© Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

Legenda kolarstwa Eddy Merckx uważa, że Chris Froome jest w tej chwili jedynym kolarzem, który jest w stanie wygrać Tour de France. Chwali także Petera Sagana.

Dziennikarze „L`Equipe” przepytali Merckxa w jego domu na przedmieściach Brukseli. Chcieli, aby wypowiedział się m.in. na temat dzisiejszych gwiazd peletonu.

Oczywiście, myślę, że Chris Froome po raz trzeci wygra Tour de France. Bo jeśli nie on, to kto? To nie może być Quintana, ponieważ słabiej jeździ na czas, a ponadto jest zbyt zachowawczy. Udowodnił to podczas ostatniego Touru, kiedy czekał na atak do Alpe d`Huez. Natomiast jeśli chodzi o innych, to Nibali nie będzie startował, Contador będzie o rok starszy, a Aru…nie, myślę, że Froome nie ma rywali – powiedział Eddy Merckx.

„Kanibal” wypowiedział się także o swoich rodakach, narzekając, że wśród Belgów nie ma zawodnika, który byłby w stanie powalczyć w wielkim tourze.

Jest van Avermaet, Gilbert…obaj są dobrymi kolarzami, ale ja zdecydowanie wolę takich, jak np. Nibali czy Sagan, zwłaszcza Sagan. Uwielbiam jego styl jazdy, on  jest wojownikiem, czarodziejem, kimś kto potrafi zaatakować daleko przed metą i nie kalkulować. Poza tym posiada ekstrawertyczną osobowość, co nadaje kolarstwu kolorów – uważa Merckx.