Zawodnik ekipy Lampre Merida – Sacha Modolo powtórzył swój sukces i przejął koszulkę lidera wyścigu. Najlepszym z Polaków był Eryk Latoń (CCC Sprandi Polkowice) – tym razem 14.

Piątkowy etap był najdłuższym w tegorocznej edycji Tour of Hainan. Kolarze mieli do pokonania 237km po nierównym terenie bez większych podjazdów.

hainan4

Do przodu wyrwali się Tomas Vaitkus (Rietumu-Delfin), Mohd Zamri Salah (Terengganu), Andriy Khripta (Ukraina), Jianpeng Liu (Hengxiang Cycling Team) oraz Meiyin Wang (Hengxiang). Tradycyjnie spełnił się scenariusz bezpiecznego odpuszczania ucieczki, chociaż przewaga wzrosła do 12 minut. Peleton znów rozdawał karty i złapał harcowników 19km przed metą, doszło więc do sprintu.

Najszybszy był Sacha Modolo, który minimalnie wyprzedził Brentona Jonesa (Drapac) oraz Benjamina Giroud (Marseille 13 KTM). Dotychczasowy lider wyścigu, Andrea Palini (Skydive Dubai) przyjechał czwarty i musiał oddać koszulkę prowadzącego.

Na pierwszą lokatę dzięki bonifikatom wskoczył Sacha Modolo.

Najlepszym z Polaków był Eryk Latoń (CCC Sprandi Polkowice), który zajął 14. miejsce.

Drużyna znowu spisała się znakomicie. 3 kilometry przed metą utworzyliśmy „pomarańczowy” pociąg, a Grzegorz Stępniak dowiózł mnie na bardzo dobrą pozycję 600 metrów przed kreską i pomógł mi ustawić się za kolarzami Lampre-Merida. Zabrakło mi trochę doświadczenia i zostałem przymknięty przez lidera. Musiałem jechać od zawietrznej strony i w samej końcówce zabrakło sił. Był to mój pierwszy tak długi wyścig w karierze, gdyż nigdy nie ścigałem się w imprezie liczącej więcej niż 230 kilometrów. Dystans ten dał mi się na pewno we znaki, ale miałem jeszcze rezerwę na finisz. Muszę zbierać doświadczenie i wyciągać wnioski z takich sprintów, by w kolejnych startach było lepiej. – skomentował Latoń

Wyniki etapu:
1    Sacha MODOLO    ITA    LAM    5:41:28
2    Brenton JONES    AUS    DPC    0
3    Benjamin GIRAUD    FRA    M13    0
4    Andrea PALINI    ITA    SKD    0
5    Eduard Michael GROSU    ROU    NIP    0
6    Martijn VERSCHOOR    NED    TNN    0
7    Fabio SILVESTRE    POR    TFR    0
8    Daniele COLLI    ITA    NIP    0
9    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    0
10    Evaldas SISKEVICIUS    LTU    M13    0
11    Nur Amirul Fakhruddin MARZUKI    MAS    TSG    0
12    Mykhaylo KONONENKO    UKR    KLS    0
13    Armands BECIS    LAT    RBD    0
14    Eryk LATON    POL    CCC    0
15    Alexey VOLOSHIN    KAZ    V4E    0
16    Iuri FILOSI    ITA    NIP    0
17    Julien EL FARES    FRA    M13    0
18    Jakub MARECZKO    ITA    STH    0
19    Peeter PRUUS    EST    RBD    0
20    Zhang ZHENG    CHN    HEN    0
21    Boris SHPILEVSKIY    RUS    RTS    0
22    Roberto FERRARI    ITA    LAM    0
23    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    0
24    Stepan ASTAFYEV    KAZ    V4E    0
25    Hariff SALLEH    MAS    TSG    0
26    Zhandos BIZHIGITOV    KAZ    V4E    0
27    Siu Wai KO    HKG    HKS    0
28    Szymon REKITA    POL    TFR    0
29    Martin LAAS    EST    M13    0
30    Mohd Shahrul MAT AMIN    MAS    TSG    0
31    Yikui NIU    CHN    YDL    0
32    Eugert ZHUPA    ALB    STH    0
33    Krists NEILANDS    LAT    RBD    0
34    Vitaliy BUTS    UKR    KLS    0
35    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    0
36    Brad EVANS    NZL    DPC    0
37    Joonas HENTTALA    FIN    TNN    0
38    Zhao JINGBIAO    CHN    HEN    0
39    Francesco GAVAZZI    ITA    STH    0
40    Juan Pablo WILCHES RODRIGUEZ    COL    TYD    0
41    Burr HO    HKG    HKS    0
42    Sergey VLASSENKO    KAZ    V4E    0
43    Zhen WANG    CHN    IAT    0
44    Tino THÖMEL    GER    RTS    0
45    James GLASSPOOL    AUS    TNN    0
46    Adrian HONKISZ    POL    CCC    0
47    Norberto WILCHES    COL    TYD    0
48    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    0
49    Lukasz OWSIAN    POL    CCC    0
50    Hossein ALIZADEH    IRI    RTS    0
51    Daniil FOMINYKH    KAZ    AST    0
52    Adam Phelan    AUS    DPC    0
53    Andrey ZEITS    KAZ    AST    0
54    Vladimir ZAGORODNIY    RUS    RTS    0
55    Valerio AGNOLI    ITA    AST    0
56    Soufiane HADDI    MAR    SKD    0
57    Matteo BONO    ITA    LAM    0
58    Gleb GORBACHEV    UZB    IAT    0
59    Scott AMBROSE    NZL    TNN    0
60    Oleg ZEMLYAKOV    KAZ    V4E    0
61    Christopher WILLIAMS    AUS    TNN    0
62    Andriy VASYLYUK    UKR    KLS    0
63    Emils LIEPINS    LAT    RBD    0
64    Adil JELLOUL    MAR    SKD    0
65    Lars PRIA    ROU    RBD    0
66    Denys KOSTYUK    UKR    KLS    0
67    Andris SMIRNOVS    LAT    RBD    0
68    Meiyin WANG    CHN    HEN    0
69    Edgar NOHALES NIETO    ESP    TYD    0
70    Muradjan HALMURATOV    UZB    IAT    0
71    Ruud CREMERS    NED    TNN    0
72    Valerio CONTI    ITA    LAM    0
73    Akramjon SUNNATOV    UZB    IAT    0
74    Graeme BROWN    AUS    DPC    0
75    Ma GUANGTONG    CHN    HEN    0
76    Yusup ABREKOV    UZB    IAT    0
77    Grzegorz STEPNIAK    POL    CCC    0
78    Oleksandr POLIVODA    UKR    KLS    0
79    Jianpeng LIU    CHN    HEN    0
80    Julien BERNARD    FRA    TFR    0
81    Leonardo BASSO    ITA    TFR    0
82    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    0
83    Leszek PLUCINSKI    POL    CCC    0
84    Alessandro MALAGUTI    ITA    NIP    0
85    Alexandr SHUSHEMOIN    KAZ    V4E    0
86    Rémy DI GREGORIO    FRA    M13    0
87    Josef CERNY    CZE    CCC    0
88    Tomas VAITKUS    LTU    RBD    0
89    Emanuele Onesti    ITA    NIP    0
90    Jaroslaw MARYCZ    POL    CCC    0
91    Matthew BUSCHE    USA    TFR    0
92    Rafaa CHTIOUI    TUN    SKD    0
93    Travis MEYER    AUS    DPC    0
94    Meng YAN    CHN    HEN    0
95    Bo WANG    CHN    HEN    0
96    Andrea DAL COL    ITA    STH    0
97    Mohd Zamri SALEH    MAS    TSG    0
98    Muhamad Adiq Husainie OTHMAN    MAS    TSG    0
99    Kang ZHAO    CHN    YDL    0
100    Bernard SULZBERGER    AUS    DPC    0
101    Peter KONING    NED    DPC    0
102    Taras VOROPAYEV    KAZ    V4E    0
103    Corentin CHERHAL    FRA    TNN    0
104    Ho San CHIU    HKG    HKS    0
105    Giuseppe FONZI    ITA    STH    0
106    Ilya GORODNICHEV    RUS    RTS    0
107    Meher HASNAOUI    TUN    SKD    0
108    Jiankun LIU    CHN    YDL    0
109    Chun Hing CHAN    HKG    HKS    0
110    Mohd Nor Umardi ROSDI    MAS    TSG    0
111    Hassan Mohammed AL MURAWWI    UAE    SKD    0
112    Mirko TEDESCHI    ITA    STH    0
113    Samuele CONTI    ITA    STH    0
114    Yoan VERARDO    FRA    M13    0
115    An Ping SONG    CHN    YDL    0
116    Zhishan ZHANG    CHN    TYD    0
117    Choon Huat GOH    SIN    TSG    0
118    Andriy KHRIPTA    UKR    KCR    0
119    Sergiy LAGKUTI    UKR    KLS    0
120    Gang XU    CHN    LAM    0
121    Jiancai WANG    CHN    TYD    23
122    Ching Yin MOW    HKG    HKS    34
123    Wan Yau LAU    HKG    HKG    34
124    Nikita ABRAMOV    UZB    IAT    34
125    Abdullojon AKPAROV    UZB    IAT    44
126    Antonio VIOLA    ITA    NIP    46
127    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    54
128    Manabu ISHIBASHI    JPN    NIP    +1:00
129    Lok Chun WU    HKG    HKS    +1:06
130    Mattia CATTANEO    ITA    LAM    +1:20
131    Zhipeng YAN    CHN    YDL    +1:35
132    Guanghui LI    CHN    YDL    +1:35
DNS    Ruslan KARIMOV    UZB    RTS
DNF    Xiaoyong DONG    CHN    TYD
DNF    Shi Jie YU    CHN    YDL

Klasyfikacja generalna:
1    Sacha MODOLO    Italy    LAM    14:57:39
2    Andrea PALINI    Italy    SKD    9
3    Roberto FERRARI    Italy    LAM    23
4    Vitaliy BUTS    Ukraine    KLS    23
5    Brenton JONES    Australia    DPC    23
6    Jakub MARECZKO    Italy    STH    23
7    Meiyin WANG    China    HEN    23
8    Brad EVANS    New Zealand    DPC    24
9    Ma GUANGTONG    China    HEN    24
10    Eduard Michael GROSU    Romania    NIP    25
11    Fabio SILVESTRE    Portugal    TFR    25
12    Benjamin GIRAUD    France    M13    25
13    Ruslan TLEUBAYEV    Kazakhstan    AST    25
14    Tomas VAITKUS    Lithuania    RBD    26
15    Andrea DAL COL    Italy    STH    26
16    Hossein ALIZADEH    Iran    RTS    27
17    Evaldas SISKEVICIUS    Lithuania    M13    28
18    Krists NEILANDS    Latvia    RBD    28
19    Christopher WILLIAMS    Australia    TNN    28
20    Andriy KHRIPTA    Ukraine    KCR    28
21    Martijn VERSCHOOR    Netherlands    TNN    29
22    Eryk LATON    Poland    CCC    29
23    Bakhtiyar KOZHATAYEV    Kazakhstan    AST    29
24    Stepan ASTAFYEV    Kazakhstan    V4E    29
25    Daniele COLLI    Italy    NIP    29
26    Peeter PRUUS    Estonia    RBD    29
27    Boris SHPILEVSKIY    Russia    RTS    29
28    Eugert ZHUPA    Albania    STH    29
29    Soufiane HADDI    Morocco    SKD    29
30    Szymon REKITA    Poland    TFR    29
31    Andrey ZEITS    Kazakhstan    AST    29
32    Martin LAAS    Estonia    M13    29
33    Hariff SALLEH    Malaysia    TSG    29
34    Tino THÖMEL    Germany    RTS    29
35    Adam Phelan    Australia    DPC    29
36    Denys KOSTYUK    Ukraine    KLS    29
37    Arman KAMYSHEV    Kazakhstan    AST    29
38    Mykhaylo KONONENKO    Ukraine    KLS    29
39    Francisco MANCEBO PEREZ    Spain    SKD    29
40    Yoan VERARDO    France    M13    29
41    Zhao JINGBIAO    China    HEN    29
42    Julien EL FARES    France    M13    29
43    Daniil FOMINYKH    Kazakhstan    AST    29
44    Francesco GAVAZZI    Italy    STH    29
45    Mario Jorge FARIA DA COSTA    Portugal    LAM    29
46    Zhang ZHENG    China    HEN    29
47    Alexey VOLOSHIN    Kazakhstan    V4E    29
48    Graeme BROWN    Australia    DPC    29
49    Armands BECIS    Latvia    RBD    29
50    Adrian HONKISZ    Poland    CCC    29
51    Zhandos BIZHIGITOV    Kazakhstan    V4E    29
52    Jaroslaw MARYCZ    Poland    CCC    29
53    Iuri FILOSI    Italy    NIP    29
54    Burr HO    Hong Kong, China    HKS    29
55    Andriy VASYLYUK    Ukraine    KLS    29
56    Travis MEYER    Australia    DPC    29
57    Siu Wai KO    Hong Kong, China    HKS    29
58    Valerio AGNOLI    Italy    AST    29
59    Yusup ABREKOV    Uzbekistan    IAT    29
60    Andris SMIRNOVS    Latvia    RBD    29
61    Grzegorz STEPNIAK    Poland    CCC    29
62    Joonas HENTTALA    Finland    TNN    29
63    Lukasz OWSIAN    Poland    CCC    29
64    Oleg ZEMLYAKOV    Kazakhstan    V4E    29
65    Yikui NIU    China    YDL    29
66    Josef CERNY    Czech Republic    CCC    29
67    Alexandr SHUSHEMOIN    Kazakhstan    V4E    29
68    Leszek PLUCINSKI    Poland    CCC    29
69    Leonardo BASSO    Italy    TFR    29
70    Emanuele Onesti    Italy    NIP    29
71    Valerio CONTI    Italy    LAM    29
72    Oleksandr POLIVODA    Ukraine    KLS    29
73    Alessandro MALAGUTI    Italy    NIP    29
74    Jianpeng LIU    China    HEN    29
75    Adil JELLOUL    Morocco    SKD    29
76    Julien BERNARD    France    TFR    29
77    Rafaa CHTIOUI    Tunisia    SKD    29
78    Bernard SULZBERGER    Australia    DPC    29
79    Meher HASNAOUI    Tunisia    SKD    29
80    Ilya GORODNICHEV    Russia    RTS    29
81    Giuseppe FONZI    Italy    STH    29
82    Rémy DI GREGORIO    France    M13    29
83    Gang XU    China    LAM    29
84    Mohd Shahrul MAT AMIN    Malaysia    TSG    42
85    Vladimir ZAGORODNIY    Russia    RTS    42
86    Sergey VLASSENKO    Kazakhstan    V4E    43
87    Nur Amirul Fakhruddin MARZUKI    Malaysia    TSG    44
88    Norberto WILCHES    Colombia    TYD    44
89    Zhen WANG    China    IAT    44
90    Juan Pablo WILCHES RODRIGUEZ    Colombia    TYD    44
91    Taras VOROPAYEV    Kazakhstan    V4E    44
92    Muradjan HALMURATOV    Uzbekistan    IAT    44
93    Edgar NOHALES NIETO    Spain    TYD    44
94    Bo WANG    China    HEN    44
95    Jiankun LIU    China    YDL    44
96    Matthew BUSCHE    United States    TFR    44
97    Hassan Mohammed AL MURAWWI    United Arab Emirates    SKD    44
98    Choon Huat GOH    Singapore    TSG    44
99    Sergiy LAGKUTI    Ukraine    KLS    44
100    Corentin CHERHAL    France    TNN    44
101    Gleb GORBACHEV    Uzbekistan    IAT    44
102    Mirko TEDESCHI    Italy    STH    44
103    Ho San CHIU    Hong Kong, China    HKS    44
104    Chun Hing CHAN    Hong Kong, China    HKS    44
105    Meng YAN    China    HEN    50
106    Mohd Zamri SALEH    Malaysia    TSG    54
107    Mohd Nor Umardi ROSDI    Malaysia    TSG    +1:00
108    Muhamad Adiq Husainie OTHMAN    Malaysia    TSG    +1:03
109    Lars PRIA    Romania    RBD    +1:03
110    Akramjon SUNNATOV    Uzbekistan    IAT    +1:03
111    Samuele CONTI    Italy    STH    +1:03
112    Matteo BONO    Italy    LAM    +1:03
113    Zhishan ZHANG    China    TYD    +1:03
114    Kang ZHAO    China    YDL    +1:05
115    Antonio VIOLA    Italy    NIP    +1:15
116    Ching Yin MOW    Hong Kong, China    HKS    +1:18
117    Ruud CREMERS    Netherlands    TNN    +1:19
118    An Ping SONG    China    YDL    +1:19
119    Abdullojon AKPAROV    Uzbekistan    IAT    +1:28
120    Wan Yau LAU    Hong Kong, China    HKG    +1:37
121    Dmitriy GRUZDEV    Kazakhstan    AST    +1:38
122    Nikita ABRAMOV    Uzbekistan    IAT    +2:11
123    Emils LIEPINS    Latvia    RBD    +2:48
124    Peter KONING    Netherlands    DPC    +3:14
125    Jiancai WANG    China    TYD    +3:17
126    Lok Chun WU    Hong Kong, China    HKS    +3:30
127    Guanghui LI    China    YDL    +4:03
128    Mattia CATTANEO    Italy    LAM    +4:08
129    Zhipeng YAN    China    YDL    +4:43
130    Scott AMBROSE    New Zealand    TNN    +5:04
131    Manabu ISHIBASHI    Japan    NIP    +5:48
132    James GLASSPOOL    Australia    TNN    +7:03

profil – thncycling.com
źródło
– cccsport.eu