Zwycięstwem Andre Greipela zakończył się trzeci etap wyścigu Ster ZLM Toer. Niemiec pokonał w grupowym finiszu Moreno Hoflanda i Edwarda Theunsa.

Piątkowy odcinek holenderskiej etapówki prowadził po dość wymagającej trasie, na której znajdowało się kilka ciężkich podjazdów, wśród których był także osławiony Cauberg. Ostatnia górka była jednak usytuowana ponad 50 kilometrów przed metą, więc można było się spodziewać sprinterskiego finiszu.

Aż do podjazdu znanego z trasy Amstel Gold Race, na czele wyścigu nie mogła utworzyć się żadna grupka. Ostatecznie jednak odjechać udało się dziesiątce, w skład której wchodzili Iljo Keisse i Gianni Meersman (Etixx – Quickstep), Roy Curvers (Giant – Alpecin), Roger Kluge (IAM Cycling), Patrick Konrad (Bora – Argon), Kristian Sbaragli (MTN – Qhubeka), Jetse Bol (De Rijke), Stefan Poutsma (Jo Piels), Jasper Hamelink (Metec) oraz Twan Castelijns (Baby – Dump). Czołówka dość szybko zyskała dwie minuty przewagi, jednak do mety było jeszcze bardzo daleko.

Ucieczka między sobą rozgrywała wszystkie górskie i lotne premie, a po zaledwie kilkudziesięciu kilometrach odpadł z niej Sbaragli. Jednocześnie przewaga grupki wzrosła do 4 minut, co dawało już pewne nadzieje na walkę z peletonem.

Jak się jednak okazało, było to tylko złudzenie. Grupa zasadnicza po chwili postanowiła wyraźnie przyspieszyć, co spowodowało poruszenie wśród kolarzy Etixx, którzy postanowili zostawić z tyłu kolegów z odjazdu. W tym samym czasie peleton zaczęli prowadzić kolarze Lotto – Soudal. Na około 50 kilometrów do mety sytuacja nieco się uspokoiła. Różnica pomiędzy czołówką, a grupą liderów wynosiła około 2 minuty.

Na kończących etap rundach w Buchten, na czele został już osamotniony Keisse, który starał się wykorzystać kręte uliczki do utrzymania niewielkiej przewagi. Na nic się to jednak zdało, a o triumfie etapowym zdecydował grupowy sprint. Ostatecznie, jako pierwszy linię mety przekroczył Andre Greipel (Lotto – Soudal). Tuż za nim linię mety przekroczył Moreno Hofland (LottoNL – Jumbo), a podium uzupełnił Edward Theuns (Topsport – Vlaanderen).

 

Wyniki:

1.      Greipel, Andre    Lotto-Soudal    4.29’21”
2.      Hofland, Moreno    Team LottoNL – Jumbo
3.      Theuns, Edward    Topsport Vlaanderen-Baloise
4.      Lampaert, Yves    Etixx – Quick Step
5.      Kreder, Raymond    Roompot Orange Peloton
6.      Van Staeyen, Michael    Cofidis
7.      Henderson, Gregory    Lotto-Soudal
8.      Vanbilsen, Kenneth    Cofidis
9.      Sinkeldam, Ramon    Team Giant-Alpencin
10.      Thwaites, Scott    Bora – Argon 18
11.      Jans, Roy    Wanty – Groupe Gobert
12.      Dempster, Zakkari John    Bora – Argon 18
13.      Merlier, Tim    Vastgoedservice-Golden Palace
14.      Maes, Nikolos    Etixx – Quick Step
15.      Ciolek, Gerald    MTN-Qhubeka
16.      Waytens, Zico    Team Giant-Alpencin
17.      Ahlstrand, Jonas    Cofidis
18.      Groenewegen, Dylan    Roompot Orange Peloton
19.      Brusselman, Twan    Cycling Team Jo Piels
20.      Ariesen, Tim    Cycling Team Jo Piels
21.      Vereecken, Nicolas    Team3M
22.      Holst Enger, Sondre    IAM Cycling
23.      Van Hoecke, Gijs    Topsport Vlaanderen-Baloise
24.      Stroetinga, Wim    Parkhotel Valkenburg Continentalteam
25.      Matzka, Ralf    Bora – Argon 18
26.      Ariesen, Johim    Metec-TKH Continental Cyclingteam
27.      Tjallingii, Maarten    Team LottoNL – Jumbo
28.      Van Rhee, Joey    Cycling Team Jo Piels
29.      Vanspeybrouck, Pieter    Topsport Vlaanderen-Baloise
30.      Declercq, Tim    Topsport Vlaanderen-Baloise
31.      Debusschere, Jens    Lotto-Soudal
32.      Van Schip, Jan Willem    Baby – Dump Cyclingteam
33.      Campenaerts, Victor    Topsport Vlaanderen-Baloise
34.      Reguigui, Youcef    MTN-Qhubeka
35.      Kreder, Wesley    Roompot Orange Peloton
36.      Vermeltfoort, Coen    Cylingteam Join`s – De Rijke
37.      Van der Haar, Lars    Team Giant-Alpencin
38.      Wallays, Jelle    Topsport Vlaanderen-Baloise
39.      Van Goethem, Brian    Roompot Orange Peloton
40.      Haussler, Heinrich    IAM Cycling
41.      Van Poppel, Boy    Trek Factory Team
42.      Schwarzmann, Michael    Bora – Argon 18
43.      Bak, Lars Ytting    Lotto-Soudal
44.      Vanlandschoot, James    Wanty – Groupe Gobert
45.      Van Winden, Dennis    Team LottoNL – Jumbo
46.      Aregger, Marcel    IAM Cycling
47.      Steegmans, Gert    Trek Factory Team
48.      Meijers, Daan    Cylingteam Join`s – De Rijke
49.      Naesen, Oliver    Topsport Vlaanderen-Baloise
50.      Roosen, Timo    Team LottoNL – Jumbo
51.      Mol, Wouter    Cylingteam Join`s – De Rijke
52.      Luijk van, Sven    Cycling Team Jo Piels
53.      Coledan, Marco    Trek Factory Team
54.      Cornelisse, Mitchell    Rabobank Development Team
55.      Bol, Jetse    Cylingteam Join`s – De Rijke
56.      Lenderink, Peter    Rabobank Development Team
57.      Peyskens, Dimitri    Team3M
58.      Sieberg, Marcel    Lotto-Soudal
59.      Te Brake, Remco    Metec-TKH Continental Cyclingteam
60.      Eversdijk, Matthijs    Cylingteam Join`s – De Rijke
61.      Bosman, Gert Jan    Cycling Team Jo Piels
62.      Havik, Piotr    Rabobank Development Team
63.      Zanotti, Marco    Parkhotel Valkenburg Continentalteam
64.      Stauff, Andreas    MTN-Qhubeka
65.      Ruijgh, Rob    Vastgoedservice-Golden Palace
66.      Lemoine, Cyril    Cofidis
67.      Hoekstra, Jochem    Cycling Team Jo Piels    14″
68.      Janssens, Jimmy    Team3M    14″
69.      Tolhoek, Antwan    Rabobank Development Team    14″
70.      Bol, Cees    Rabobank Development Team    14″
71.      Sweering, Harry    Baby – Dump Cyclingteam    14″
72.      Van Zandbeek, Ronan    Cylingteam Join`s – De Rijke    14″
73.      Kouwenhoven, Sjoerd    Metec-TKH Continental Cyclingteam    14″
74.      Van Lerberghe, Bert    Topsport Vlaanderen-Baloise    14″
75.      Schoonbroodt, Bob    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    17″
76.      Brammeier, Matt    MTN-Qhubeka    17″
77.      Curvers, Roy    Team Giant-Alpencin    17″
78.      Van Der Vall, Lars    Baby – Dump Cyclingteam    17″
79.      Ockeloen, Jasper    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    17″
80.      Gmelich Meijling, Jarno    Metec-TKH Continental Cyclingteam    17″
81.      Benedetti, Cesare    Bora – Argon 18    17″
82.      Schorn, Daniel    Bora – Argon 18    17″
83.      Van Zijl, Melvin    Team3M    17″
84.      De Maar, Marc    Roompot Orange Peloton    17″
85.      Van Poppel, Danny    Trek Factory Team    20″
86.      Venter, Jaco    MTN-Qhubeka    21″
87.      Degreve, Martijn    Team3M    21″
88.      Keizer, Martijn    Team LottoNL – Jumbo    21″
89.      Napolitano, Danilo    Wanty – Groupe Gobert    23″
90.      Lang, Pirmin    IAM Cycling    24″
91.      Chainel, Steve    Cofidis    24″
92.      Kluge, Roger    IAM Cycling    24″
93.      Petit, Adrien    Cofidis    24″
94.      Kers, Koos Jeroen    Baby – Dump Cyclingteam    27″
95.      Stevens, Timothy    Vastgoedservice-Golden Palace    33″
96.      Degand, Thomas    IAM Cycling    33″
97.      Goss, Matthew    MTN-Qhubeka    33″
98.      Veuchelen, Frederik    Wanty – Groupe Gobert    33″
99.      Leukemans, Bjorn    Wanty – Groupe Gobert    33″
100.      Ghyselinck, Jan    Wanty – Groupe Gobert    33″
101.      Busche, Matthew    Trek Factory Team    33″
102.      Lammertink, Maurits    Roompot Orange Peloton    33″
103.      Hereijgers, Kobus    Cylingteam Join`s – De Rijke    33″
104.      Wisniowski, Lukasz    Etixx – Quick Step    33″
105.      Sabatini, Fabio    Etixx – Quick Step    33″
106.      Schillinger, Andreas    Bora – Argon 18    33″
107.      Kittel, Marcel    Team Giant-Alpencin    33″
108.      Cordeel, Sander    Vastgoedservice-Golden Palace    33″
109.      Vanendert, Dennis    Lotto-Soudal    33″
110.      Dougall, Nicolas    MTN-Qhubeka    33″
111.      Adams, Jens    Vastgoedservice-Golden Palace    33″
112.      Poutsma, Stefan    Cycling Team Jo Piels    33″
113.      Rollin, Dominique    Cofidis    41″
114.      Asselman, Jesper    Roompot Orange Peloton    41″
115.      Van Den Berg, Jim    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    41″
116.      De Bie, Sean    Lotto-Soudal    1’02”
117.      Sbaragli, Kristian    MTN-Qhubeka    1’04”
118.      Vermote, Alphonse    Vastgoedservice-Golden Palace    1’09”
119.      De Backer, Bert    Team Giant-Alpencin    1’11”
120.      Kreder, Stefan    Metec-TKH Continental Cyclingteam    1’38”
121.      Markus, Barry    Team LottoNL – Jumbo    1’38”
122.      Blokker, Joris    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    1’38”
123.      Bugter, Luuc    Baby – Dump Cyclingteam    1’38”
124.      Peeters, Rob    Vastgoedservice-Golden Palace    1’38”
125.      Wagner, Robert    Team LottoNL – Jumbo    1’50”
126.      Flens, Rick    Team LottoNL – Jumbo    1’50”
127.      Groen, Ike    Cylingteam Join`s – De Rijke    1’50”
128.      Alafaci, Eugenio    Trek Factory Team    1’50”
129.      Bakker, Dennis    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    1’50”
130.      Meersman, Gianni    Etixx – Quick Step    1’50”
131.      Keisse, Iijo    Etixx – Quick Step    1’50”
132.      Hamelink, Jasper    Metec-TKH Continental Cyclingteam
133.      Konrad, Patrick    Bora – Argon 18    4’25”
134.      Quintanilla, Carlos Verona    Etixx – Quick Step    4’25”
135.      Van Ginneken, Sjoerd    Roompot Orange Peloton    4’25”
136.      Castelijns, Twan    Baby – Dump Cyclingteam    4’25”
137.      Joeaar, Gert    Cofidis    4’32”
138.      De Troyer, Tim    Wanty – Groupe Gobert    7’52”
Abandonos:
Van Keirsbulck, Guillaume Etixx – Quick Step
Stamsnijder, Tom    Team Giant-Alpencin
Pelucchi, Matteo    IAM Cycling
Devriendt,Tom    Wanty – Groupe Gobert
Vermeulen, Jeff    Cycling Team Jo Piels
Leten, Wouter    Metec-TKH Continental Cyclingteam
Riesebeek, Oscar    Metec-TKH Continental Cyclingteam
Boom, Nick    Baby – Dump Cyclingteam
Eefting, Roy    Baby – Dump Cyclingteam
Lennertz, Sam    Vastgoedservice-Golden Palace
Beukeboom, Dion    Parkhotel Valkenburg Continentalteam
De Man, Jaap    Team3M
McConvey, Connor    Team3M

General:
1.      Greipel, Andre    Lotto-Soudal    8.49’03”
2.      Campenaerts, Victor    Topsport Vlaanderen-Baloise    12″
3.      Lampaert, Yves    Etixx – Quick Step    16″
4.      Henderson, Gregory    Lotto-Soudal    18″
5.      Theuns, Edward    Topsport Vlaanderen-Baloise    20″
6.      Tjallingii, Maarten    Team LottoNL – Jumbo    21″
7.      Hofland, Moreno    Team LottoNL – Jumbo    21″
8.      Wallays, Jelle    Topsport Vlaanderen-Baloise    21″
9.      Dempster, Zakkari John    Bora – Argon 18    22″
10.      Sieberg, Marcel    Lotto-Soudal    22″
11.      Van Goethem, Brian    Roompot Orange Peloton    24″
12.      Sinkeldam, Ramon    Team Giant-Alpencin    25″
13.      Vanbilsen, Kenneth    Cofidis    25″
14.      Debusschere, Jens    Lotto-Soudal    25″
15.      Van Hoecke, Gijs    Topsport Vlaanderen-Baloise    26″
16.      Vanspeybrouck, Pieter    Topsport Vlaanderen-Baloise    28″
17.      Waytens, Zico    Team Giant-Alpencin    29″
18.      Vermeltfoort, Coen    Cylingteam Join`s – De Rijke    30″
19.      Van Poppel, Danny    Trek Factory Team    32″
20.      Declercq, Tim    Topsport Vlaanderen-Baloise    32″
21.      Bak, Lars Ytting    Lotto-Soudal    34″
22.      Schwarzmann, Michael    Bora – Argon 18    35″
23.      Hamelink, Jasper    Metec-TKH Continental Cyclingteam    39″
24.      Brusselman, Twan    Cycling Team Jo Piels    39″
25.      Aregger, Marcel    IAM Cycling    40″
26.      Naesen, Oliver    Topsport Vlaanderen-Baloise    40″
27.      Mol, Wouter    Cylingteam Join`s – De Rijke    41″
28.      Kreder, Raymond    Roompot Orange Peloton    41″
29.      Van Schip, Jan Willem    Baby – Dump Cyclingteam    41″
30.      Van Lerberghe, Bert    Topsport Vlaanderen-Baloise    47″
31.      Van Staeyen, Michael    Cofidis    53″
32.      Kreder, Wesley    Roompot Orange Peloton    56″
33.      Zanotti, Marco    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    58″
34.      Luijk van, Sven    Cycling Team Jo Piels    1’19”
35.      Van Zandbeek, Ronan    Cylingteam Join`s – De Rijke    1’41”
36.      Coledan, Marco    Trek Factory Team    7’58”
37.      Haussler, Heinrich    IAM Cycling    8’03”
38.      Maes, Nikolos    Etixx – Quick Step    8’05”
39.      Vereecken, Nicolas    Team3M    8’08”
40.      Van der Haar, Lars    Team Giant-Alpencin    8’08”
41.      Keizer, Martijn    Team LottoNL – Jumbo    8’10”
42.      Stroetinga, Wim    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    8’11”
43.      Lemoine, Cyril    Cofidis    8’11”
44.      Roosen, Timo    Team LottoNL – Jumbo    8’11”
45.      Kluge, Roger    IAM Cycling    8’12”
46.      Steegmans, Gert    Trek Factory Team    8’14”
47.      Van Winden, Dennis    Team LottoNL – Jumbo    8’16”
48.      Lenderink, Peter    Rabobank Development Team    8’16”
49.      Bol, Jetse    Cylingteam Join`s – De Rijke    8’18”
50.      Matzka, Ralf    Bora – Argon 18    8’18”
51.      Meijers, Daan    Cylingteam Join`s – De Rijke    8’20”
52.      Thwaites, Scott    Bora – Argon 18    8’20”
53.      Te Brake, Remco    Metec-TKH Continental Cyclingteam    8’20”
54.      Schoonbroodt, Bob    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    8’22”
55.      Groenewegen, Dylan    Roompot Orange Peloton    8’22”
56.      Jans, Roy    Wanty – Groupe Gobert    8’22”
57.      Van Rhee, Joey    Cycling Team Jo Piels    8’24”
58.      Merlier, Tim    Vastgoedservice-Golden Palace    8’24”
59.      Hoekstra, Jochem    Cycling Team Jo Piels    8’27”
60.      Bol, Cees    Rabobank Development Team    8’27”
61.      Ahlstrand, Jonas    Cofidis    8’29”
62.      Wisniowski, Lukasz    Etixx – Quick Step    8’30”
63.      Kittel, Marcel    Team Giant-Alpencin    8’33”
64.      Lang, Pirmin    IAM Cycling    8’33”
65.      Tolhoek, Antwan    Rabobank Development Team    8’33”
66.      Van Poppel, Boy    Trek Factory Team    8’34”
67.      Eversdijk, Matthijs    Cylingteam Join`s – De Rijke    8’34”
68.      Bosman, Gert Jan    Cycling Team Jo Piels    8’34”
69.      Reguigui, Youcef    MTN-Qhubeka    8’35”
70.      Petit, Adrien    Cofidis    8’35”
71.      Schorn, Daniel    Bora – Argon 18    8’36”
72.      Stauff, Andreas    MTN-Qhubeka    8’37”
73.      Van Zijl, Melvin    Team3M    8’37”
74.      Venter, Jaco    MTN-Qhubeka    8’37”
75.      Vanlandschoot, James    Wanty – Groupe Gobert    8’39”
76.      Benedetti, Cesare    Bora – Argon 18    8’42”
77.      De Maar, Marc    Roompot Orange Peloton    8’42”
78.      Cornelisse, Mitchell    Rabobank Development Team    8’42”
79.      Chainel, Steve    Cofidis    8’43”
80.      Poutsma, Stefan    Cycling Team Jo Piels    8’43”
81.      Curvers, Roy    Team Giant-Alpencin    8’44”
82.      Lammertink, Maurits    Roompot Orange Peloton    8’45”
83.      Schillinger, Andreas    Bora – Argon 18    8’48”
84.      Holst Enger, Sondre    IAM Cycling    8’51”
85.      Ciolek, Gerald    MTN-Qhubeka    8’52”
86.      Kers, Koos Jeroen    Baby – Dump Cyclingteam    8’53”
87.      Veuchelen, Frederik    Wanty – Groupe Gobert    8’54”
88.      Adams, Jens    Vastgoedservice-Golden Palace    8’54”
89.      Ariesen, Tim    Cycling Team Jo Piels    8’54”
90.      De Bie, Sean    Lotto-Soudal    8’54”
91.      Leukemans, Bjorn    Wanty – Groupe Gobert    8’55”
92.      Havik, Piotr    Rabobank Development Team    8’56”
93.      Asselman, Jesper    Roompot Orange Peloton    8’57”
94.      Rollin, Dominique    Cofidis    8’59”
95.      Cordeel, Sander    Vastgoedservice-Golden Palace    8’59”
96.      Janssens, Jimmy    Team3M    9’00”
97.      Goss, Matthew    MTN-Qhubeka    9’00”
98.      Peyskens, Dimitri    Team3M    9’01”
99.      Hereijgers, Kobus    Cylingteam Join`s – De Rijke    9’03”
100.      Ruijgh, Rob    Vastgoedservice-Golden Palace    9’04”
101.      Sabatini, Fabio    Etixx – Quick Step    9’05”
102.      Brammeier, Matt    MTN-Qhubeka    9’07”
103.      Gmelich Meijling, Jarno    Metec-TKH Continental Cyclingteam    9’07”
104.      Dougall, Nicolas    MTN-Qhubeka    9’09”
105.      Stevens, Timothy    Vastgoedservice-Golden Palace    9’11”
106.      Van Der Vall, Lars    Baby – Dump Cyclingteam    9’11”
107.      Busche, Matthew    Trek Factory Team    9’15”
108.      Sweering, Harry    Baby – Dump Cyclingteam    9’17”
109.      Degand, Thomas    IAM Cycling    9’19”
110.      Kouwenhoven, Sjoerd    Metec-TKH Continental Cyclingteam    9’19”
111.      Ghyselinck, Jan    Wanty – Groupe Gobert    9’21”
112.      Ariesen, Johim    Metec-TKH Continental Cyclingteam    9’22”
113.      Degreve, Martijn    Team3M    9’25”
114.      Vanendert, Dennis    Lotto-Soudal    9’28”
115.      De Backer, Bert    Team Giant-Alpencin    9’38”
116.      Napolitano, Danilo    Wanty – Groupe Gobert    9’41”
117.      Ockeloen, Jasper    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    9’43”
118.      Van Den Berg, Jim    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    9’45”
119.      Wagner, Robert    Team LottoNL – Jumbo    9’51”
120.      Blokker, Joris    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    9’58”
121.      Sbaragli, Kristian    MTN-Qhubeka    9’58”
122.      Meersman, Gianni    Etixx – Quick Step    9’59”
123.      Vermote, Alphonse    Vastgoedservice-Golden Palace    10’06”
124.      Markus, Barry    Team LottoNL – Jumbo    10’07”
125.      Alafaci, Eugenio    Trek Factory Team    10’08”
126.      Flens, Rick    Team LottoNL – Jumbo    10’14”
127.      Peeters, Rob    Vastgoedservice-Golden Palace    10’25”
128.      Bugter, Luuc    Baby – Dump Cyclingteam    10’33”
129.      Keisse, Iijo    Etixx – Quick Step    10’41”
130.      Groen, Ike    Cylingteam Join`s – De Rijke    10’48”
131.      Kreder, Stefan    Metec-TKH Continental Cyclingteam    10’53”
132.      Bakker, Dennis    Parkhotel Valkenburg Continentalteam    10’53”
133.      Castelijns, Twan    Baby – Dump Cyclingteam    12’33”
134.      Konrad, Patrick    Bora – Argon 18    12’39”
135.      Van Ginneken, Sjoerd    Roompot Orange Peloton    13’12”
136.      Joeaar, Gert    Cofidis    13’14”
137.      Quintanilla, Carlos Verona    Etixx – Quick Step    13’28”
138.      De Troyer, Tim    Wanty – Groupe Gobert    16’56