fot. Movistar

Minionego dnia nie tylko w Polsce odbywały się krajowe czempionaty w czasówce. Poza naszymi granicami także sypnęło niespodziankami.

Holandia

Do miana nie tyle co niespodzianki, a nawet sensacji można uznać fakt, że w Holandii tytułu nie zdobył będący ostatnio w znakomitej formie Tom Dumoulin. Zwycięzca dwóch czasówek z niedawnego Tour de Suisse zajął dopiero 4. miejsce! Zawodnik Giant – Alpecin jest najzwyczajniej przemęczony po wyścigu dookoła Szwajcarii. Złoty medal zdobył Wilco Kelderman. Czasówka to dominacja LottoNL – Jumbo, które zajęło całe podium.

Top 5 mistrzostw Holandii w jeździe indywidualnej na czas (Emmen 53km)

1. Wilco Kelderman (LottoNL – Jumbo)

2. Rick Flens (LottoNL – Jumbo)

3. Jos van Emden (LottoNL – Jumbo)

4. Tom Dumoulin (Giant – Alpecin)

5. Martijn Keizer (LottoNL – Jumbo)

 

Szwajcaria

W kraju dziurawego sera istnieje specyficzny podział na dwie grupy zawodników: National oraz International, a to łącznie dało 22 startujących. Kilku kolarzy nie stanęło na rampie startowej, a wśród nich był m. in. Fabian Cancellara. To otworzyło drogę do zwycięstwa dla Silvana Dilliera (BMC), który o ponad minutę pokonał Reto Hollensteina (IAM). Tuż za zawodnikiem IAM uplasował się Steve Morabito.

Top 5 mistrzostw Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas ( Lausanne 39km)

1. Silvan Dillier (BMC Racing Team)

2. Reto Hollenstein (IAM Cycling)

3. Steve Morabito (BMC)

4. Marcel Wyss (IAM Cycling)

5. Patrick Schelling (IAM Cycling)

Izrael

Z kolejnego sukcesu może się cieszyć Peter Sagan, gdyż zawodnik jego akademii – Yoav Bear – zwyciężył w mistrzostwach Izraela w czasówce.

Top 3 mistrzostw Izraela w jeździe indywidualnej na czas (Urim 36km)

1. Yoav Bear (Cycling Academy p/b Peter Sagan)

2. Aviv Yechezkel

3. Omer Goldstein

Finlandia

Po północnej stronie morza Bałtyckiego również mała niespodzianka. Jussi Veikkanen nie jest być może specjalistą od samotnej jazdy na czas, ale “dopiero” trzecia lokata na pewno nie zadowala zawodnika FDJ. Mistrzem Finlandii został  Samuel Pokala.

Top 3 mistrzostw Finlandii w jeździe indywidualnej na czas

1. Samuel Pokala

2. Matti Helminen

3. Jussi Veikkanen (FDJ)

Włoch

Na Półwyspie Apenińskim zgodnie z oczekiwaniami wygrał Adriano Malori. Tym samym zawodnik hiszpańskiej grupy Movistar obronił tytuł z ubiegłego roku i dołożył trzeci sukces w karierze w krajowym czempionacie. Pojawiały się głosy, że w mistrzostwach Polski wystartowało mało kolarzy. Dość powiedzieć, że we Włoszech oglądaliśmy zmagania tylko czternastu kolarzy…

Top 5 mistrzostw Włoch w jeździe indywidualnej na czas

1. Adriano Malori (Movistar)

2. Moreno Moser (Cannondale – Garmin)

3. Daniele Bennati (Tinkoff – Saxo)

4. Alan Marangoni (Cannondale – Garmin)

5. Manuel Senni (BMC Racing)