Giro Rosa

W piątek wieczorem prologiem w Gaiarine rozpocznie się 27. edycja Giro d’Italia Internazionale Femminile. Na starcie Katarzyna Niewiadoma, Eugenia Bujak i Małgorzata Jasińska.

To zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa etapówka w kobiecym kalendarzu. W tegorocznej edycji w ciągu dziesięciu dni zawodniczki będą miały do pokonania prawie 858 kilometrów.

Po piątkowym prologu kolejny dzień będzie raczej należał do sprinterek. Drugi etap to meta w Montenars, gdzie mogą pokazać się zawodniczki lubujące się w cięższych wyścigach klasycznych. Kolejne dwa odcinki to ponownie gratka dla sprinterek.

Walka o klasyfikację generalną powinna rozpocząć się na odcinku z Grosio do Tirano, gdzie w połowie etapu przed kolarkami “wyrośnie” podjazd pod Mortirolo (12,4 km długości; średnie nachylenie 10,5%).

Ostatni górski etap poprowadzi zawodniczki do Alassio, gdzie w pobliżu sanktuarium Madonna della Guardia ostatni raz zobaczymy na czele góralki. Następnego dnia specjalistki od jazdy na czas będą mogły nieco poprawić swoje pozycje, bowiem organizatorzy przygotowali 22 kilometrową czasówkę prowadzącą do Varazze. Ostatnie 2 etapy to kolejne szanse dla sprinterek, które powalczą na finiszu w Legnano i Verbanii, gdzie koronowana zostanie nowa królowa włoskich szos.

Trasa Giro d’Italia Internazionale Femminile 2016:

Prolog: Gaiarine 2 km

giro rosa prolog
Etap 1: Gaiarine – San Fior 104 km

giro rosa 1 etap
Etap 2: Tarcento – Montenars 111,1 km

giro rosa 2 etap
Etap 3: Montagnana – Lendinara 120 km

giro rosa 3 etap
Etap 4: Costa Volpino – Lovere 98,550 km

giro rosa 4 etap
Etap 5: Grosio – Tirano 77,5 km

tirano
Etap 6: Andora – Alassio/Madonna della Guardia 118,6 km

giro rosa 6 etap
Etap 7: Albisola Superiore – Varazze (ITT) 21,9 km

giro rosa 7 etap
Etap 8: Rescaldina – Legnano 99,350 km

giro rosa 8 etap
Etap 9: Verbania – Verbania 104,8 km

giro rosa 9 etap

Lista startowa

Na liście startowej mamy 22. drużyny. Z numerem jeden wystartuje ubiegłoroczna triumfatorka – Anna van der Breggen (Rabobank-Liv). Wydaje się jednak, że Holenderka będzie jedynie pomocniczką naszej Kasi Niewiadomej. Podwójna mistrzyni Polski jest w kapitalnej formie i jest to doskonały moment, aby zapisać w swoim palmeres różowe zwycięstwo.

Jedną z faworytek jest niewątpliwie Megan Guarnier (Boels – Dolmans), która w tym sezonie wygrała między innymi Amgen Tour of California. Swoje “trzy grosze” będą chciały także wtrącić między innymi: Mara Abbott (Wiggle High5), Claudia Lichtenberg (Lotto Soudal Ladies).

Oprócz Kasi Niewiadomej w wyścigu zaprezentują się jeszcze dwie Polki: Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) oraz Małgorzata Jasińska (Ale Cippolini).

Pełna lista startowa –> tutaj.

Codziennie po zakończeniu etapu na portalu naszosie.pl pełna relacja z wyścigu.

Oficjalny hashtag wyścigu #GiroRosa2016  

Oficjalny hashtag Womens World Tour #UCIWWT

Oficjalne konto wyścigu na Twitterze @GiroRosaCycling