Elizabeth Armitstead (Wielka Brytania) została mistrzynią świata! Siódmą lokatę wywalczyła Katarzyna Niewiadoma, a niesamowite serce do walki pokazała Małgorzata Jasińska! To był świetny wyścig Reprezentacji Polski.

Najlepsze Panie na świecie, miały do pokonania osiem mistrzowskich rund po ulicach Richmond. Łącznie do pokonania było 130 kilometrów.

Od samego startu tempo rywalizacji było bardzo wysokie. Polki czujnie jechały na czele peletonu i osłaniały naszą liderkę – Katarzynę Niewiadomą.

Pod koniec drugiej rundy przyspieszyły Holenderki. Zasadnicza grupa uszczupliła sie o kilkadziesiąt zawodniczek. Przy wjeździe na trzecie kółko, atakowała m.in Małgorzata Jasińska, która próbowała odjechać z jedna z reprezentantek Niemiec. Żaden z ataków nie był skuteczny, więc Polki przegrupowały się i tym razem atakowały Monika Brzeźna i Monika Żur.

Siła peletonu była bezlitosna i na półmetku w dalszym ciągu nie mieliśmy ucieczki. Na nic zdały się także wysiłki Rosjanki Svietlany Vasilievej, która choć zyskała 20 sekund przewagi, to skasowały ją Polki. Chwilę wcześniej w kraksie leżała jedna z faworytek – Amerykanka Shelley Olds.

50 kilometrów przed metą w kolejnej akcji zaczepnej znalazła się Anna Plichta. Peleton był coraz mniejszy.

Na atak zdecydowała się jedna z faworytek – Chantal Blaack. Holenderka na 35 km przed kreską, miała 30 sekund przewagi!

Przy wjeździe na przedostanie okrążenie rozpoczął się kolejny w tym wyścigu festiwal ataków. Doścignięto Holenderkę, a uaktywniły się najmocniejsze reprezentacje. Każdą akcję kontrolowały Małgorzata Jasińska i Katarzyna Niewiadoma.

Wreszcie na około 25 km przed metą powstała dziewiątka w której znalazła się Mistrzyni Polski i m.in Amy Pieters (Holandia), Emila Fahlin (Szwecja) oraz Elisa Longo Borghini (Włochy). Grupka szybko zyskała kilkadziesiąt sekund przewagi.

Wjeżdżając na ostatnie kółko, na bardzo śmiały atak zdecydowała się mistrzyni Polski! Jasińska szybko zyskała  10 sekund przewagi nad goniącą ją ucieczką. Peleton tracił 30 sekund. Niezmordowana zawodniczka z Barczewa niestety została doścignięta na niecałe 10 km przed kreską, ale jeszcze kilkukrotnie próbowała atakować!

Uciekinierki zostały skasowane na 4 km przed kreską, na ostatnim podjeździe. Tam zaatakowała Katarzyna Niewiadoma, ale niestety Polka nie zdołała oderwać się od reszty stawki.

O wszystkim zadecydował bardzo chaotyczny sprint. Niewiadoma była zamknięta i w konsekwencji nie mogła walczyć o medal. Najszybsza była Elizabeth Armitstead (Wielka Brytania), która pokonała Anna van der Breggen (Holandia). Brąz zawisł na szyi Megan Guarnier (Stany Zjednoczone). Polka zafiniszowała po bardzo dobre, siódme miejsce!

DNS VAINIONPAA Laura FINLAND
Poprzedni artykułMŚ Richmond 2015: Austriak Felix Gall mistrzem świata juniorów! Polacy daleko.
Następny artykułRichmond 2015: Zapowiedź wyścigu elity mężczyzn ze startu wspólnego