Campagnolo / campagnolo.com

Włoska firma stworzyła nowy osprzęt, który celuje w niezachwianą pozycję Shimano Ultegra.

Campagnolo aktualnie oferuje aż osiem grup osprzętu. Kolejno są to Veloce, Athena, Chorus, Record oraz Super Record. Trzy ostatnie mają swoje wersje elektroniczne EPS. Wiele osób porównuje „Campę” do Shimano, ale ciężko zawsze było znaleźć odpowiednik drugiej najwyższej grupy japońskiej firmy – Ultegra. Dotychczas znajdowała się ona gdzieś pomiędzy Atheną i Chorusem.

Włosi postanowili to zmienić i stworzyć Campagnolo Potenza – 11-rzędowy osprzęt, który wpasuje się właśnie pomiędzy wspomniane dwie grupy. Nazwa grupy tłumaczy się na siłę, moc, a twórcy uważają, że będzie to rywal Ultegry, ale z duszą.

W przeciwieństwie do trzech wyższych grup Potenza będzie złożona głównie z aluminium. Cała produkcja odbędzie się w Europie – początek w fabryce Vicenza, a wykończenie w Rumunii.

Nowe klamkomanetki Ergopower zachowują ergonomię całej „rodziny”, ale są trochę bardziej zaokrąglone, żeby poprawić górny chwyt. Tak jak w niższych modelach Shimano klamki hamulców są aluminiowe, a manetki przerzutek są plastikowe. Funkcja Power-shift pozwala na zrzucenie jednego przełożenia z przodu na każde wciśnięcie dźwigni, ale powrót na cięższe tarcze odbywa się już w ruchu trzystopniowym, co ma poprawić efektywność zmian. Ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie manetki pod kciuk znanej z elektronicznych grup EPS.

Przy okazji firma stworzyła pięć kaset Campagnolo 11 o liczbach zębów 11-32, 11-25, 11-27, 11-29 oraz 12-27. Z kolei korby będą miały trzy rozmiary – 50/34, 52/36 oraz 53/39.

Katalogowa waga grupy:

  • przednia przerzutka 94g
  • tylna przerzutka 211g
  • klamkomanetki 370g
  • korba 754g
  • łańcuch 235g
  • hamulce 321g
  • kaseta 249g
  • łożyska suportu 69g

SUMA: 2303g

Poprzedni artykułPrzedstawiono trasę Giro Rosa 2016
Następny artykułJens Debusschere zwyciężył w Dwars Door Vlaanderen! (video)
Menedżer sportu, fotograf. Zajmuje się sprzętem, relacjami na żywo i wiadomościami. Miłośnik wszystkiego co słodkie, w wolnym czasie lubi wyskoczyć na rower żeby poudawać, że poważnie trenuje.
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
diMateo
diMateo

W Ultegrze klamki są karbonowe, nie aluminiowe!!!

Kilka lat jeździłem na Campie i złego słowa nie dałem powiedzieć, jednak z roku na rok jakość i wykonanie Campy ewidentnie spadały. Kiedyś miałem okazję przetestować Ultegrę 11s i muszę przyznać, że różnica była kolosalna, oczywiście na korzyść Shimano.

MOnty
MOnty

W Campagnolo Athena klamki są też karbonowe, właśnie na nich jeżdżę. Jakość campy spadła? Na veloce przejechałem już prawie 10 kkm i nie zamierzają się rozpaść. Na Ultegrze zrobisz 10 kkm bez jakiejkolwiek wymiany?

Szymon72
Szymon72

Nie mówcie, że 10kkm to jakiś przebieg dla osprzętu szosowego. Jakby cokolwiek miało się rozpaść po 10 tysiącach to nikt by tego nie kupował. Bazowe grupy 105 i Veloce przy podstawowym serwisowaniu muszą wytrzymać przynajmniej 20 tysięcy km.