie stanął na starcie Leon Baliński i zajął dobre 12 miejsce.

nutella3

Do Zakopanego, gdzie 16 lipca odbył się kolejny wyścig Nutella Mini Tour de Pologne, pojechało tylko trzech młodzików Copernicusa. Akademię reprezentowali Kamil Wróblewski, Mateusz Sawicki i Dominik Żebrowski.

Start trzech zawodników Akademii przyniósł zwycięstwo drużynowe Copernicusa w kategorii młodzik. Bardzo dobry wynik wykręcił Kamil Wróblewski stając na podium na trzecim miejscu, Mateusz Sawicki był trzeci, a Dominik Żebrowski zaliczył trzecią dziesiątkę.

nutella4

Ostatni, finałowy etap Nutella Mini Tour de Pologne odbył się w Krakowie, mieście kończącym Tour de Pologne. Do rywalizacji przystąpiła ośmioosobowa ekipa Akademii.

W wyścigu młodziczek potwierdziła formę Olga Wankiewicz, która zajęła po finiszu z grupy 3 miejsce.
O ogromnym pechu mogą mówić młodzicy Akademii startujący w wyścigu finałowym. Finiszując z grupy na czołowych miejscach, wchodząc w ostatni w ostani zakręt na 60 m przed metą, zaliczyli upadek wraz z pierwszą dziesiątką zawodników. Stąd dopiero 10 miejsce Radka Frątczaka, 15 Mateusza Sawickiego i 20 Kamila Wróblewskiego.
Na starcie kategorii najmłodszych stanęli Kacper Mientki oraz Leon Baliński. Kacper zajął 4 miejsce wśród rocznika 2006, Leon był 2 spośród zawodników urodzonych w 2008 roku.

nutella5

W dniach 12-17 lipca 2016 we Włoszech w miejscowości Montichiari odbywały się torowe Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy powołano dwóch zawodników Akademii Michała Kwiatkowskiego Copernicus: Daniela Rochnę (kategoria junior) i Michała Lewandowskiego (kategoria U-23).

Pierwszy dzień to świetny występ juniorów w sprincie drużynowym. Polska drużyna w składzie Krystian Ruta, Mateusz Miłek i Daniel Rochna po pasjonującej walce nieznacznie uległa Rosjanom zdobywając srebrny medal!

Ostatniego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Montichiari mamy kolejny medal: Michał Lewandowski w keirinie w kategorii U-23 zajął 3 miejsce i został II Wicemistrzem Europy! Te mistrzostwa przyniosły także Michałowi 4 miejsce w wyścigu na 1 km. Cieszy fakt, że Michał Lewandowski mimo przejścia z kategorii junior do kategorii młodzieżowej U-23 nie odpuszcza i w dalszym ciągu potwierdza swoje wysokie możliwości.

ME-2016-Michał-Lewandowski-podium

W Aigle w Szwajcarii 24 lipca zakończyły się, po pięciodniowej rywalizacji, Mistrzostwa Świata Juniorów na torze. Bardzo dobrze wypadł debiutujący na mistrzostwach Daniel Rochna, który reprezentował nasze barwy narodowe w dwóch konkurencjach: w sprincie drużynowym i sprincie indywidualnym. W sprincie drużynowym Daniel Rochna (Copernicus Toruń) wraz z Mateuszem Miłkiem (Piast Szczecin) i Krystianem Rutą (Tarnovia Tarnowo Podgórne) zajęli 4 miejsce. W sprincie indywidualnym trochę szczęścia zabrakło i Daniel zajął 7 miejsce.

W dniach 25-28 lipca odbywała się w Pruszkowie XXII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kolarstwie torowym. Udział w tej prestiżowej imprezie wzięli udział najlepsi zawodnicy, prezentujący najwyższy poziom sportowy, którzy przeszli przez sito wcześniejszych kwalifikacji. Do rywalizacji przystąpili także podopieczni trenera Marcina Mientkiego, osiągając znakomite wyniki.

Pierwszego dnia OOM rozegrano konkurencje drużynowe.
Na starcie sprintu drużynowego stanęła drużyna juniorów młodszych w składzie: Karol Wawrzyniak, Michał Gałka i Kacper Walkowiak. Po pasjonującej walce z Koźminianką team Copernicusa zdobył złoto i tytuł Mistrza Polski! W tej samej konkurencji juniorek młodszych Oliwia Majewska i Marta Brzozowska zdobyły 4 miejsce.
Kolejną konkurencją drużynową rozegraną pierwszego dnia był wyścig drużynowy. Karol Wawrzyniak, Aleksander Nikiel, Michał Gałka i Kacper Walkowiak wśród chłopców wykręcili czas, dający im srebrny medal. Dziewczęta Akademii również zdobyły srebro, powielając sukces chłopców. Tytuł wicemistrzowski zdobyły zawodniczki w składzie: Oliwia Majewska, Agata Świątkowska, Marta Brzozowska, Marta Wesołowska i Maja Gondek.

W kolejnych dniach rozgrywano pięć konkurencji omnium. Tu również podopieczni trenera Marcina Mientkiego stawali na podium. Wśród juniorek młodszych brąz wywalczyła Oliwia Majewska, a juniorów młodszych Karol Wawrzyniak medal srebrny i Kacper Walkowiak – brązowy. Na 9 miejscu sklasyfikowany został Michał Gałka. Ostatniego dnia rozegrano keirin, w którym wystartował Bartłomiej Frątczak zajmując 6 miejsce.’

oom

W dniach 5-7 sierpnia kolarze Akademii brali udział w międzynarodowych zawodach w Grudziądzu, Grucznie i Kijewie Królewskim i czterokrotnie stanęli na podium. Dla juniorów były to pierwsze kilometry wyścigowe po dłuższej przerwie, traktowane jako starty szkoleniowe do budowania kolejnego szczytu formy.

W kryterium w Grudziądzu wśród juniorów najlepiej punktował Adrian Walecki sklasyfikowany na 4 miejscu. W pierwszej dziesiątce był także Adrian Brzozowski zajmując 9 miejsce.
Kategorię juniorek młodszych reprezentowały Maja Gondek i Marta Wesołowska zajmując odpowiednio miejsca 9 i 15.
Najlepszym młodzikiem Akademii był na kryterium Dominik Żebrowski (m.8) a wśród młodziczek Olga Wankiewicz (m.6).

Kryterium w Grocznie – w wyścigu juniorów drugie miejsce zajął Artur Lewandowski, zdobywając tyle samo punktów co zwycięzca kryterium. Łukasz Ochocki był dziewiąty, Adrian Ochocki dziesiąty.
W młodzikach Dominik Żebrowski punktował na szóstym miejscu a Radosław Frątczak na ósmym. Olga Wankiewicz zajęła w wyścigu 4 miejsce i była najlepsza z polskich zawodniczek.
Odbył się wyścig także dla kategorii żak, w którym nie zawiódł Franciszek Kaczorowski, stając na drugim stopniu podium.

Kijewo Królewskie – wyścig ze startu wspólnego. Rywalizacja juniorów bez wyrazu, dziesiąte miejsce zajął Adrian Brzozowski, trzynasty był Adrian Walecki.
Najwyżej sklasyfikowanym młodzikiem był Dominik Żebrowski (m.14) pozostali przejechali linię mety w trzeciej dziesiątce. Wśród młodziczek Olga Wankiewicz sięgnęła po trzecie miejsce na podium, dobrze zaprezentowała się Nikola Maj meldując się na kresce na dwunastej pozycji,
Współzawodnictwo żaków to powtórka z Gruczna – Franciszek Kaczorowski ponownie zajął drugie miejsce i stanął na podium.

gruczno

Pierwszy dzień współzawodnictwa w XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w kolarstwie szosowym (10.08) był dniem jazdy indywidualnej na czas. Wyścig w Grębocicach o tytuł mistrzowski juniorek młodszych liczył 9,3 km, juniorów młodszych 11,2 km.

Wśród juniorek młodszych rewelacyjnie pojechała Oliwia Majewska zdobywając złoty medal i tytuł mistrzyni Polski! Oliwia należy do czołówki zawodniczek w swojej kategorii wiekowej i trener Marcin Mientki liczył na jej bardzo dobry wynik, także na podium. Wynik, jaki wykręciła Oliwia, pozostawiając za sobą teoretycznie silniejsze rywalki, pozytywnie zaskoczył trenera Marcina i potwierdził, że jest bardzo utalentowaną zawodniczką.

W kategorii junior młodszy na starcie jazdy indywidualnej na czas stanęło pięćdziesięciu najlepszych zawodników w kraju. Zawodnicy Akademii przystąpili zdeterminowani walczyć o tytuł mistrza Polski. Mimo, że dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy Koźminianki, należy pogratulować zajętych miejsc. Na podium stanął Kacper Walkowiak zdobywając brązowy medal, Karol Wawrzyniak był czwarty, Aleksander Nikiel piąty i Michał Gałka jedenasty. Juniorzy młodsi osiągnęli znakomity wynik – w pierwszej piątce trzech wychowanków Akademii Copernicus!

oomczas

Drugiego dnia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (11.08.) zawodniczki i zawodnicy stanęli w Głogowie do wyścigu ze startu wspólnego. Juniorzy młodsi mieli do pokonania dystans 103 km, juniorki młodsze 50 km.

Wyścig juniorów młodszych rozstrzygnął się na ostatnich 10 kilometrach. Do ataku przystąpiła drużyna Copernicusa. Aleksander Nikiel i Karol Wawrzyniak rozpoczęli akcję, po której od peletonu oderwała się czwórka kolarzy. Pech miał Aleksander Nikiel, który w trakcie jazdy „załapał” pobocze, stracił impet jazdy i nie dał rady dojść do ucieczki. Jazdę kontynuowała trójka kolarzy w składzie Karol Wawrzyniak (UKS Copernicus – SMS Toruń), Konrad Sosiński (KLTC Konin) i Kacper Półtorak (KS Deichmann Abus MAT Sobótka). Na mecie uciekający zawodnicy zameldowali się z 17 sekundową przewagą, gdzie najszybszy był Karol Wawrzyniak! Karol przed startem zapowiedział, że jedzie po tytuł Mistrza Polski i ten tytuł wywalczył!

Współzawodnictwo juniorek młodszych zakończyło się atakiem przed Marty Jaskólskiej (LKK Warmia Biskupiec), która zwyciężyła z 5-cio sekundową przewagą. Z peletonu najszybsza była Oliwia Majewska zdobywając srebrny medal!

W klasyfikacji klubowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Copernicus zajął 2 miejsce na 68 teamów!

13 sierpnia w Szczecinie odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kolarstwie torowym. W rywalizacji wzięły udział zarówno zawodniczki jak i zawodnicy Copernicusa. MMM na torze to kontynuacja zmagań młodzików w imprezie tej rangi. Na szczecińskim torze trwała całodzienna rywalizacja i zgodnie z programem PZKol zawodnicy rywalizowali w wcześniej wyznaczonych konkurencjach.

Młodzicy Akademii zdominowali zawody pokonując kluby specjalizujące się w jeździe na torze. Podopieczni trenera Sławka Balińskiego zdobyli łącznie 5 medali, w tym 3 złote.

szczecin1

pełne wyniki, galerie zdjęć oraz wypowiedzi trenerów – copernicus-cycling.pl

naszosiepl patronem medialnym