Dla Alejandro Valverde sezon 2016 może być jednym z najbardziej intensywnych w karierze. Zawodnik Movistaru w szczególności nastawia się na Igrzyska Olimpijskie w Rio.

Doświadczony Hiszpan pierwsze kilometry wyścigowe nabija już w Challange Mallorca. W następnych dniach być może pojedzie w Volta a la Comunitat Valenciana (3-7 luty), a jeśli nie, to zobaczymy go na trasie Vuelta a Andalucía (17-21 luty). Pewniakami są za to jednodniówki: Clásica de Almería (13 lutego), Vuelta a Murcia (14 lutego).

Marzec w kalendarzu startowym triumfatora rankingu WorldTour, przedstawia się następująco: Strade Bianche (5), Tirreno-Adriático (9-15), Milán-San Remo (19), E3 Harelbeke (23), Dwars door Vlaanderen (25). W kolejnym miesiącu czekają same klasyki z kalendarza WorldTour, czyli: Tour of Flandres (3 kwietnia), Amstel Gold Race (17 kwietnia), Fleche-Wallone (20 kwietnia), Liege-Bastogne-Liege (24 kwietnia).

W maju przyjdzie czas na Giro d’Italia. Valverde chce wziąć także udział w Tour de France, które poprzedzi startem w mistrzostwach kraju. Po Wielkiej Pętli kapitan Movistaru nastawia się na docelową imprezę sezonu – Igrzyska Olimpijskie. Jeśli noga pozwoli, 35-letni Valverde pojedzie w hiszpańskiej Vuelcie, co byłoby dla niego trzecim wielkim tourem w ciągu jednego sezonu!