Chantal Blaal (Boels – Dolmans) wygrała trzeci etap Euskal Emakumeen Bira! Holenderka była najszybsza z trzyosobowej ucieczki, a w finałowym sprincie w pokonanym polu zostawiła Elenę Cecchini (Lotto – Soudal) i Katrin Garfoot (Orica – AIS). Katarzyna Niewiadoma (Rabo – Liv) była 10. i utrzymała pozycję liderki wyścigu.

Trzeci etap baskijskiej etapówki wystartował z Iurrety i prowadził do Iturmendi. Zawodniczki miały do pokonania 112 kilometrów, a w środkowej części etapu organizatorzy umiejscowili podjazd o długości 11 km. Druga hopka, znacznie krótsza, znajdowała się kilka kilometrów przed metą z której szczytu droga wiodła już w dół do samej kreski.

bira

Na początku podjazdu w połowie etapu na czele znajdowały się dwie zawodniczki: Rosella Ratto (Inpa Sottoli Giusfredi) i Anna Ramirez (Bizkaia Durango), które po wjechaniu na szczyt miał trzy minuty przewagi nad grupą faworytów w której znajdowała się również Katarzyna Niewiadoma. Wówczas do pościgu ruszyły Blaak, Garfoot, Cecchini i Shara Gillow (Rabo – Liv) i w miarę zbliżania się do mety niwelowały przewagę ucieczki.

Gillow wycofała się do peletonu, by pomagać Niewiadomej, a goniąca trójka “objechała” przodujący duet i pognała w stronę mety. Pozycję Polki próbowała zaatakować druga w “generalce” Ashleigh Moolman (Bigla), ale nasza zawodniczka czujnie kontrowała akcje reprezentantki RPA.

Sprint po wygraną najlepiej rozegrała Chantal Blaak, a sędziowie naliczyli nawet sekundowe różnice na mecie. Druga była Cecchini, a podium uzupełniła Garfoot. Niewiadoma przyjechała w głównej grupie ze stratą minuty i 28 sekund. Taka różnica pozwoliła jej zachować prowadzenie w wyścigu.

Top10 3. etapu:

1. Chantal Blaak (Boels Dolmans)
2. Elena Cecchini (Lotto Soudal Ladies)              +00:01
3. Katrin Garfoot (Orica – AIS)                              +00:03
4. Rosella Ratto (Inpa Sottoli Giusfredi)               +00:50
5. Ellen van Dijk (Boels Dolmans)                        +01:08
6. Annemiek van Vleuten (Bigla)
7. Megan Guarnier (Boels Dolmans)                    +01:28
8. Asleigh Moolman-Pasio (Bigla)
9. Emma Johansson (Orica-AIS)
10. Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv)

Czołówka klasyfikacji generalnej:

1. Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv)
2. Asleigh Moolman-Pasio (Bigla)
3. Emma Johansson (Orica-AIS)                           +00:02
4. Megan Guarnier (Boels Dolmans)                    +00:07
5. Katrin Garfoot (Orica-AIS)                                +00:08
6. Tetiana Riabchenko (Inpa Sottoli Giusfredi)     +00:53
7. Annemiek van Vleuten (Bigla)                           +01:12
8. Chantal Blaak (Boels Dolmans)                        +01:34
9. Ellen van Dijk (Boels Dolmans)                         +01:37
10. Amanda Spratt (Orica-AIS)