Po 18 etapie Tour de France pracownicy Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) przeprowadzili badania rowerów pięciu zawodników. Poszukiwania dotyczyły ewentualnej pomocy mechanicznej.

Na mecie w Saint-Jean-de-Maruine sędziowie przejęli rowery Petera Sagana (Tinkoff-Saxo), Christophera Froome’a (Sky), Joaquima Rodrigueza (Katusha), Nairo Quintany (Movistar) oraz bohaterów etapu – Romaina Bardet (Ag2r) i Pierre’a Roland (Europcar). Z całej sytuacji zadowolony był lider wyścigu.

Tak, mój rower był sprawdzony. Cieszę się, że sędziowie przeprowadzają badania. Prawdopodobnie starają się sprawdzić wszystkie plotki. Myślę, że większość podejrzeń pojawia się w mediach społecznościowych, ale one nie pochodzą znikąd, technologia istnieje.

Podobnie jak podczas Giro d’Italia sędziowie poszukiwali ewentualnego wspomagania się silnikami zamieszczonymi w ramie roweru. Badania przeprowadzane były za pomocą miniaturowej kamery wsuwanej do środka ramy. Większość osprzętu była zdejmowana, by wykluczyć każdą ewentualność.

fot. Twitter, Philippe Maertens