Emma Johansson (Orica – AIS) wygrała drugi etap Euskal Emakumeen Bira. Liderką pozostała Katarzyna Niewiadoma (Rabobank – Liv).

Drugi etap baskijskiego wyścigu prowadził z Maruri do Fruiz i liczył ponad 82 kilometry. Na panie czekały dwa podjazdy i dwie lotne premie.

bira 2 etapLotną premię na początku wygrała Daiva Tuslaite (Inpa Sottoli Giusfredi), a pierwszy podjazd jako pierwsza zakończyła Tetyana Riabchenko (Inpa Sottoli Giusfredi). 20 kilometrów przed metą zaatakowały: Valentina Scandolara (Orica – AIS), Sheyla Gutiérrez (Lointek) i Ellen van Dijk (Boels – Dolmans Cycling Team), a po kilku kilometrach dojechały do nich Shara Gillow (Rabobank-Liv) i Doris Schweizer (Bigla Pro Cycling Team).

Na ostatnim podjeździe ich przewaga oscylowała wokół 30 sekund, ale tuż przed szczytem zostały doścignięte prze zredukowany dość znacznie peleton. Na zjeździe na atak zdecydowała się jadąca w koszulce liderki Katarzyna Niewiadoma (Rabobank – Liv), ale szybko dojechały do niej: Ashleigh Moolman (Bigla Pro Cycling Team), Emma Johansson i Katrin Garfoot (obie Orica – AIS) oraz Evelyn Stevens (Boels – Dolmans Cycling Team). Na ostatnich dwóch kilometrach dojechała do nich jeszcze trójka.

Finiszowy sprint wygrała Emma Johansson (Orica – AIS). Druga była Annemiek van Vleuten (Bigla Pro Cycling Team), a trzecia Katrin Garfoot (Orica – AIS). Po raz kolejny rywalizację na czwartym miejscu zakończyła Katarzyna Niewiadoma, tym samym utrzymując prowadzenie w klasyfikacji generalnej!

Wyniki drugiego etapu:

1º  51  JOHANSSON, Emma         SWE  ORICA-AIS                mt.
2º  91  VAN VLEUTEN, Annemiek   NED  BIGLA PRO CYCLING TE     mt.
3º  54  GARFOOT, Katrin         AUS  ORICA-AIS                mt.
   4º   5  NIEWIADOMA, Katarzyna   POL  RABO LIV WOMEN           mt.  
5º  92  MOOLMAN, Ashleigh       RSA  BIGLA PRO CYCLING TE     mt.
6º  33  GUARNIER, Megan         USA  BOELS DOLMANS TEAM       mt.
7º   3  V.DER BREGGEN, Anna     NED  RABO LIV WOMEN           mt.
8º   4  GILLOW, Shara           AUS  RABO LIV WOMEN           mt.
9º  53  SPRATT, Amanda          AUS  ORICA-AIS                mt.
10º  32  STEVENS, Evelyn         USA  BOELS DOLMANS TEAM    2:18:29
11º 125  RIABCHENKO, Tetiana     UKR  INPA SOTTOLI GIUSFRE a     22
12º  31  DIJK VAN, Eleonora      NED  BOELS DOLMANS TEAM   a     22
13º  14  DAAMS, Jessie           BEL  LOTTO SOUDAL LADIES  a     22
14º  66  ZAVERSHINSKAYA, Anna    RUS  BIZKAIA-DURANGO      a     22
15º 121  TUSLAITE, Daiva         LTU  INPA SOTTOLI GIUSFRE a  01:25
16º  35  JONG, Demi              NED  BOELS DOLMANS TEAM   a  01:25
17º 101  VIECELI, Lara           ITA  S.C. MICHELA FANINI  a  01:25
18º  55  WILLIAMS, Elizabeth     AUS  ORICA-AIS            a  01:25
19º  81  BITTO, Irene            ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT a  01:25
20º  34  BLAAK, Chantal          NED  BOELS DOLMANS TEAM   a  01:25
21º  43  GUTIERREZ, Sheyla       ESP  LOINTEK              a  01:25
22º  86  PIEROBON, Chiara        ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT a  01:25
23º  36  KASPER, Romy            GER  BOELS DOLMANS TEAM   a  01:25
24º 104  LOZANO, Laura           ESP  S.C. MICHELA FANINI  a  01:25
25º 124  ARZUFFI, Alice Maria    ITA  INPA SOTTOLI GIUSFRE a  01:25
26º  41  MERINO, Eider           ESP  LOINTEK              a  01:25
27º  44  MARTINEZ, Cristina      ESP  LOINTEK              a  01:25
28º   2  BRAND, Lucinda          NED  RABO LIV WOMEN       a  01:25
29º  63  GARCIA, Margarita       ESP  BIZKAIA-DURANGO      a  01:25
30º  73  RIVAT, Amelie           FRA  POITOU-CHARENTES FUT a  01:25
31º 113  DEL ALBA, Rocio         ESP  SELEC. ESPAÑOLA      a  01:25
32º  11  TAYLOR, Carlee          AUS  LOTTO SOUDAL LADIES  a  01:25
33º  94  LAWS, Sharon            GBR  BIGLA PRO CYCLING TE a  01:25
34º  84  PALADIN, Asja           ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT a  01:25
35º 111  SANCHIS, Anna           ESP  SELEC. ESPAÑOLA      a  01:25
36º  56  NEYLAN, Rachel          AUS  ORICA-AIS            a  01:25
37º  93  SCHWEIZER, Doris        SUI  BIGLA PRO CYCLING TE a  01:25
38º  16  CECCHINI, Elena         ITA  LOTTO SOUDAL LADIES  a  01:25
39º  52  SCANDOLARA, Valentina   ITA  ORICA-AIS            a  01:25
40º  96  KOPPENBURG, Clara       GER  BIGLA PRO CYCLING TE a  02:48
41º  42  GONZALEZ, Lucia         ESP  LOINTEK              a  03:32
42º  13  ZORZI, Susanna          ITA  LOTTO SOUDAL LADIES  a  04:00
43º 122  RATTO, Rossella         ITA  INPA SOTTOLI GIUSFRE a  04:03
44º   1  KOREVAAR, Jeanne        NED  RABO LIV WOMEN       a  10:15
45º  71  ERAUD, Severine         FRA  POITOU-CHARENTES FUT a  10:15
46º  15  MEYVISCH, Molly         BEL  LOTTO SOUDAL LADIES  a  10:15
47º  65  OYARBIDE, Lourdes       ESP  BIZKAIA-DURANGO      a  10:15
48º 102  GULINO, Nina            ITA  S.C. MICHELA FANINI  a  10:15
49º  95  HANSELMANN, Nicole      SUI  BIGLA PRO CYCLING TE a  10:15
50º 112  ELBUSTO, Ainara         ESP  SELEC. ESPAÑOLA      a  10:15
51º  45  LOPEZ, Belen            ESP  LOINTEK              a  10:15
52º  62  LEKUENA, Lierni         ESP  BIZKAIA-DURANGO      a  10:15
53º  72  BRAVARD, Charlotte      FRA  POITOU-CHARENTES FUT a  10:15
54º  46  NUÑO, Aida              ESP  LOINTEK              a  10:15
55º  22  BONNIN, M. Mar          ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA   a  10:15
56º 114  OLABERRIA, Leire        ESP  SELEC. ESPAÑOLA      a  10:15
57º  61  ESKAMENDI, Dorleta      ESP  BIZKAIA-DURANGO      a  10:15
58º  21  RODRIGUEZ, Gloria       ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA   a  10:15
59º  64  RAMIREZ, Anna           ESP  BIZKAIA-DURANGO      a  10:15
60º 116  USABIAGA, Irene         ESP  SELEC. ESPAÑOLA      a  10:15
61º 103  D’INTINO, Azzurra       ITA  S.C. MICHELA FANINI  a  10:15
62º  85  PALADIN, Soraya         ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT a  10:15
63º 123  RIST, Liisi             EST  INPA SOTTOLI GIUSFRE a  19:16
64º 106  KELIL, Eyerusalem       ETH  S.C. MICHELA FANINI  a  19:18
65º  24  ISASI, Ziortza          ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA   a  19:52
66º 115  RAYO, Catalina          ESP  SELEC. ESPAÑOLA      a  19:52
67º  83  GRIFI, Sara             ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT a  19:52
68º  25  AMESTI, Aiala           ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA   a  19:52

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:
 1º   5  NIEWIADOMA, Katarzyna   POL  RABO LIV WOMEN           02:40:12
2º  92  MOOLMAN, Ashleigh       RSA  BIGLA PRO CYCLING TE         mt.
3º  51  JOHANSSON, Emma         SWE  ORICA-AIS              a       02
4º  33  GUARNIER, Megan         USA  BOELS DOLMANS TEAM     a       07
5º 125  RIABCHENKO, Tetiana     UKR  INPA SOTTOLI GIUSFRE   a       31
6º 111  SANCHIS, Anna           ESP  SELEC. ESPAÑOLA        a       34
7º  91  VAN VLEUTEN, Annemiek   NED  BIGLA PRO CYCLING TE   a    01:32
8º  54  GARFOOT, Katrin         AUS  ORICA-AIS              a    01:33
9º   3  V.DER BREGGEN, Anna     NED  RABO LIV WOMEN         a    01:34
10º  31  DIJK VAN, Eleonora      NED  BOELS DOLMANS TEAM     a    01:35
11º   2  BRAND, Lucinda          NED  RABO LIV WOMEN         a    01:35
12º  52  SCANDOLARA, Valentina   ITA  ORICA-AIS              a    01:36
13º  53  SPRATT, Amanda          AUS  ORICA-AIS              a    01:37
14º  34  BLAAK, Chantal          NED  BOELS DOLMANS TEAM     a    01:37
15º   4  GILLOW, Shara           AUS  RABO LIV WOMEN         a    01:38
16º  55  WILLIAMS, Elizabeth     AUS  ORICA-AIS              a    01:38
17º  35  JONG, Demi              NED  BOELS DOLMANS TEAM     a    01:40
18º  32  STEVENS, Evelyn         USA  BOELS DOLMANS TEAM     a    01:41
19º  56  NEYLAN, Rachel          AUS  ORICA-AIS              a    01:41
20º  93  SCHWEIZER, Doris        SUI  BIGLA PRO CYCLING TE   a    01:42
21º  16  CECCHINI, Elena         ITA  LOTTO SOUDAL LADIES    a    01:43
22º  71  ERAUD, Severine         FRA  POITOU-CHARENTES FUT   a    01:44
23º  14  DAAMS, Jessie           BEL  LOTTO SOUDAL LADIES    a    01:44
24º  41  MERINO, Eider           ESP  LOINTEK                a    01:44
25º   1  KOREVAAR, Jeanne        NED  RABO LIV WOMEN         a    01:45
26º  43  GUTIERREZ, Sheyla       ESP  LOINTEK                a    01:45
27º 121  TUSLAITE, Daiva         LTU  INPA SOTTOLI GIUSFRE   a    01:46
28º  11  TAYLOR, Carlee          AUS  LOTTO SOUDAL LADIES    a    01:47
29º  73  RIVAT, Amelie           FRA  POITOU-CHARENTES FUT   a    01:47
30º  81  BITTO, Irene            ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT   a    01:47
31º  65  OYARBIDE, Lourdes       ESP  BIZKAIA-DURANGO        a    01:48
32º  13  ZORZI, Susanna          ITA  LOTTO SOUDAL LADIES    a    01:48
33º 104  LOZANO, Laura           ESP  S.C. MICHELA FANINI    a    01:48
34º  63  GARCIA, Margarita       ESP  BIZKAIA-DURANGO        a    01:49
35º 101  VIECELI, Lara           ITA  S.C. MICHELA FANINI    a    01:51
36º  44  MARTINEZ, Cristina      ESP  LOINTEK                a    01:51
37º  86  PIEROBON, Chiara        ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT   a    01:51
38º 122  RATTO, Rossella         ITA  INPA SOTTOLI GIUSFRE   a    01:51
39º  36  KASPER, Romy            GER  BOELS DOLMANS TEAM     a    01:53
40º 124  ARZUFFI, Alice Maria    ITA  INPA SOTTOLI GIUSFRE   a    01:54
41º  72  BRAVARD, Charlotte      FRA  POITOU-CHARENTES FUT   a    01:55
42º  64  RAMIREZ, Anna           ESP  BIZKAIA-DURANGO        a    01:59
43º 113  DEL ALBA, Rocio         ESP  SELEC. ESPAÑOLA        a    01:59
44º  84  PALADIN, Asja           ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT   a    02:08
45º  66  ZAVERSHINSKAYA, Anna    RUS  BIZKAIA-DURANGO        a    02:13
46º 114  OLABERRIA, Leire        ESP  SELEC. ESPAÑOLA        a    03:08
47º  96  KOPPENBURG, Clara       GER  BIGLA PRO CYCLING TE   a    03:09
48º  12  VEKEMANS, Aniska        BEL  LOTTO SOUDAL LADIES    a    03:10
49º  94  LAWS, Sharon            GBR  BIGLA PRO CYCLING TE   a    03:13
50º 116  USABIAGA, Irene         ESP  SELEC. ESPAÑOLA        a    03:14
51º  45  LOPEZ, Belen            ESP  LOINTEK                a    03:15
52º  85  PALADIN, Soraya         ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT   a    03:15
53º  21  RODRIGUEZ, Gloria       ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA     a    03:17
54º  22  BONNIN, M. Mar          ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA     a    03:18
55º 112  ELBUSTO, Ainara         ESP  SELEC. ESPAÑOLA        a    03:18
56º  61  ESKAMENDI, Dorleta      ESP  BIZKAIA-DURANGO        a    03:18
57º  42  GONZALEZ, Lucia         ESP  LOINTEK                a    03:21
58º  62  LEKUENA, Lierni         ESP  BIZKAIA-DURANGO        a    03:25
59º  46  NUÑO, Aida              ESP  LOINTEK                a    03:29
60º 103  D’INTINO, Azzurra       ITA  S.C. MICHELA FANINI    a    03:35
61º  95  HANSELMANN, Nicole      SUI  BIGLA PRO CYCLING TE   a    06:28
62º 123  RIST, Liisi             EST  INPA SOTTOLI GIUSFRE   a    06:32
63º 102  GULINO, Nina            ITA  S.C. MICHELA FANINI    a    06:43
64º  74  JEULAND, Pascale        FRA  POITOU-CHARENTES FUT   a    06:47
65º 115  RAYO, Catalina          ESP  SELEC. ESPAÑOLA        a    06:50
66º  15  MEYVISCH, Molly         BEL  LOTTO SOUDAL LADIES    a    06:54
67º 106  KELIL, Eyerusalem       ETH  S.C. MICHELA FANINI    a    08:15
68º  24  ISASI, Ziortza          ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA     a    12:07
69º  83  GRIFI, Sara             ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT   a    12:16
70º  82  LEONARDI, Elena         ITA  TOP GIRLS-FASSA BORT   a    20:53
71º  25  AMESTI, Aiala           ESP  BZK EMAKUMEEN BIRA     a    20:54

Foto: http://velofocus.com