Caleb Ewan (Orica GreenEDGE) zdecydowanie zdominował sprinterskie pojedynki w tegorocznym wyścigu Tour Down Under. Młody Australijczyk był najszybszy także na ostatnim etapie w Adelajdzie. Cały wyścig zwyciężył Simon Gerrans, również z drużyny Orica.
Ostatni etap dla sprinterów liczył 90 km i został rozegrany w Adelajdzie.
Podczas etapu próbowało uciec wielu kolarzy, ale jak to bywa w przypadku kryteriów ulicznych, nikomu nie udało się uzyskać większej przewagi. Ostatni harcownicy – Maarten Tjallingii (LottoNL-Jumbo) i Lieuwe Westra (Astana) zostali doścignięci dwa okrążenia przed metą.
Sprinterski pojedynek ponownie był popisem szybkości i eksplozywności Caleba Ewana. Domowy dla Orici wyścig był bardzo udany. Łupem Gerransa i spółki padły cztery z sześciu etapów, klasyfikacja generalna oraz punktowa.
Video z ostatnich kilometrów:
Wyniki 6. etapu:
1 EWAN Caleb OGE 1:55:02 1:55:02 10
2 RENSHAW Mark DDD ST 6
3 NIZZOLO Giacomo TFS ST 4
4 BLYTHE Adam TNK ST
5 TCATEVITCH Aleksei KAT ST
6 SWIFT Ben SKY ST
7 KUMP Marko LAM ST
8 MARTINELLI Davide EQS ST
9 HOWARD Leigh IAM ST
10 WIPPERT Wouter CPT ST
11 GERRANS Simon OGE ST
12 POZZOVIVO Domenico ALM ST
13 VON HOFF Steele AUS ST
14 HENDERSON Greg LTS ST
15 LOBATO DEL VALLE Juan José MOV ST
16 GERTS Floris BMC ST
17 DE KORT Koen TGA ST
18 PREIDLER Georg TGA ST
19 ROUX Anthony FDJ ST
20 BAGDONAS Gediminas ALM ST
21 ROJAS José Joaquin MOV ST
22 PIBERNIK Luka LAM ST
23 MCCARTHY Jay TNK ST
24 HENAO Sergio Luis SKY ST
25 VALLS FERRI Rafael LTS ST
26 LIGTHART Pim LTS ST
27 BATTAGLIN Enrico TLJ ST
28 BEVIN Patrick CPT ST
29 WYSS Danilo BMC ST
30 MEYER Cameron DDD ST
31 PORTE Richie BMC ST
32 LUDVIGSSON Tobias TGA ST
33 CLARKE Simon CPT ST
34 FERNANDEZ ANDUJAR Ruben MOV ST
35 WOODS Michael CPT ST
36 SÜTTERLIN Jasha MOV ST
37 GRUZDEV Dmitriy AST ST
38 GIACOPPO Anthony AUS ST
39 MORABITO Steve FDJ ST
40 OFFREDO Yoann FDJ ST
41 DE LA CRUZ David EQS ST
42 ULISSI Diego LAM ST
43 MALACARNE Davide AST ST
44 IMPEY Daryl OGE ST 1
45 DOCKX Gert LTS ST
46 VAN POPPEL Boy TFS ST
47 KAMYSHEV Arman AST ST
48 VELITS Peter BMC ST
49 MONTAGUTI Matteo ALM ST
50 HERRADA Jesús MOV ST
51 VAKOC Petr EQS ST
52 VERONA Carlos EQS ST
53 DE MARCHI Alessandro BMC ST
54 MEINTJES Louis LAM ST
55 SILIN Egor KAT ST
56 MACHADO Tiago KAT ST
57 HAMILTON Chris AUS ST
58 SERRY Pieter EQS ST
59 KLUGE Roger IAM ST
60 MORI Manuele LAM ST
61 NORRIS Lachlan DPC ST
62 ZURLO Federico LAM ST
63 HAAS Nathan DDD ST
64 PANTANO Jarlinson IAM ST
65 SERGENT Jesse ALM ST
66 TAARAMAE Rein KAT ST
67 OLIVEIRA Nelson MOV ST
68 BETTIOL Alberto CPT ST
69 LE BON Johan FDJ ST 1
70 ZEPUNTKE Ruben CPT ST
71 ARREDONDO Julian TFS ST
72 REIJNEN Kiel TFS ST
73 ALBASINI Michael OGE ST
74 BENNETT George TLJ ST
75 GRMAY Tsgabu Gebremaryam LAM ST
76 AREGGER Marcel IAM ST
77 PHELAN Adam DPC 12
78 BAK Lars Ytting LTS 14
79 ROWE Luke SKY ST
80 DE BACKER Bert TGA ST
81 VELITS Martin EQS ST
82 EARLE Nathan DPC ST
83 VALGREN ANDERSEN Michael TNK ST
84 LAGUTIN Sergey KAT ST
85 BROWN Graeme DPC ST
86 HAYMAN Mathew OGE 19
87 BOBRIDGE Jack TFS ST
88 HAMILTON Lucas AUS ST
89 VAN KEIRSBULCK Guillaume EQS ST
90 DENNIS Rohan BMC ST
91 STETINA Peter TFS ST
92 RIBLON Christophe ALM ST
93 GAUTIER Cyril ALM ST
94 BELKOV Maxim KAT ST
95 MANNION Gavin DPC ST
96 TJALLINGII Maarten TLJ ST 5
97 LAKE Sean AUS ST
98 LANE Patrick AUS ST
99 SARAMOTINS Aleksejs IAM 25
100 FISCHER Murilo FDJ 26
101 HANSEN Adam LTS ST
102 SPOKES Samuel DPC ST
103 GESCHKE Simon TGA ST
104 BOARO Manuele TNK ST
105 JONES Carter TGA ST
106 GOUGEARD Alexis ALM ST
107 MOSER Moreno CPT ST
108 THOMAS Geraint SKY ST
109 JI Cheng TGA ST
110 KEIZER Martijn TLJ 42
111 LINDEMAN Bert-Jan TLJ ST
112 SUTHERLAND Rory MOV ST
113 ISAYCHEV Vladimir KAT ST
114 TANNER David IAM 44
115 VENTER Jaco DDD 52
116 HESJEDAL Ryder TFS 54
117 HEPBURN Michael OGE 1:14
118 DURBRIDGE Luke OGE ST
119 ROVNY Ivan TNK ST
120 SANCHEZ GIL Luis Leon AST 0
121 DE GENDT Thomas LTS 1:19 5
122 DE VREESE Laurens AST ST
123 PICHON Laurent FDJ 1:22
124 BOOM Lars AST 1:23
125 JIM Songezo DDD 1:27
126 FARRAR Tyler DDD 1:29
127 VAUGRENARD Benoit FDJ 1:31
128 GOGL Michael TNK ST
129 WESTRA Lieuwe AST ST
130 KENNAUGH Peter SKY 1:48
131 STANNARD Ian SKY ST
132 SHAW Patrick AUS 2:04
133 JANSE VAN RENSBURG Reinardt DDD 2:06
134 GATTO Oscar TNK ST
No termina:
TANKINK Bram TLJ
Klasyfikacja generalna:
1 GERRANS Simon OGE 19:11:33
2 PORTE Richie BMC 9
3 HENAO Sergio Luis SKY 11
4 MCCARTHY Jay TNK 20
5 WOODS Michael CPT ST
6 FERNANDEZ ANDUJAR Ruben MOV 28
7 POZZOVIVO Domenico ALM ST
8 VALLS FERRI Rafael LTS 36
9 MORABITO Steve FDJ 49
10 BEVIN Patrick CPT 50
11 ULISSI Diego LAM 52
12 MEYER Cameron DDD 56
13 HERRADA Jesús MOV 58
14 HAMILTON Chris AUS ST
15 SANCHEZ GIL Luis Leon AST 1:02
16 MEINTJES Louis LAM 1:04
17 SILIN Egor KAT 1:11
18 MACHADO Tiago KAT ST
19 BENNETT George TLJ 1:15
20 CLARKE Simon CPT 1:18
21 DE LA CRUZ David EQS ST
22 VERONA Carlos EQS 1:19
23 DENNIS Rohan BMC 1:22
24 ROUX Anthony FDJ 1:27
25 LUDVIGSSON Tobias TGA ST
26 ROJAS José Joaquin MOV ST
27 VAKOC Petr EQS ST
28 NORRIS Lachlan DPC 1:35
29 PREIDLER Georg TGA 1:38
30 PANTANO Jarlinson IAM 1:44
31 SERRY Pieter EQS 1:46
32 MALACARNE Davide AST 1:54
33 BOBRIDGE Jack TFS 1:59
34 EARLE Nathan DPC 2:10
35 STETINA Peter TFS 2:13
36 BAK Lars Ytting LTS 2:22
37 TAARAMAE Rein KAT 3:00
38 GAUTIER Cyril ALM ST
39 THOMAS Geraint SKY 3:06
40 SÜTTERLIN Jasha MOV 3:15
41 HAAS Nathan DDD 3:20
42 MONTAGUTI Matteo ALM 3:50
43 PHELAN Adam DPC 3:51
44 IMPEY Daryl OGE 4:04
45 VELITS Martin EQS 4:54
46 BATTAGLIN Enrico TLJ 5:32
47 HAMILTON Lucas AUS 5:46
48 WESTRA Lieuwe AST 5:57
49 TCATEVITCH Aleksei KAT 6:15
50 LAGUTIN Sergey KAT 6:23
51 KENNAUGH Peter SKY 7:32
52 LIGTHART Pim LTS 9:04
53 JONES Carter TGA 9:33
54 GRMAY Tsgabu Gebremaryam LAM 10:00
55 LANE Patrick AUS 10:05
56 GIACOPPO Anthony AUS 11:00
57 OLIVEIRA Nelson MOV 11:35
58 HANSEN Adam LTS 11:54
59 PIBERNIK Luka LAM 11:58
60 MANNION Gavin DPC 12:17
61 LE BON Johan FDJ 12:24
62 BOARO Manuele TNK 12:25
63 SPOKES Samuel DPC 12:30
64 VENTER Jaco DDD 12:48
65 JANSE VAN RENSBURG Reinardt DDD 12:51
66 DOCKX Gert LTS 13:12
67 HESJEDAL Ryder TFS 13:39
68 WYSS Danilo BMC 13:54
69 TANNER David IAM 15:35
70 OFFREDO Yoann FDJ 16:04
71 SERGENT Jesse ALM 17:01
72 VELITS Peter BMC 17:33
73 ZURLO Federico LAM 17:43
74 BETTIOL Alberto CPT 18:15
75 DE VREESE Laurens AST 18:32
76 ALBASINI Michael OGE 18:46
77 SUTHERLAND Rory MOV 19:11
78 MORI Manuele LAM 19:31
79 STANNARD Ian SKY 19:47
80 ARREDONDO Julian TFS 21:15
81 VON HOFF Steele AUS 21:21
82 BOOM Lars AST 21:24
83 JIM Songezo DDD 21:33
84 HAYMAN Mathew OGE 21:56
85 GRUZDEV Dmitriy AST 22:04
86 VALGREN ANDERSEN Michael TNK 22:16
87 GOGL Michael TNK 22:30
88 DURBRIDGE Luke OGE 23:01
89 SHAW Patrick AUS 23:14
90 ZEPUNTKE Ruben CPT 23:20
91 GESCHKE Simon TGA 23:36
92 ROWE Luke SKY 23:40
93 HOWARD Leigh IAM 24:18:00
94 DE MARCHI Alessandro BMC 24:53:00
95 GERTS Floris BMC 25:09:00
96 DE GENDT Thomas LTS 25:33:00
97 VAN POPPEL Boy TFS 25:44:00
98 BELKOV Maxim KAT 25:58:00
99 LOBATO DEL VALLE Juan José MOV 26:16:00
100 KAMYSHEV Arman AST 26:20:00
101 LINDEMAN Bert-Jan TLJ 26:41:00
102 HENDERSON Greg LTS 26:49:00
103 ROVNY Ivan TNK 26:53:00
104 TJALLINGII Maarten TLJ 27:35:00
105 BAGDONAS Gediminas ALM 28:33:00
106 VAN KEIRSBULCK Guillaume EQS 31:11:00
107 SWIFT Ben SKY 31:36:00
108 LAKE Sean AUS 32:24:00
109 MOSER Moreno CPT 32:44:00
110 SARAMOTINS Aleksejs IAM 33:37:00
111 NIZZOLO Giacomo TFS 33:38:00
112 PICHON Laurent FDJ 34:21:00
113 BROWN Graeme DPC 34:24:00
114 KEIZER Martijn TLJ 34:47:00
115 AREGGER Marcel IAM 35:35:00
116 BLYTHE Adam TNK 36:34:00
117 FISCHER Murilo FDJ 36:50:00
118 DE KORT Koen TGA 36:56:00
119 RENSHAW Mark DDD 37:24:00
120 MARTINELLI Davide EQS 37:44:00
121 RIBLON Christophe ALM 37:56:00
122 REIJNEN Kiel TFS 38:45:00
123 GATTO Oscar TNK 39:05:00
124 EWAN Caleb OGE 39:24:00
125 GOUGEARD Alexis ALM 40:41:00
126 DE BACKER Bert TGA 40:45:00
127 VAUGRENARD Benoit FDJ 44:06:00
128 WIPPERT Wouter CPT 44:12:00
129 KLUGE Roger IAM 44:36:00
130 JI Cheng TGA 48:16:00
131 FARRAR Tyler DDD 49:11:00
132 KUMP Marko LAM 50:12:00
133 ISAYCHEV Vladimir KAT 52:11:00
134 HEPBURN Michael OGE 55:13:00
Foto: Sirotti