Fot. Tim De Waele

Francuskie władze zdecydowały o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa zabezpieczających Tour de France. Jest to reakcja na wysoki stopień zagrożenia terrorystycznego obowiązujący w tym kraju. 

Francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve spotkał się z organizatorami Wielkiej Pętli, by omówić kwestie związane z zabezpieczeniem największego wyścigu kolarskiego na świecie.

Każdy rozumie to, że tegoroczny wyścig Tour de France będzie odbywał się w szczególnych okolicznościach. I to nie chodzi tylko o Francję. To wydarzenie oglądają miliony ludzi różnych narodowości przy trasie, biliony przed telewizorami, a liczba akredytowanych dziennikarzy sięga dwóch tysięcy – uzasadniał Cazeneuve.

W związku z tym, że stopień zagrożenia terrorystycznego we Francji określa się jako bardzo wysoki, wyścig będzie zabezpieczało dwadzieścia trzy tysiące policjantów. Ponadto, przy trasie po raz pierwszy pojawią się funkcjonariusze oddziału antyterrorystycznego francuskiej żandarmerii narodowej (GIGN).

Ostatnio francuski parlament podjął decyzję, aby wydłużyć stan wyjątkowy wprowadzony po atakach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie 2015 roku, aby obejmował piłkarskie mistrzostwa europy oraz właśnie Tour de France.

Tour de France potrwa od 2 do 24 lipca.