Międzynarodowa Unia Kolarska zdecydowała się na drugi, obok rankingu WorldTour, sposób wyróżnienia najlepszych kolarzy całego sezonu.

Nowe zestawienie – indywidualne oraz krajowe – będzie publikowane co tydzień, w każdy poniedziałek. Pierwsza aktualizacja pojawi się 11 stycznia 2016. Pod uwagę będą brane wyniki z poprzednich 52 tygodni (system podobny do rankingu ATP w tenisie). To oznacza, że pełne zestawienie pojawi się dopiero rok po wprowadzeniu. Kolarze będą otrzymywać punkty nie tylko za wyścigi WorldTour, ale cały międzynarodowy kalendarz UCI (WorldTour, Continental, Mistrzostwa Świata, mistrzostwa krajów i kontynentów, Igrzyska Olimpijskie i Igrzyska Kontynentalne).

Wszyscy zawodnicy, którzy zapunktują w wyścigach będą brani pod uwagę w Rankingu Światowym UCI, nawet jeśli nie należą do drużyn WorldTour. Te modyfikacje nie wpłyną na Rankingi Kontynentalne UCI, które wciąż będą bardzo ważne w każdej części świata.

Największą liczbę punktów otrzyma zwycięzca Tour de France – 1000. W Giro d’Italia i Vuelta a Espana do wygrania będzie 850 punktów. Najbardziej znane wyścigi etapowe i klasyczne przyniosą po 500 punktów. Tour de Pologne, obok m.in. La Fleche Wallone, E3 Harelbeke, Eneco Tour czy Volta Ciclista a Catalunya trafiło do grupy wyścigów, w których najlepszy zawodnik może liczyć na 400 punktów.

Opłacalne będzie też wygrywanie etapów. W Tour de France za wygranie jednego odcinka kolarz otrzyma 120 punktów, w Giro d’Italia i Vuelta a Espana po 100. Santos Tour Down Under, Paryż-Nicea, Tirreno-Adriatico, Criterium du Dauphine, Tour de Suisse i Tour de Romandie zostały zaliczone do grupy wyścigów, których etapy są warte 60 punktów. Ostatnia część to Tour de Pologne, Eneco Tour, Vuelta Ciclista al Pais Vasco oraz Volta Ciclista a Catalunya – tutaj wygranie odcinka przyniesie 50 punktów.

Swoją wartość będą miały też pozostałe klasyfikacje Wielkich Tourów czy noszenie koszulki lidera przez kolejne dni. Przygotowane są też nagrody za wyścigi niższych kategorii czy Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Świata.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments