Fot. Team Sky

Gianni Moscon (Team Sky) został zwycięzcą klasyfikacji generalnej czwartej edycji wyścigu Arctic Race of Norway (2.HC). Ostatni etap padł łupem Johna Degenkolba (Giant-Alpecin). Aktywny był Karol Domagalski (ONE). 

Czwarty i ostatni etap czwartej edycji wyścigu Arctic Race of Norway liczył 193 kilometry, rozpoczął się na kole polarnym w Rana Kommune i zakończył w mieście Bodo.

PROFIL

Od początku etapu sytuacja przed peletonem była bardzo dynamiczna, ponieważ wielu kolarzy organizowało ucieczki, ale żadna z nich nie uzyskała znaczącej przewagi. Warto jednak odnotować, że około dziewięćdziesiąt kilometrów przed metą w gronie kilku harcowników znalazł się jedyny Polak jadący w wyścigu – Karol Domagalski (ONE).

Dwadzieścia kilometrów przed metą ucieczka z Karolem Domagalskim miała jeszcze około pięćdziesięciu sekund przewagi, zatem warto wymienić jej skład. Oprócz Polaka jechali w niej: Marcus Burghardt (BMC), Anders Skaarseth (Team Joker) oraz Floris De Tier (Topsport Vlaanderen). Wcześniej z wymienioną czwórką jechał jeszcze Oivind Lukkedahl (Team Coop), ale w pewnym momencie zabrakło mu sił, by kontynuować ucieczkę.

Mimo determinacji i dużego wkładu sił harcowników, w tym mocno pracujących Domagalskiego i Burghardta, peleton skasował akcję dwa i pół kilometra przed metą.

Walkę o etapowe zwycięstwo rozstrzygnął finisz peletonu, na którym najszybszy był John Degenkolb, który odniósł pierwsze zwycięstwo w trudnym dla siebie sezonie, ponieważ ze względu na poważny wypadek podczas zimowych przygotowań, rozpoczął go z opóźnieniem. Niemiec wykorzystał piękną pracę kolegów z drużyny i w ostatniej chwili wyprzedził Alexandra Kristoffa z Katushy.

Fot. Giant=Alpecin
Fot. Giant-Alpecin

Wartościowy sukces w pierwszym sezonie profesjonalnej kariery kolarskiej odnotował 22-letni Włoch Gianni Moscon reprezentujący barwy Sky. W tym wyścigu ma na koncie zwycięstwo na królewskim etapie i klasyfikację generalną.

Karol Domagalski zajął trzydzieste trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej.

Wyniki ostatniego etapu:

1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 4:17:40
2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
3 Arnaud Demare (Fra) FDJ
4 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
5 Danny van Poppel (Ned) Team Sky
6 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
7 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus
8 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
9 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Team
10 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
11 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
12 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
13 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
14 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
15 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker
16 Steele von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
17 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
18 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
19 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
20 Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept
21 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team
22 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
23 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
24 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
25 Ben Swift (GBr) Team Sky
26 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
27 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Joker
28 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
29 Andreas Sandnes Olsen (Nor) Team Coop-Oster Hus
30 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus
31 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
32 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 20
33 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
34 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sor
35 Mickael Delage (Fra) FDJ
36 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
37 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
38 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 19
39 Syver Waersted (Swe) Team Ringeriks – Kraft
40 Tony Hurel (Fra) Direct Energie
41 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
42 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
43 Bjørn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
44 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
45 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 23
46 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor
47 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks – Kraft
48 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
49 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker
50 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
51 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
52 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks – Kraft
53 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
54 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
55 Yohan Offredo (Fra) FDJ 0:00:13
56 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus
57 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker
58 Trond Hakon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sor
59 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept
60 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data
61 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
62 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
63 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
64 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
65 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
66 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:00:19
67 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:00:23
68 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling 0:00:26
69 Oivind Lukkedal (Nor) Team Coop-Oster Hus
70 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
71 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:27
72 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
73 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:29
74 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
75 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
76 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus
77 Alexander Kamp Egested (Den) Stolting Service Group
78 Julien Morice (Fra) Direct Energie
79 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin 0:00:32
80 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
81 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:00:35
82 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor
83 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
84 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert
85 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:37
86 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
87 Michal Kolar (Svk) Tinkoff Team
88 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks – Kraft
89 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks – Kraft
90 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 0:00:46
91 Fabian Wegmann (Ger) Stolting Service Group
92 Rasmus Guldhammer Pedersen (Den) Stolting Service Group
93 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
94 Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert
95 Marco Haller (Aut) Team Katusha
96 Michael Reihs (Den) Stolting Service Group
97 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ
98 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
99 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
100 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
101 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
102 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken Sor
103 Rasmus Tiller (Nor) Team Ringeriks – Kraft
104 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 22
105 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha
106 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept
107 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:01:06
108 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:01:28
109 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
110 Max Walscheid (Ger) Team Giant-Alpecin 0:01:32
111 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 0:02:19
112 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 0:02:50
113 Max Kanter (Ger) Team Giant-Alpecin 0:03:29
114 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:03:39
115 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Argon 21
116 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
117 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
118 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:39
119 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:03:49
120 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:04:47
121 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 0:05:23
122 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo 0:07:01
123 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor

Klasyfikacja generalna:

1 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 17:13:57
2 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:00:15
3 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team 0:00:30
4 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling 0:00:34
5 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
6 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:38
7 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:41
8 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
9 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
10 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
11 Bjørn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Joker
12 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:00:48
13 Ben Swift (GBr) Team Sky
14 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:00:58
15 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 23 0:01:03
16 Rein Taaramae (Est) Team Katusha 0:01:12
17 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:01:17
18 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:01:30
19 August Jensen (Nor) Team Coop-Oster Hus 0:01:34
20 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
21 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 20
22 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:01:41
23 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks – Kraft 0:01:49
24 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker 0:01:57
25 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:01:58
26 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Team 0:02:02
27 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
28 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:02:06
29 Oivind Lukkedal (Nor) Team Coop-Oster Hus 0:02:15
30 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:02:16
31 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks – Kraft 0:02:17
32 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:02:23
33 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:02:30
34 Alexander Kamp Egested (Den) Stolting Service Group 0:02:33
35 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:02:47
36 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:02:50
37 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sor 0:02:52
38 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:03
39 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:03:12
40 Yohan Offredo (Fra) FDJ 0:03:30
41 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:03:40
42 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:03:48
43 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:52
44 Trond Hakon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sor 0:03:53
45 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
46 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:04:13
47 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:04:36
48 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:04:41
49 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 0:04:51
50 Fabian Wegmann (Ger) Stolting Service Group 0:04:52
51 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 0:05:07
52 Tony Hurel (Fra) Direct Energie
53 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:05:09
54 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 0:05:50
55 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:05:58
56 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling 0:06:00
57 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team 0:06:06
58 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin 0:06:13
59 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 0:06:45
60 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:06:58
61 Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:07:03
62 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 0:07:04
63 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling 0:07:05
64 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 0:07:06
65 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:07:08
66 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:07:11
67 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 22 0:07:26
68 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:07:31
69 Lukas Postlberger (Aut) Bora-Argon 21
70 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:07:51
71 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo 0:07:52
72 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:08:01
73 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:08:04
74 Michael Reihs (Den) Stolting Service Group 0:08:08
75 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:08:26
76 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:08:27
77 Rasmus Guldhammer Pedersen (Den) Stolting Service Group 0:08:31
78 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:08:59
79 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sor 0:09:13
80 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:09:16
81 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 0:10:02
82 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:10:21
83 Danny van Poppel (Ned) Team Sky 0:11:02
84 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:11:14
85 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker 0:11:18
86 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 19
87 Andreas Sandnes Olsen (Nor) Team Coop-Oster Hus
88 Mickael Delage (Fra) FDJ
89 Syver Waersted (Swe) Team Ringeriks – Kraft
90 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Joker
91 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks – Kraft 0:11:20
92 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker 0:11:22
93 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team 0:11:43
94 Haavard Blikra (Nor) Team Coop-Oster Hus 0:11:47
95 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sor 0:11:53
96 Marco Haller (Aut) Team Katusha 0:12:04
97 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
98 Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:12:14
99 Rasmus Tiller (Nor) Team Ringeriks – Kraft 0:12:54
100 Steele von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:12:58
101 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:13:21
102 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:13:43
103 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:14:31
104 Krister Hagen (Nor) Team Coop-Oster Hus 0:15:07
105 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken Sor 0:15:40
106 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks – Kraft 0:15:53
107 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data 0:17:21
108 Max Kanter (Ger) Team Giant-Alpecin 0:17:26
109 Michal Kolar (Svk) Tinkoff Team 0:17:34
110 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:17:38
111 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 0:17:57
112 Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:18:31
113 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:18:50
114 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:19:41
115 Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:20:55
116 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:23:03
117 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sor 0:23:13
118 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:23:42
119 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo 0:24:43
120 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Oster Hus 0:25:23
121 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:26:09
122 Max Walscheid (Ger) Team Giant-Alpecin 0:27:31
123 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Katusha