Joaquim “Purito” Rodriguez (Katusha) w pięknym stylu wygrał dwunasty etap Tour de France. Długo uciekał Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step), który pokazał dziś “pazur”.

Aż cztery górskie premie wyznaczyli organizatorzy podczas dwunastego odcinka wielkiej pętli. Pierwsza posiadała drugą kategorię, kolejne dwie pierwszą, a finałowy ponad 15 kilometrowy podjazd to premia górska kategorii specjalnej (punktowany podwójnie). Start nastąpił w Lannemezan, a meta mieściła się po 195 kilometrach w Plateau de Beille, czyli kolejnym punkcie na mapie Francji, który zna każdy kibic kolarstwa.

tdf 12 etap

Do ucieczki dnia zabrał się Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step). Wraz z mistrzem świata odjechali także: Joaquim Rodríguez (Katusha), Bardet, Cherel, Riblon (AG2R), Izagirre (Movistar Team), Chavanel, Coppel (IAM), Sicard, Coquard (Europcar), Delaplace, Brun (Bretagne), Ladagnous, Roy (FDJ), Durasek (Lampre-Merida), Meintjes (MTN), Navarro (Cofidis), Westra, Fuglsang (Astana), Preidler (Giant), Vanmarcke (LottoNL Jumbo), Barta (Bora-Argon 18).

Czołówka dzielnie współpracowała i 60 kilometrów przed kreską miała ponad 12 minut przewagi. Było to na przedostatnim podjeździe pod Port de Lers. Kilka chwil później na czele pojawili się już tylko Kwiatkowski i dośc nieoczekiwanie Vanmarcke.

Duet z minimalną przewagą wjechał na zjazdy. Na szczęście dla Polaka, pojawiły się opady deszczu. Śliska nawierzchnia pozwoliła mu na zjazdach wypracować blisko 2 minuty przewagi. Na jego kole cały czas trzymał się Belg.

Dwójka kolarzy z Lotto-Jumbo i Etixx – Qucik Step, finałową wspinaczkę rozpoczęła z zapasem 1 minuty i 52 sekund. Vanmarcke szybko osłabł i zostawił na placu boju samotnego Kwiatkowskiego.

Niestety grupka z Rodriguezem powoli odrabiała straty. Hiszpan wkrótce zaatakował i odjechał razem z Fuglsangiem i Bardet. 8 kilometrów przed kreską “Purito” zgubił Duńczyka i Francuza, dojeżdżając tym samym do Polaka.

Tymczasem w grupie liderów tempo dyktował Rafał Majka (Tinkoff-Saxo). Chwilę później zaatakował Alberto Contador, ale szybko wrócił do Chrisa Froome’a (Sky Team) i spółki. Mocno pracował Richie Porte. Hiszpanowi “poprawił” Vincenzo Nibali (Astana), a później też Alejandro Valverde (Movistar) i Nairo Quintana (Movistar). Żadna z tych akcji nie powiodła się.

Rodriguez dojechał do mety z bezpieczną przewagą nad Fuglsangiem. Trzecie miejsce zajął Bardet.

Wyniki:

1    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    5:40:14
2    Jakob FUGLSANG    DEN    AST    +1:12
3    Romain BARDET    FRA    ALM    +1:49
4    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +4:34
5    Louis MEINTJES    RSA    MTN    +4:38
6    Jan BARTA    CZE    BOA    +5:47
7    Romain SICARD    FRA    EUC    +6:03
8    Mikael CHEREL    FRA    ALM    +6:28
9    Alejandro VALVERDE BELMONTE    ESP    MOV    +6:46
10    Christopher FROOME    GBR    SKY    +6:47
11    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +6:47
12    Thibaut PINOT    FRA    FDJ    +6:47
13    Tejay VAN GARDEREN    USA    BMC    +6:47
14    Alberto CONTADOR VELASCO    ESP    TCS    +6:47
15    Pierre ROLLAND    FRA    EUC    +6:47
16    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    +6:47
17    Geraint THOMAS    GBR    SKY    +6:47
18    Robert GESINK    NED    TLJ    +7:44
19    Bauke MOLLEMA    NED    TFR    +7:44
20    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    ESP    BMC    +9:13
21    Andrew TALANSKY    USA    TCG    +9:46
22    Tony GALLOPIN    FRA    LTS    +9:46
23    Warren BARGUIL    FRA    TGA    +9:46
24    Mathias FRANK    SUI    IAM    +9:46
25    Eduardo SEPULVEDA    ARG    BSE    +9:46
26    Laurens TEN DAM    NED    TLJ    +9:46
27    Michal KWIATKOWSKI    POL    EQS    +11:35
28    Alexis VUILLERMOZ    FRA    ALM    +11:47
29    Richie PORTE    AUS    SKY    +12:38
30    Sep VANMARCKE    BEL    TLJ    +12:38
31    Ryder HESJEDAL    CAN    TCG    +12:47
32    Serge PAUWELS    BEL    MTN    +13:35
33    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV    +15:59
34    Jarlinson PANTANO    COL    IAM    +15:59
35    Daniel TEKLEHAIMANOT    ERI    MTN    +17:02
36    Steve MORABITO    SUI    FDJ    +17:02
37    Tiago MACHADO    POR    KAT    +17:02
38    Roman KREUZIGER    CZE    TCS    +17:02
39    Michael ROGERS    AUS    TCS    +17:02
40    Nicolas ROCHE    IRL    SKY    +17:02
41    Rafal MAJKA    POL    TCS    +17:02
42    Alberto LOSADA ALGUACIL    ESP    KAT    +17:02
43    Lars Ytting BAK    DEN    LTS    +17:02
44    Simon GESCHKE    GER    TGA    +18:16
45    Thomas VOECKLER    FRA    EUC    +18:19
46    Jerome COPPEL    FRA    IAM    +19:38
47    Steven KRUIJSWIJK    NED    TLJ    +19:38
48    Luis Angel MATE MARDONES    ESP    COF    +19:38
49    Emanuel BUCHMANN    GER    BOA    +19:38
50    Anthony DELAPLACE    FRA    BSE    +19:38
51    Sylvain CHAVANEL    FRA    IAM    +19:38
52    Tanel KANGERT    EST    AST    +20:07
53    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    ESP    TFR    +20:47
54    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +20:47
55    Bob JUNGELS    LUX    TFR    +20:47
56    Michael SCHÄR    SUI    BMC    +20:47
57    Danilo WYSS    SUI    BMC    +20:47
58    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +20:47
59    Frédéric BRUN    FRA    BSE    +20:47
60    Kristijan DURASEK    CRO    LAM    +20:47
61    Bram TANKINK    NED    TLJ    +20:47
62    Peter KENNAUGH    GBR    SKY    +20:47
63    Daniel NAVARRO GARCIA    ESP    COF    +21:46
64    Winner ANACONA GOMEZ    COL    MOV    +23:06
65    Daniel MARTIN    IRL    TCG    +23:09
66    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    +23:16
67    Stephen CUMMINGS    GBR    MTN    +23:35
68    Leopold KONIG    CZE    SKY    +24:28
69    Thomas DE GENDT    BEL    LTS    +25:47
70    Lieuwe WESTRA    NED    AST    +25:47
71    Wouter POELS    NED    SKY    +25:49
72    Jérémy ROY    FRA    FDJ    +25:49
73    Georg PREIDLER    AUT    TGA    +26:25
74    Matthieu LADAGNOUS    FRA    FDJ    +27:25
75    José HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    +27:32
76    Ruben PLAZA MOLINA    ESP    LAM    +27:32
77    Rohan DENNIS    AUS    BMC    +27:32
78    Damiano CARUSO    ITA    BMC    +27:32
79    Marcel WYSS    SUI    IAM    +30:24
80    Martin ELMIGER    SUI    IAM    +30:24
81    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM    +30:24
82    Nicolas EDET    FRA    COF    +30:24
83    John DEGENKOLB    GER    TGA    +33:27
84    Koen DE KORT    NED    TGA    +33:27
85    Brice FEILLU    FRA    BSE    +33:34
86    Stef CLEMENT    NED    IAM    +33:34
87    Giampaolo CARUSO    ITA    KAT    +33:34
88    Matteo TOSATTO    ITA    TCS    +33:34
89    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    +33:34
90    Adam HANSEN    AUS    LTS    +33:34
91    Markel IRIZAR ARANBURU    ESP    TFR    +33:34
92    Armindo FONSECA    FRA    BSE    +33:34
93    Stijn DEVOLDER    BEL    TFR    +33:34
94    Julien SIMON    FRA    COF    +33:34
95    Roy CURVERS    NED    TGA    +33:34
96    Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA    POR    LAM    +33:34
97    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    +33:34
98    Florian SENECHAL    FRA    COF    +33:34
99    Perrig QUEMENEUR    FRA    EUC    +33:34
100    Paul MARTENS    GER    TLJ    +33:34
101    Pierrick FEDRIGO    FRA    BSE    +33:34
102    Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN    ERI    MTN    +33:34
103    Grégory RAST    SUI    TFR    +33:34
104    Florian VACHON    FRA    BSE    +33:34
105    Arnaud GERARD    FRA    BSE    +33:34
106    Alexandre GENIEZ    FRA    FDJ    +33:34
107    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +33:34
108    Imanol ERVITI    ESP    MOV    +33:34
109    Adriano MALORI    ITA    MOV    +33:34
110    Adam YATES    GBR    OGE    +33:34
111    Michal GOLAS    POL    EQS    +33:34
112    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +33:34
113    Jos VAN EMDEN    NED    TLJ    +33:34
114    Kristijan KOREN    SLO    TCG    +33:34
115    Julien VERMOTE    BEL    EQS    +33:34
116    Pierre-Luc PERICHON    FRA    BSE    +33:34
117    Zdenek STYBAR    CZE    EQS    +33:34
118    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    +33:34
119    Rafael VALLS FERRI    ESP    LAM    +33:34
120    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    +33:34
121    Matteo BONO    ITA    LAM    +33:34
122    Peter SAGAN    SVK    TCS    +33:34
123    Michele SCARPONI    ITA    AST    +33:34
124    Cyril GAUTIER    FRA    EUC    +33:34
125    André GREIPEL    GER    LTS    +33:34
126    Yohann GENE    FRA    EUC    +33:34
127    Bartosz HUZARSKI    POL    BOA    +33:34
128    Paul VOSS    GER    BOA    +33:34
129    Daniel OSS    ITA    BMC    +33:34
130    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +33:34
131    Pieter WEENING    NED    OGE    +33:34
132    Albert TIMMER    NED    TGA    +33:34
133    Laurent DIDIER    LUX    TFR    +33:34
134    Tim WELLENS    BEL    LTS    +33:34
135    Angelo TULIK    FRA    EUC    +34:47
136    Bryan COQUARD    FRA    EUC    +34:47
137    Dylan VAN BAARLE    NED    TCG    +36:54
138    Ramon SINKELDAM    NED    TGA    +36:54
139    Geoffrey SOUPE    FRA    COF    +36:54
140    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +36:54
141    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +36:54
142    Julian David ARREDONDO MORENO    COL    TFR    +36:54
143    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    MTN    +36:54
144    Tyler FARRAR    USA    MTN    +36:54
145    Nathan HAAS    AUS    TCG    +36:54
146    Filippo POZZATO    ITA    LAM    +36:54
147    Michael VALGREN    DEN    TCS    +36:54
148    Sam BENNETT    IRL    BOA    +36:54
149    Jacopo GUARNIERI    ITA    KAT    +36:54
150    Christophe LAPORTE    FRA    COF    +36:54
151    Christophe RIBLON    FRA    ALM    +36:54
152    Jacques JANSE VAN RENSBURG    RSA    MTN    +36:54
153    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    COL    LAM    +36:54
154    Bryan NAULLEAU    FRA    EUC    +36:54
155    Sébastien CHAVANEL    FRA    FDJ    +36:54
156    Alexander KRISTOFF    NOR    KAT    +36:54
157    Edvald BOASSON HAGEN    NOR    MTN    +36:54
158    Mark RENSHAW    AUS    EQS    +36:54
159    Damien GAUDIN    FRA    ALM    +36:54
160    Simon YATES    GBR    OGE    +36:54
161    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    +36:54
162    Rigoberto URAN URAN    COL    EQS    +36:54
163    Michael MATTHEWS    AUS    OGE    +36:54
164    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    +36:54
165    Matteo TRENTIN    ITA    EQS    +36:54
166    Ian STANNARD    GBR    SKY    +36:54
167    Mark CAVENDISH    GBR    EQS    +36:54
168    Marco HALLER    AUT    KAT    +36:54
169    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +36:54
170    Sebastian LANGEVELD    NED    TCG    +36:54
171    Luke ROWE    GBR    SKY    +36:54
172    Kenneth VAN BILSEN    BEL    COF    +36:54
173    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG    +36:54
174    Svein TUFT    CAN    OGE    +36:54
175    Davide CIMOLAI    ITA    LAM    +37:33
DNF    Alex DOWSETT    GBR    MOV
DNF    Zakkari DEMPSTER    AUS    BOA

Klasyfikacja generalna:
1    Christopher FROOME    GBR    SKY    46:50:32
2    Tejay VAN GARDEREN    USA    BMC    +2:52
3    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +3:09
4    Alejandro VALVERDE BELMONTE    ESP    MOV    +3:58
5    Geraint THOMAS    GBR    SKY    +4:03
6    Alberto CONTADOR VELASCO    ESP    TCS    +4:04
7    Robert GESINK    NED    TLJ    +5:32
8    Tony GALLOPIN    FRA    LTS    +7:32
9    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    +7:47
10    Bauke MOLLEMA    NED    TFR    +8:02
11    Warren BARGUIL    FRA    TGA    +9:43
12    Mathias FRANK    SUI    IAM    +12:25
13    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    ESP    BMC    +12:53
14    Jakob FUGLSANG    DEN    AST    +13:33
15    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    +13:45
16    Pierre ROLLAND    FRA    EUC    +13:57
17    Romain BARDET    FRA    ALM    +17:05
18    Andrew TALANSKY    USA    TCG    +19:32
19    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +26:57
20    Eduardo SEPULVEDA    ARG    BSE    +28:19
21    Alexis VUILLERMOZ    FRA    ALM    +28:36
22    Daniel MARTIN    IRL    TCG    +33:00
23    Roman KREUZIGER    CZE    TCS    +33:19
24    Thibaut PINOT    FRA    FDJ    +34:41
25    Michael ROGERS    AUS    TCS    +34:48
26    Serge PAUWELS    BEL    MTN    +36:32
27    Jarlinson PANTANO    COL    IAM    +37:11
28    Steve MORABITO    SUI    FDJ    +37:42
29    Mikael CHEREL    FRA    ALM    +40:33
30    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    +42:10
31    Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS    ESP    MOV    +44:18
32    Alberto LOSADA ALGUACIL    ESP    KAT    +44:28
33    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +44:31
34    Tanel KANGERT    EST    AST    +46:06
35    Lars Ytting BAK    DEN    LTS    +48:19
36    Sylvain CHAVANEL    FRA    IAM    +49:35
37    Romain SICARD    FRA    EUC    +52:32
38    Jan BARTA    CZE    BOA    +53:40
39    Richie PORTE    AUS    SKY    +54:51
40    Rafal MAJKA    POL    TCS    +55:47
41    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    ESP    TFR    +58:57
42    Steven KRUIJSWIJK    NED    TLJ    +59:12
43    Simon GESCHKE    GER    TGA    +59:17
44    Bram TANKINK    NED    TLJ    +59:26
45    Nicolas ROCHE    IRL    SKY    +1:00:14
46    Sep VANMARCKE    BEL    TLJ    +1:03:40
47    Ryder HESJEDAL    CAN    TCG    +1:07:51
48    Louis MEINTJES    RSA    MTN    +1:08:39
49    Thomas VOECKLER    FRA    EUC    +1:09:03
50    Tiago MACHADO    POR    KAT    +1:09:09