Fot. Twitter/Lotto-Soudal

Belg z drużyny Lotto-Soudal po górskim finiszu z ucieczki wygrał dwunasty etap wyścigu Tour de France z metą na podjeździe pod legendarną górę Mont Ventoux. Liderem pozostał Chris Froome (Team Sky). 

Każda z wizyt, jakie wyścig Tour de France złożył na Mont Ventoux, to oddzielna historia. Ta najbardziej znana została napisana w 1967 roku, kiedy to podczas wspinaczki stracił przytomność, spadł z roweru, a następnie zmarł, brytyjski kolarz wszech czasów Tom Simpson. 14 lipca 2016 roku Wielka Pętla ponownie odbyła pielgrzymkę do – jak pisał francuski filozof Roland Barthes – “boga zła, któremu musi zostać złożona ofiara”.

W przeddzień dwunastego etapu dyrekcja wyścigu podjęła kontrowersyjną decyzję o skróceniu go o sześć i pół kilometra z powodu silnego wiatru. W związku z powyższym po raz pierwszy w historii Tour de France, zawodnicy nie pokonali całego podjazdu i zakończyli go na wysokości miasta Chalet Reynard.

Ucieczka dnia składająca się z trzynastu śmiałków dość szybko uzyskała kilkunastominutową przewagę, która zapewniła im walkę o niezwykle prestiżowe zwycięstwo. W odjeździe znaleźli się zarówno zawodnicy z góry skazani na niepowodzenie w walce z “gigantem Prowansji”, tacy jak: Andre Greipel (Lotto-Soudal) czy Bryan Coquard (Direct-Energie), których celem nadrzędnym była walka o punkty w klasyfikacji punktowej. Ale byli też w niej dobrzy górale, między innymi: Daniel Teklehaimanot (Dimension Data) i Daniel Navarro (Cofidis).

Na zjeździe z Col des Trois Termes prowadzącemu peleton Simonowi Gerransowi (ORICA-BikeExchange) silny wiatr podciął przednie koło i Australijczyk przewrócił się, pociągając za sobą dwóch kolarzy Sky – Iana Stannarda i Luke`a Rowe`a. Natychmiast po tym incydencie na czoło peletonu wyjechał lider wyścigu Chris Froome i zarządził przerwę na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Główna grupa zastosowała się do polecenia właściciela żółtej koszulki, z związku z czym Stannard i Rowe bez problemu wrócili do peletonu.

Ucieczka rozpoczęła podjazd pod Mont Ventoux z przewagą ponad dziewięciu minut. Najwięcej sił zachowali Navarro, Pauwels i De Gendt. Trójka ta wzajemnie się atakowała, ale ostatecznie w ostatnie pół kilometra podjazdu wjechała razem. Na górski finisz najwięcej sił zachował Belg Thomas De Gendt.

Z grupy faworytów jako pierwszy zaatakował Froome, któremu do koła doskoczył Richie Porte z BMC. Chwilę później dojechał do nich Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Następnie wydarzyła się bardzo niecodzienna sytuacja. Porte wjechał w motocykl z kamerą, którego nagłe zatrzymanie spowodował tłum nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa kibiców. Na Tasmańczyka wpadli Froome i Mollema. Porte i Mollema zdołali szybko wrócić na rowery, ale lider wyścigu nie mógł jechać na swoim rowerze i w oczekiwaniu na zastępczy, BIEGŁ pod górę. Sędziowie zdecydowali, że mimo straty, którą Froome poniósł w wyniku tego wydarzenia, pozostał liderem klasyfikacji generalnej.

W wypowiedziach po etapie kolarze nie zostawili suchej nitki na organizatorach wyścigu, których oskarżają o nieumiejętność zapanowania nad kibicami i obecność zbyt dużej liczby motocykli na zatłoczonym podjeździe.

Wyniki etapu:

1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 4:31:51
2 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:00:02
3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:00:14
4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:00:40
5 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
6 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:02:52
7 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 0:03:13
8 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:03:26
9 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 0:04:23
10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:05:05
11 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange 0:05:24
12 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
13 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida
14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
15 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:05:31
17 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
18 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:05:36
19 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:05:05
20 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:06:30
21 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
22 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
23 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
24 Sergio Henao (Col) Team Sky 0:06:45
25 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:05:05
26 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team 0:06:51
27 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 0:07:24
28 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
29 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
30 Wouter Poels (Ned) Team Sky 0:07:27
31 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:07:54
32 Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step
33 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:09:30
34 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 0:09:35
35 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
36 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
37 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
38 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
39 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
40 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
41 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:10:05
42 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo 0:11:41
43 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:12:13
44 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky 0:12:29
45 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18 0:13:40
46 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:14:11
47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
48 Florian Vachon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:14:33
49 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
50 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
51 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre – Merida
52 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
53 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:15:25
54 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:15:27
55 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
56 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:16:27
57 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange 0:18:32
58 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
59 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:19:44
60 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
61 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
62 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
63 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:21:26
64 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
65 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step
66 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
67 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
68 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
69 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
70 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
71 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
72 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
73 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
74 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
75 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
76 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
77 Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step
78 Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 0:22:40
79 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida
80 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
81 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
82 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
83 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:23:37
84 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
85 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
86 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
87 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
88 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
89 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
90 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
91 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
92 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
93 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
94 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
95 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step
96 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
97 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac
98 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:24:41
99 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team 0:25:25
100 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
101 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team
102 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
103 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
104 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
105 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
106 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
107 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
108 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
109 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
110 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
111 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
112 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida
113 Winner Anacona (Col) Movistar Team
114 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
115 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
116 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
117 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
118 Arthur Vichot (Fra) FDJ
119 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
120 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
121 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step
122 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
123 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
124 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
125 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
126 Steve Morabito (Swi) FDJ
127 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
128 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept
129 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
130 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
131 Rui Costa (Por) Lampre – Merida
132 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
133 Marco Haller (Aut) Team Katusha
134 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
135 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
136 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac 0:25:57
137 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
138 Luke Rowe (GBr) Team Sky
139 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:26:03
140 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team 0:27:49
141 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
142 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 0:28:00
143 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:28:04
144 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:28:24
145 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
146 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
147 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
148 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
149 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
150 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
151 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida
152 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
153 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
154 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
155 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
156 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
157 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
158 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
159 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
160 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
161 William Bonnet (Fra) FDJ
162 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
163 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept
164 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
165 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
166 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
167 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
168 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
169 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept
170 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
171 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
172 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
173 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
174 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
175 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
176 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
177 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
178 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo – Vital Concept
179 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
180 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
181 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
182 Ian Stannard (GBr) Team Sky
183 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida
184 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
185 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
186 Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 0:29:13
187 Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step
188 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step
189 Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida
190 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNS Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha

Klasyfikacja generalna:

1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 57:11:33
2 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange 0:00:47
3 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:00:56
4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:01:01
5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:15
6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:01:39
7 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:44
8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:01:54
9 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:01:56
10 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha 0:02:11
11 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:02:22
12 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 0:02:29
13 Sergio Henao (Col) Team Sky 0:02:36
14 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team 0:03:14
15 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin 0:04:28
16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:05:51
17 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 0:07:35
18 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ 0:08:02
19 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:11:20
20 Mikel Nieve (Spa) Team Sky 0:14:15
21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18 0:14:33
22 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo 0:21:44
23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:23:07
24 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale 0:25:29
25 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:26:14
26 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 0:27:27
27 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:28:54
28 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:33:14
29 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 0:36:16
30 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 0:38:32
31 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky 0:38:48
32 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling 0:40:29
33 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:41:55
34 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:42:54
35 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team 0:44:43
36 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:45:06
37 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:46:18
38 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange 0:46:38
39 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:48:21
40 Wouter Poels (Ned) Team Sky 0:50:53
41 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 0:52:01
42 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:52:29
43 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo 0:52:42
44 Steve Morabito (Swi) FDJ 0:53:04
45 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18 0:54:52
46 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:55:39
47 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:55:52
48 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:56:34
49 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 0:57:21
50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:58:47
51 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team 1:00:11
52 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin 1:00:14
53 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 1:00:40
54 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick-Step 1:01:45
55 Rui Costa (Por) Lampre – Merida 1:02:03
56 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin 1:05:31
57 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits 1:05:42
58 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team 1:06:26
59 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18 1:07:23
60 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 1:08:43
61 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1:10:19
62 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 1:12:05
63 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 1:14:30
64 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange 1:17:01
65 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 1:20:34
66 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 1:21:15
67 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:21:28
68 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step 1:21:32
69 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 1:22:09
70 Alberto Losada (Spa) Team Katusha 1:24:26
71 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 1:24:43
72 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling 1:27:35
73 Jérémy Roy (Fra) FDJ 1:28:37
74 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 1:29:03
75 Winner Anacona (Col) Movistar Team 1:29:26
76 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team 1:29:35
77 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 1:30:34
78 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 1:32:26
79 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 1:32:35
80 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre – Merida 1:32:39
81 Anthony Roux (Fra) FDJ 1:32:43
82 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team 1:34:37
83 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 1:34:56
84 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 1:35:43
85 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling 1:36:18
86 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac 1:37:00
87 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 1:37:13
88 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 1:38:01
89 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:38:19
90 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac 1:40:35
91 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team 1:41:22
92 Arthur Vichot (Fra) FDJ 1:41:29
93 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida 1:42:21
94 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 1:42:31
95 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:43:31
96 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 1:44:09
97 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange 1:44:46
98 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling 1:44:53
99 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 1:45:22
100 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:46:35
101 Florian Vachon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:46:51
102 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 1:46:56
103 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo 1:47:38
104 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 1:47:47
105 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange 1:48:05
106 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18 1:48:27
107 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 1:48:30
108 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18 1:49:35
109 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:50:45
110 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 1:50:49
111 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:51:30
112 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 1:52:49
113 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 1:54:06
114 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 1:54:25
115 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 1:55:09
116 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 1:55:15
117 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 1:55:35
118 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac 1:55:51
119 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac 1:55:59
120 Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick-Step 1:56:18
121 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 1:57:46
122 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 1:58:16
123 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 1:58:22
124 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac 1:59:24
125 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange 1:59:34
126 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo 2:01:24
127 Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick-Step 2:01:30
128 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo 2:01:38
129 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 2:02:00
130 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange 2:02:23
131 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac 2:02:27
132 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 2:02:42
133 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal 2:03:25
134 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling 2:03:34
135 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits 2:04:45
136 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 2:05:10
137 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha 2:05:42
138 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 2:05:45
139 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 2:06:30
140 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida 2:06:44
141 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 2:07:13
142 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept 2:07:57
143 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange 2:09:13
144 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits 2:09:26
145 William Bonnet (Fra) FDJ 2:09:35
146 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
147 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits 2:09:55
148 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits 2:09:57
149 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 2:10:38
150 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step 2:10:53
151 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
152 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal 2:12:28
153 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 2:12:38
154 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 2:12:58
155 Marcel Kittel (Ger) Etixx – Quick-Step 2:13:05
156 Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 2:13:06
157 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 2:13:22
158 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team 2:13:35
159 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step 2:13:52
160 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 2:13:53
161 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18 2:14:01
162 Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick-Step 2:14:05
163 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 2:14:53
164 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 2:15:55
165 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 2:16:20
166 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 2:16:30
167 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 2:17:22
168 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac 2:17:59
169 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team 2:18:10
170 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
171 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits 2:18:11
172 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 2:18:23
173 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team 2:18:24
174 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18 2:19:34
175 Luke Rowe (GBr) Team Sky 2:19:46
176 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 2:20:26
177 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 2:20:37
178 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo 2:20:44
179 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 2:21:32
180 Ian Stannard (GBr) Team Sky 2:21:56
181 Marco Haller (Aut) Team Katusha 2:22:48
182 Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida 2:23:44
183 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 2:24:37
184 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin 2:24:43
185 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 2:25:59
186 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18 2:29:51
187 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 2:29:56
188 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 2:34:20
189 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal 2:42:50
190 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 2:52:34