Choć trasa pierwszego Wielkiego Touru w sezonie wyciekła do sieci kilka dni temu, dopiero dziś odbyła się jej oficjalna prezentacja. 

e22

Zgodnie z zapowiedziami, wszystko rozpocznie się w Holandii, gdzie przez trzy dni o koszulkę lidera będą walczyć zawodnicy lubujący się w walce zarówno z rywalami, jak i technicznymi odcinkami północnych szos. Pierwszego dnia rywalizacji na kolarzy czeka czasówka w Apeldoorn, a kolejne dwa dni to płaskie etapy do Nijmegen i Arnhem. Czwarty etap to powrót Rosa Corsa do Włoch. Wydaje się, że odcinek do Praia a Mare będzie przeznaczony dla sprinterów, ale kilka niewielkich podjazdów w drugiej części etapu może sporo namieszać w planach najszybszych kolarzy w peletonie. Ci na pewno będą mieli okazję pokazać swoje możliwości dzień później w Benevento.

Szósty odcinek będzie pierwszym, gdzie będą mogli pokazać się zawodnicy chcący walczyć o zwycięstwo w całym wyścigu. Metę w Roccaraso poprzedzi kilkunastokilometrowy podjazd, a wcześniej kolarze będą musieli jeszcze wjechać na górską premię Bocca di Selvo.

Etap nr 8 przypomni nam obrazki z wyścigu Strade Bianche. W końcowej fazie rywalizacji organizatorzy przygotowali kilka kilometrów wiodących po szutrowych drogach w stronę Arezzo. Dzień później odbędzie się etap “Chianti Classico”, a więc czterdziestokilometrowa czasówka po regionie słynącym z produkcji wina. Po pagórkowatym etapie do Sestoli w środku rywalizacji w całym wyścigu kolarzy czekają dwa łatwiejsze odcinki do Asolo i Bibione.

Etap trzynasty będzie rozgrzewką przed tym, co czeka nas na otwarcie trzeciego tygodnia rywalizacji. Cztery górskie premie w drodze do Cividale del Friuli pokażą kto wciąż jest mocny po dwóch tygodniach. Dzień później królewski etap Giro d’Italia 2016 – sześć górskich premii, a wśród nich Passo Pordoi, Passo Campolongo, Passo Giau i Passo Valparola. Z ostatniego szczytu będzie prowadzić szaleńczy zjazd do Corvary.

Po takich górskich wspinaczkach przydałby się lżejszy odcinek, ale nic z tych rzeczy. Organizatorzy fundują kolejny górski odcinek – jazda indywidualna na czas pod Alpe di Susi! Szesnasty dzień rywalizacji to “tylko” dwa podjazdy, ale za to pod Mendelpass i na metę do Andalo. Przed finałowymi rozstrzygnięciami do przejechania będą dwa łatwiejsze odcinki do Cassano d’Adda i Pinerolo, by na etapie 19. zdobyć Cima Coppi usytuowane na Colle dell’Agnello i zafiniszować we francuskiej stacji narciarskiej Risoul.

Przedostatni dzień Giro d’Italia będzie ostatnią szansą na zmiany w klasyfikacji generalnej. Trzy wielkie góry, a pierwsza z nich tuż po starcie Col de Vars. Następnie blisko 20 kilometrów wspinaczki pod Col de la Bonette, zjazd i tym razem ponad 20 kilometrów pod górę na Colle della Lombarda. Ze szczytu tego ostatniego podjazdu kolarze pojadą w dół w stronę Włoch i zakończą sztywną i krótką hopką do mety w Sant’Anna de Vinadio.

Etap przyjaźni i strzelających korków od szampana wystartuje w Cuneo i po 150 kilometrach płaskiej trasy zamelduje się w Turynie, gdzie poznamy zwycięzcę całego wyścigu.

Poniżej prezentujemy profile poszczególnych etapów:

Etap 1: Apeldoorn (Indywidualna jazda na czas) – 9,8 km

e1

Etap 2: Arnhem – Nijmegen – 190 km

e2

Etap 3: Nijmegen – Arnhem – 189 km

e3

Etap 4: Catanzaro – Praia a Mare – 191 km

e4

Etap 5: Praia a Mare – Benevento – 233 km

e5

Etap 6: Ponte – Roccaraso – 165 km

e6

Etap 7: Sulmona – Foligno – 210 km

e7

Etap 8: Foligno – Arezzo – 169 km

e8

Etap 9: Radda in Chianti – Greve in Chianti (Indywidualna jazda na czas) – 40,4 km

e9

Etap 10: Campi Bisenzio – Sestola – 216 km

e10

Etap 11: Modena – Asolo  – 212 km

e11

Etap 12: Noale – Bibione – 168 km

e12

Etap 13: Palmanova – Cividale del Fruili – 161 km

e13

Etap 14: Alpago – Corvara (Alta Badia) – 210 km

e14

Etap 15: Castelrotto – Alpe di Susi (Indywidualna jazda na czas) – 10,8 km

e15

Etap 16: Bressanone – Andalo – 133 km

e16

Etap 17: Molveno – Cassano d’Adda – 196 km

e17

Etap 18: Muggio – Pinerolo – 234 km

e18

Etap 19: Pinerolo – Risoul – 161 km

e19

Etap 20: Guillestre – Sant’Anna di Vinadio – 134 km

e20

Etap 21: Cuneo – Turyn – 150 km

e21

Foto: RCS