Mistrz Europy i jeden z najlepszych polskich kolarzy młodego pokolenia, Alan Banaszek podpisał 3-letni kontrakt z grupą CCC Sprandi Polkowice.

– Kontynuujemy naszą politykę budowania silnej drużyny młodzieżowej i wspierania naszych polskich kolarskich talentów. Alan Banaszek jest wyróżniającym się juniorem, który od przyszłego roku będzie ścigał się w kategorii U23. To przejście nie jest łatwe i postaramy się jak najlepiej mu w nim pomóc – mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy grupy CCC Sprandi Polkowice. – Jesteśmy zadowoleni z postępów jakie poczynili nasi orlicy w sezonie 2015 i liczymy, że rozwój Alana również będzie bardzo płynny i pozwoli mu na osiąganie w przyszłości dobrych wyników wśród zawodowców.

 

Grupa CCC Sprandi Polkowice to najlepsza ekipa w Polsce i daje szanse na rozwój – argumentuje swoją decyzję Alan Banaszek – Widać to po innych kolarzach z kategorii U23, którzy po przejściu do „pomarańczowej” drużyny osiągali bardzo dobre wyniki. I to mnie przekonało, że jest to dla mnie dobry kierunek. Po rozmowie z dyrektorem sportowym, Piotrem Wadeckim, jestem bardzo pozytywnie nastawiony i cieszę się, że będę mógł reprezentować ten zespół w kolejnych latach.

Nie wyznaczam sobie żadnych celów jeśli chodzi o wyniki w następnym roku. Oczywiście jeśli uda się coś wygrać to będę bardzo zadowolony, ale dla mnie najważniejsza jest nauka. Chcę nabierać doświadczenia, by zaprocentowało ono za kilka lat. Chcę uczyć się prawdziwego kolarstwa i z każdego startu wyciągać wnioski.

Na pewno decyzja o odejściu z ekipy BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, w której dosłownie i w przenośni panowała rodzinna atmosfera, nie była łatwa i będzie mi tego brakować – kontynuuje. – Zdecydowałem się jednak na taki krok, ponieważ uważam, że jest to dla mnie krok do przodu i pomoże mi w rozwoju. Poza tym niewykluczone, że za kilka lat znowu trafimy do tej samej grupy.

 

Alan Banaszek zaprezentował swój talent kolarskiemu światu podczas tegorocznych mistrzostw Europy w Estonii, gdzie w wyścigu ze startu wspólnego zdobył złoto.

Bardzo mnie ten sukces nie zmienił, ponieważ wiedziałem, na co mnie stać. Już wcześniej osiągałem dobre wyniki w mocno obsadzonych wyścigach. Start w mistrzostwach Europy, tylko potwierdził to, że nie boję się walczyć z zagranicznymi rywalami i jestem w stanie podjąć z nimi równą walkę.

Do największych jego osiągnięć, w imprezach zaliczanych do kalendarza UCI należy m.in. 2. miejsce w klasyfikacji generalnej polskiej etapówki La Coupe du Président de la Ville de Grudziadz (2.1). Wygrał w niej również jeden z etapów, klasyfikację punktową oraz pierwszorocznych juniorów. Finiszował też na 2.pozycji na etapie Keizer der Juniores (2014), kończył prestiżowy Paryż-Roubaix dla juniorów na 21. miejscu (2014) i kilkakrotnie był powoływany do reprezentacji Polski na zawody zaliczane do Pucharu Narodów.

Zawodnik, który pod koniec października skończy 18 lat, jest aktualnym górskim mistrzem Polski w kolarstwie szosowym, zwycięzcą wyścigu „Złote koło” – XII Memoriału im. Józefa Tropaczyńskiego, gdzie wygrał jeden z etapów oraz brązowym medalistą mistrzostw Polski w wyścigu parami. Ma też na koncie wygrane w poszczególnych edycjach Pucharu Polski w kategorii junior i junior młodszy – zarówno w jeździe na czas, jak i w wyścigu ze startu wspólnego. Kilkakrotnie triumfował także w wyścigach zaliczanych do Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym. W sezonie 2014 zwyciężył w klasyfikacji indywidualnej Polskiego Związku Kolarskiego wśród juniorów oraz w tej kategorii wiekowej został mistrzem kraju w kryteriach.

 

Informacja prasowa

Foto: Zbigniew Świderski / Poland Bike Marathon