Carlos Barbero (Caja Rural – Seguros RGA) był najszybszy na trasie pierwszego etapu Vuelta a Burgos i został liderem wyścigu.

Dzisiaj w Santo Domingo de Silos rozpoczęła się 37. edycja Vuelta a Burgos. Kolarze po przejechaniu niespełna 150 kilometrów mieli finiszować w Romana de Clunia. Po drodze czekały na nich cztery górskie premie, a meta była także usytuowana na lekkim podjeździe. Wśród startujących 11. ekip nie było żadnego reprezentanta Polski.

burgos 1 etapOd samego początku na odjazd zdecydowali się: Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Fabio Duarte (Team Colombia), Arnau Sole (Burgos-BH), Lluís Guillermo Mas (Caja Rural – Seguros RGA) oraz Egoitz García (Murias Taldea).

Na kolejnych górskich premiach punkty zbierał Duarte, który do jutrzejszej rywalizacji przystąpi w koszulce dla najlepszego górala. Najdłużej na czele utrzymali się Gougeard i Mas, ale ich wysiłki popsuł peleton na 31 kilometrów przed metą.

16 kilometrów na dość zaskakujący atak porwał się Jon Ander Insausti (Murias Taldea), ale jego akcja nie miała szans powodzenia. Finisz lekko pod górę świetnie rozegrał Carlos Barbero (Caja Rural – Seguros RGA). Kolejne miejsca zajęli także Hiszpanie: Daniel Moreno (Katusha) i Jesús Herrada (Movistar).

Wyniki:

1 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR 3:34:43
2 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT 0
3 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV 0
4 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST 2
5 David BELDA GARCIA ESP BUR 3
6 Pier Paolo DE NEGRI ITA NIP 3
7 Ruben FERNANDEZ ESP MOV 3
8 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR 3
9 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL 3
10 Mikel LANDA MEANA ESP AST 3
11 Mauro FINETTO ITA STH 3
12 Amets TXURRUKA ESP CJR 3
13 Rein TAARAMAE EST AST 3
14 Imanol ESTEVEZ ESP MUR 3
15 Eduardo SEPULVEDA ARG BSE 3
16 Garikoitz BRAVO OIARBIDE ESP MUR 3
17 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST 3
18 Pierre-Roger LATOUR FRA ALM 3
19 Egor SILIN RUS KAT 3
20 Tiago MACHADO POR KAT 3
21 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV 3
22 Edward Fabian DIAZ CARDENAS COL COL 3
23 Michele SCARPONI ITA AST 3
24 Quentin JAUREGUI FRA ALM 3
25 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV 3
26 David ARROYO DURAN ESP CJR 3
27 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL COL 3
28 Carlos Julian QUINTERO COL COL 3
29 Benat TXOPERENA MATXIKOTE ESP MUR 3
30 Rafael ANDRIATO BRA STH 14
31 Miguel Angel BENITO DIEZ ESP CJR 14
32 Alessandro BISOLTI ITA NIP 20
33 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR 20
34 Giovanni VISCONTI ITA MOV 23
35 Maxime CAM FRA BSE 33
36 Aritz Bagües ESP MUR 40
37 Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ COL NIP 40
38 Igor MERINO CORTAZAR ESP BUR 43
39 Ramirez chacon BRAYAN STIVEN COL COL 43
40 Javier MORENO BAZAN ESP MOV 43
41 Jhonatan RESTREPO COL KAT 43
42 Benoit JARRIER FRA BSE 43
43 Luis MAS BONET ESP CJR 43
44 Marc SOLER ESP MOV 47
45 Matthieu BOULO FRA BSE 47
46 Florian GUILLOU FRA BSE 47
47 Mikel bizkarra ESP MUR 47
48 Angel VICIOSO ARCOS ESP KAT 56
49 Jesus DEL PINO CORROCHANO ESP BUR 58
50 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +1:01
51 Manuel BELLETTI ITA STH +1:01
52 Juan Pablo VALENCIA COL COL +1:04
53 Kevin LEDANOIS FRA BSE +1:09
54 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +1:17
55 Simone PONZI ITA STH +1:17
56 Jean-Marc BIDEAU FRA BSE +1:17
57 Yury TROFIMOV RUS KAT +1:17
58 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST +1:20
59 Iuri FILOSI ITA NIP +1:28
60 Damiano CUNEGO ITA NIP +1:28
61 Christophe LABORIE FRA BSE +1:34
62 Adrian GONZALEZ ESP MUR +1:34
63 Genki YAMAMOTO JPN NIP +1:34
64 Andrea FEDI ITA STH +1:48
65 Biel KADRI FRA ALM +1:54
66 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +2:16
67 Arnau SOE VALL ESP BUR +2:16
68 Daniele COLLI ITA NIP +2:17
69 Alexis GOUGEARD FRA ALM +2:21
70 Juan carlos RIUTORT MARTINEZ ESP BUR +2:21
71 Johan VAN SUMMEREN BEL ALM +2:21
72 Sébastien MINARD FRA ALM +2:21
73 Romain CAMPISTROUS FRA ALM +2:21
74 Rudiger SELIG GER KAT +2:21
75 Omar FRAILE MATARRANZ ESP CJR +2:26
76 Ibai SALAS ESP BUR +2:26
77 Giorgio CECCHINEL ITA STH +2:34
78 Alessandro VANOTTI ITA AST +2:34
79 Matteo BUSATO ITA STH +2:36
80 Luca WACKERMANN ITA STH +2:36
81 Antonio NIBALI ITA NIP +2:36
82 Pablo TORRES MUINO ESP BUR +3:24
83 Dario HERNANDEZ ESP BUR +3:24
84 Davide MALACARNE ITA AST +3:28
85 Rory SUTHERLAND AUS MOV +3:30
86 Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA ESP MUR +3:30
87 Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL ESP MUR +3:30
88 Vladimir ISAYCHEV RUS KAT +4:00