Fot. Etixx-Quick Step / Tim de Waele

Po śmiałym ataku w samej końcówce etapu Bob Jungels (Etixx – Quick Step) sięgnął po triumf podczas pierwszego dnia rywalizacji w Omanie i został liderem wyścigu.

Pierwszy etap omańskiego wyścigu jest niemal identyczny jak drugi dzień zmagań z ubiegłego roku. Niewielkie pagórki w końcówce zapowiadały, że o zwycięstwo powalczy mniej liczny peleton.

oman1

Zgodnie z oczekiwaniami tuż po starcie uformowała się pięcioosobowa ucieczka. Znaleźli się w niej Christoph Pfingsten (Bora – Argon 18), Berden De Vries (Roompot), Kenny Dehaes (Wanty), Peter Vanspeybrouck (Topsport Vlaanderen) oraz Peter Koning (Drapac). Peleton nie zamierzał brać się do pracy od pierwszych kilometrów i harcownicy szybko zyskali ponad 6 minut przewagi.

W peletonie na czele mogliśmy zobaczyć głównie grupy Astany, BMC i Dimension Data i to za ich sprawą 50 kilometrów przed metą przewaga wynosiła niewiele ponad 2 minuty. Tuż przed pierwszą górską premią ucieczka zaczęła się rozpadać – Koning i Dehaes wrócili do peletonu, który znajdował się kilkadziesiąt sekund za pozostałą na czele trójką.

Na podjeździe pod Al Hamriyah peleton doszedł poranną ucieczkę i od razu zaatakował Sebastien Turgot (Ag2r), ale jego akcja została dość szybko skasowana. Po przekroczeniu szczytu Al Jissah peleton liczył już tylko kilkunastu zawodników, a straty ponieśli m. in Richie Porte (BMC) i Alexander Kristoff (Katusha).

W samej końcówce na skok zdecydował się Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), a za Norwegiem ruszył Bob Jungels (Etixx – Quick Step). Luksemburczyk zostawił inicjatora akcji i gnał samotnie w stronę mety z kilkusekundową przewagą, która okazała się wystarczająca do odniesienia zwycięstwa! Sprint z małej grupki wygrał Serge Pauwels (Dimension Data).

Wysoko, na ósmej pozycji zameldował się kolarz CCC Sprandi Polkowice – Davide Rebellin. Najlepszy z Polaków, Adrian Honkisz zajął 45 pozycję.

Wyniki 1 etapu:

1 Bob Jungels (Lux) Etixx-QuickStep 3:37:33
2 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:00:06
3 Romain Bardet (Fra) AG2R-La Mondiale 0:00:08
4 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
7 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida
8 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
9 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
10 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
11 Daniel Martin (Irl) Etixx-QuickStep
12 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R-La Mondiale
13 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
14 Jacques Janse van Rensburg (RSA) Dimension Data
15 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
16 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
17 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx-QuickStep 0:00:22
18 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18 0:00:24
19 Marco Marcato (Ita) Wanty-Groupe Gobert 0:00:32
20 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
21 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling
22 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:00:40
23 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
24 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty-Groupe Gobert
25 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
26 Gerald Ciolek (Ger) Stölting Service Group
27 Samuel Spokes (Aus) Drapac Professional Cycling
28 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
29 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
30 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
31 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
32 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
33 Eduardo Sepúlveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept
34 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
35 Damien Gaudin (Fra) AG2R-La Mondiale 0:00:54
36 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
37 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:01:04
38 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
39 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Oranje Peloton
40 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group 0:01:07
41 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Argon 18
42 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
43 Nathan Earle (Aus) Drapac Professional Cycling
44 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
45 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
46 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
47 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha
48 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
49 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
50 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
51 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
52 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
53 Björn Thurau (Ger) Wanty-Groupe Gobert
54 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
55 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
56 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
57 Sébastien Minard (Fra) AG2R-La Mondiale
58 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
59 Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
60 Pieter Weening (Ned) Roompot-Oranje Peloton
61 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group 0:01:36
62 Johan Vansummeren (Bel) AG2R-La Mondiale
63 Linus Gerdemann (Ger) Stölting Service Group
64 Laurens De Plus (Bel) Etixx-QuickStep
65 Hugo Houle (Can) AG2R-La Mondiale
66 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:01:46
67 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
68 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Sprandi Polkowice
69 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
70 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
71 Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
72 Steven Tronet (Fra) Fortuneo – Vital Concept
73 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
74 Gianni Meersman (Bel) Etixx-QuickStep 0:02:01
75 Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:02:33
76 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 0:02:53
77 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:00
78 Tim Kerkhof (Ned) Roompot-Oranje Peloton
79 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx-QuickStep 0:03:24
80 Brian van Goethem (Ned) Roompot-Oranje Peloton
81 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
82 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin
83 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
84 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
85 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
86 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
87 Marco Haller (Aut) Team Katusha
88 Kenneth Van Rooy (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
89 Sébastien Turgot (Fra) AG2R-La Mondiale
90 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
91 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
92 Dmitrii Kozonchok (Rus) Team Katusha
93 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
94 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin 0:03:34
95 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:03:37
96 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:03:52
97 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
98 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
99 Roy Jans (Bel) Wanty-Groupe Gobert
100 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
101 Alexis Gougeard (Fra) AG2R-La Mondiale
102 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
103 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
104 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
105 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
106 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
107 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
108 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:05:06
109 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:05:40
110 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre-Merida
111 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
112 Marko Kump (Slo) Lampre-Merida
113 Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
114 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
115 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
116 Robin Stenuiit (Bel) Wanty-Groupe Gobert
117 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:06:51
118 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group 0:07:34
119 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert 0:09:47
120 Federico Zurlo (Ita) Lampre-Merida
121 Pierre-Luc Périchon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:10:07
122 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept
123 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-QuickStep
124 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
125 André Looij (Ned) Roompot-Oranje Peloton
126 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept
127 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
128 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
129 Ivar Slik (Ned) Roompot-Oranje Peloton
130 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
131 Iljo Keisse (Bel) Etixx-QuickStep
132 Wesley Kreder (Ned) Roompot-Oranje Peloton
133 Berden De Vries (Ned) Roompot-Oranje Peloton
134 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
135 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
136 Dias Omirzakov (Kaz) Astana Pro Team
137 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
138 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
139 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling 0:13:54
140 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 0:15:01
141 Kenny Dehaes (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:15:52

 

 

Klasyfikacja generalna po 1 etapie:

1 Bob Jungels (Lux) Etixx-QuickStep 3:37:23
2 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:00:10
3 Romain Bardet (Fra) AG2R-La Mondiale 0:00:14
4 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 0:00:18
5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
7 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida
8 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
9 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
10 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
11 Daniel Martin (Irl) Etixx-QuickStep
12 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R-La Mondiale
13 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
14 Jacques Janse van Rensburg (RSA) Dimension Data
15 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
16 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
17 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx-QuickStep 0:00:32
18 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18 0:00:34
19 Marco Marcato (Ita) Wanty-Groupe Gobert 0:00:42
20 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
21 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling
22 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:00:50
23 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
24 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty-Groupe Gobert
25 Nathan Haas (Aus) Dimension Data
26 Gerald Ciolek (Ger) Stölting Service Group
27 Samuel Spokes (Aus) Drapac Professional Cycling
28 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
29 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
30 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
31 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
32 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
33 Eduardo Sepúlveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept
34 Matthew Busche (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
35 Damien Gaudin (Fra) AG2R-La Mondiale 0:01:04
36 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
37 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:01:14
38 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
39 Jesper Asselman (Ned) Roompot-Oranje Peloton
40 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group 0:01:17
41 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Argon 18
42 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
43 Nathan Earle (Aus) Drapac Professional Cycling
44 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
45 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
46 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
47 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha
48 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
49 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
50 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
51 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
52 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
53 Björn Thurau (Ger) Wanty-Groupe Gobert
54 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
55 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
56 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
57 Sébastien Minard (Fra) AG2R-La Mondiale
58 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
59 Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
60 Pieter Weening (Ned) Roompot-Oranje Peloton
61 Romain Lemarchand (Fra) Stölting Service Group 0:01:46
62 Johan Vansummeren (Bel) AG2R-La Mondiale
63 Linus Gerdemann (Ger) Stölting Service Group
64 Laurens De Plus (Bel) Etixx-QuickStep
65 Hugo Houle (Can) AG2R-La Mondiale
66 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:01:56
67 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
68 Tomasz Kiendys (Pol) CCC Sprandi Polkowice
69 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
70 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
71 Jaroslaw Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
72 Steven Tronet (Fra) Fortuneo – Vital Concept
73 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
74 Gianni Meersman (Bel) Etixx-QuickStep 0:02:11
75 Grzegorz Stepniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice 0:02:43
76 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18 0:03:03
77 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:10
78 Tim Kerkhof (Ned) Roompot-Oranje Peloton
79 Dmitrii Kozonchok (Rus) Team Katusha 0:03:33
80 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx-QuickStep 0:03:34
81 Brian van Goethem (Ned) Roompot-Oranje Peloton
82 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
83 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin
84 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
85 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
86 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
87 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
88 Marco Haller (Aut) Team Katusha
89 Kenneth Van Rooy (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
90 Sébastien Turgot (Fra) AG2R-La Mondiale
91 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
92 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
93 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
94 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin 0:03:44
95 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:03:47
96 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:03:59
97 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 0:04:02
98 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
99 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
100 Roy Jans (Bel) Wanty-Groupe Gobert
101 Alexis Gougeard (Fra) AG2R-La Mondiale
102 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
103 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team
104 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
105 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
106 Karl Menzies (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
107 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
108 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:05:16
109 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre-Merida 0:05:48
110 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:05:50
111 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
112 Marko Kump (Slo) Lampre-Merida
113 Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
114 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
115 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
116 Robin Stenuiit (Bel) Wanty-Groupe Gobert
117 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:07:01
118 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group 0:07:44
119 Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert 0:09:57
120 Federico Zurlo (Ita) Lampre-Merida
121 Berden De Vries (Ned) Roompot-Oranje Peloton 0:10:14
122 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 0:10:16
123 Pierre-Luc Périchon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:10:17
124 Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo – Vital Concept
125 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-QuickStep
126 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
127 André Looij (Ned) Roompot-Oranje Peloton
128 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept
129 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
130 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
131 Ivar Slik (Ned) Roompot-Oranje Peloton
132 Jordan Kerby (Aus) Drapac Professional Cycling
133 Iljo Keisse (Bel) Etixx-QuickStep
134 Wesley Kreder (Ned) Roompot-Oranje Peloton
135 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
136 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
137 Dias Omirzakov (Kaz) Astana Pro Team
138 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
139 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling 0:14:04
140 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 0:15:11
141 Kenny Dehaes (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:16:00