Anna van der Breggen (Rabobank – Liv) triumfowała na trasie La Flèche Wallonne Féminine. Kasia Niewiadoma zajęła piąte miejsce!

Walońska Strzała kobiet to już czwarty wyścig z cyklu Pucharu Świata. Na liście startowej mieliśmy trzy Polki: Katarzynę Niewiadomą (Rabobank – Liv), Eugenię Bujak (BTC City Ljubljana) i Małgorzatę Jasińską (Ale Cipollini). Trasa liczyła 121 kilometrów i była bardzo podobna do tej, z którą zmagali się mężczyźni. Główną przeszkodą był oczywiście Mur de Huy, który panie musiały pokonać dwukrotnie.

Podjazdy podczas Walońskiej Strzały kobiet:

1 Côte d’Ereffe (1) 12,0 / 109,0 2100 m 5,0%
2 Côte de Bellaire (1) 31,0 / 90,0 1000 m 6,3%
3 Côte de Bohissau (1) 39,5 / 81,5 2400 m 5,5%
4 Mur de Huy (1) 57,5 / 63,5 1300 m 9,6%
5 Côte d’Ereffe (2) 70,0 / 51,0 2100 m 5,0%
6 Côte de Bellaire (2) 89,5 / 31,5 1000 m 6,3%
7 Côte de Bohissau (2) 97,5 / 23,5 2400 m 5,5%
8 Côte de Cherave 115,5 / 5,5 1300 m 8,1%
9 Mur de Huy (2) 121,0 / 0,0 1300 m 9,6%

walońska kobiety

Na kolejnych podjazdach następowała tylko selekcja od tyłu, ale faworytki nie były jakoś skore do ataków. Jako pierwsze mocniej nacisnęły Lizzie Williams (Orica – AIS) i Lauren Komanski (USA). Na Côte de Bellaire dwójka została wchłonięta przez coraz mniej liczny peleton.

20 kilometrów przed metą na czele było około 30 zawodniczek. Jeszcze przed Côte de Cherave zaatakowały Roxane Knetemann (Rabobank-Liv) i Annemiek van Vleuten (Bigla Pro Cycling Team).

Duet ładnie współpracował i 10 kilometrów przed metą miał ponad 40 sekund przewagi. Z tyłu naciskała grupka, w której jechała Katarzyna Niewiadoma (Rabobank – Liv). 4 kilometry przed metą do dwójki dojechała Anna van der Breggen (Rabobank-Liv). W goniącej grupce były: Niewiadoma i Pauline Ferrand-Prevot (obie Rabobank-Liv), Megan Guarnier i Evelyn Stevens (obie Boels – Dolmans Cycling Team) oraz Ashleigh Moolman (Bigla Pro Cycling Team).

Finałowy podjazd jako pierwsza rozpoczęła Anna van der Breggen. Holenderska pięknie pojechała końcówkę i na szczycie Mur de Huy mogła unieść ręce w geście triumfu. Druga była Annemiek van Vleuten (Bigla Pro Cycling Team), a trzecia Megan Guarnier (Boels – Dolmans).

Fantastyczne, piąte miejsce wywalczyła Kasia Niewiadoma! Eugenia Bujak była 26, a Małgorzata Jasińska zakończyła rywalizację na 33 pozycji.

Wyniki:

1 6 Anna VAN DER BREGGEN RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 03:18:46
2 36 Annemiek VAN VLEUTEN BIGLA PRO CYCLING TEAM 00:00:12
3 12 Megan GUARNIER BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 00:00:20
4 31 Ashleigh MOOLMAN PASIO BIGLA PRO CYCLING TEAM 00:00:32
5 5 * Katarzyna NIEWIADOMA RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 00:00:40
6 15 Evelyn STEVENS BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 00:00:44
7 4 Roxanne KNETEMANN RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 00:00:46
8 1 Pauline FERRAND PREVOT RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 00:00:57
9 51 Alena AMIALIUSIK VELOCIO – SRAM 00:01:07
10 41 Emma JOHANSSON ORICA – AIS 00:01:07
11 53 Karol-Ann CANUEL VELOCIO – SRAM 00:01:10
12 81 Elena CECCHINI LOTTO SOUDAL LADIES 00:01:13
13 153 Janneke ENSING PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM 00:01:16
14 106 * Sabrina STULTIENS TEAM LIV – PLANTUR 00:01:16
15 126 Lauren KOMANSKI USA 00:01:21
16 84 Carlee TAYLOR LOTTO SOUDAL LADIES 00:01:27
17 122 Andrea DVORAK USA 00:01:30
18 21 Elisa LONGO BORGHINI WIGGLE HONDA 00:01:35
19 45 Amanda SPRATT ORICA – AIS 00:01:38
20 163 * Annabelle DREVILLE FRANCE 00:01:49
21 11 Elizabeth ARMITSTEAD BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 00:01:49
22 54 Tiffany CROMWELL VELOCIO – SRAM 00:02:00
23 233 Kirsti LAY CANADA 00:02:08
24 2 Lucinda BRAND RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 00:02:29
25 91 * Rossella RATTO INPA SOTTOLI GIUSFREDI 00:02:34
26 191 Eugenia BUJAK BTC CITY LJUBLJANA 00:02:36
27 3 Shara GILLOW RABO LIV WOMEN CYCLING TEAM 00:02:37
28 61 * Jolanda NEFF SERVETTO FOOTON 00:02:54
29 33 Joëlle NUMAINVILLE BIGLA PRO CYCLING TEAM 00:03:03
30 212 Aude BIANNIC POITOU-CHARENTES.FUTUROSCOPE.86 00:03:12
31 42 Katrin GARFOOT ORICA – AIS 00:03:30
32 201 Oxana KOZONCHUK RUSSIE 00:03:49
33 74 Malgorzata JASINSKA ALE CIPOLLINI 00:04:03
34 83 Jessie DAAMS LOTTO SOUDAL LADIES 00:04:22
35 226 * Molly WEAVER MATRIX FITNESS 00:04:22
36 16 Ellen VAN DIJK BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 00:04:23
37 52 Lisa BRENNAUER VELOCIO – SRAM 00:04:23
38 92 Tatyana RIABCHENKO INPA SOTTOLI GIUSFREDI 00:04:25
39 25 Mayuko HAGIWARA WIGGLE HONDA 00:04:31
40 161 * Manon SOUYRIS FRANCE 00:04:31
41 192 Polona BATAGELJ BTC CITY LJUBLJANA 00:04:31
42 24 Audrey CORDON WIGGLE HONDA 00:04:35
43 55 Elise DELZENNE VELOCIO – SRAM 00:04:35
44 101 Amy PIETERS TEAM LIV – PLANTUR 00:04:37
45 181 Sofie DE VUYST LENSWORLD.EU – ZANNATA 00:04:46
46 66 Anna POTOKINA SERVETTO FOOTON 00:04:51
47 72 Francesca CAUZ ALE CIPOLLINI 00:04:58
48 221 Laura TROTT MATRIX FITNESS 00:05:00
49 133 Tatiana GUDERZO HITEC PRODUCTS 00:05:03
50 135 Julie LETH HITEC PRODUCTS 00:06:09
51 103 Sara MUSTONEN TEAM LIV – PLANTUR 00:06:09
52 56 Tayler WILES VELOCIO – SRAM 00:06:31
53 246 * Anna ZAVERSHINSKAYA BIZKAIA-DURANGO 00:06:35
54 22 Mara ABBOTT WIGGLE HONDA 00:06:35
55 202 Natalia BOYARSKAYA RUSSIE 00:06:39
56 216 Amélie RIVAT POITOU-CHARENTES.FUTUROSCOPE.86 00:06:43
57 214 * Severine ERAUD POITOU-CHARENTES.FUTUROSCOPE.86 00:06:44
58 85 Anisha VEKEMANS LOTTO SOUDAL LADIES 00:06:44
59 173 Ann-Sophie DUYCK TOPSPORT VLAANDEREN-PRO-DUO 00:06:45
60 234 * Gabrielle PILOTE-FORTIN CANADA 00:06:45
61 195 Martina RITTER BTC CITY LJUBLJANA 00:06:45
62 26 Anna SANCHIS CHAFER WIGGLE HONDA 00:06:45
63 155 * Riejanne MARKUS PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM 00:06:49
64 46 Lizzie WILLIAMS ORICA – AIS 00:06:49
65 175 * Kelly VAN DEN STEEN TOPSPORT VLAANDEREN-PRO-DUO 00:06:54
66 146 * Georgia WILLIAMS BEPINK – LA CLASSICA 00:06:57
67 94 Ane SANTESTEBAN GONZALES INPA SOTTOLI GIUSFREDI 00:06:57
68 235 Stephanie ROORDA CANADA 00:06:57
69 44 Valentina SCANDOLARA ORICA – AIS 00:07:01
70 222 * Elinor BARKER MATRIX FITNESS 00:07:02
71 62 Tatiana ANTOSHINA SERVETTO FOOTON 00:07:02
72 28 Jolien D’HOORE WIGGLE HONDA 00:07:04
73 134 Vita HEINE HITEC PRODUCTS 00:07:04
74 71 Elena BERLATO ALE CIPOLLINI 00:07:07
75 35 Iris SLAPPENDEL BIGLA PRO CYCLING TEAM 00:07:07
76 156 Jermaine POST PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM 00:07:29
77 63 Elena KUCHINSKAYA SERVETTO FOOTON 00:07:36
78 241 Dorleta ESKAMENDI GIL BIZKAIA-DURANGO 00:07:45
79 217 * Eugénie DUVAL POITOU-CHARENTES.FUTUROSCOPE.86 00:07:50
80 34 Doris SCHWEIZER BIGLA PRO CYCLING TEAM 00:08:53
81 75 * Dalia MUCCIOLI ALE CIPOLLINI 00:08:56
82 164 * Victorie GUILMAN FRANCE 00:09:07
83 82 Amy CURE LOTTO SOUDAL LADIES 00:09:13
84 132 Miriam BJØRNSRUD HITEC PRODUCTS 00:09:16
85 86 Susanna ZORZI LOTTO SOUDAL LADIES 00:09:19
86 43 Rachel NEYLAN ORICA – AIS 00:09:21
87 96 Daiva TUSLAITE INPA SOTTOLI GIUSFREDI 00:09:24
88 166 Marion SICOT FRANCE 00:09:24
89 32 Sharon LAWS BIGLA PRO CYCLING TEAM 00:09:29
90 123 Heather FISCHER USA 00:09:35
91 18 * Demi DE JONG BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 00:09:39
92 13 Christine MAJERUS BOELS DOLMANS CYCLING TEAM 00:09:39
93 244 * Lierni LEKUONA ETXEBESTE BIZKAIA-DURANGO 00:09:39
94 131 Charlotte BECKER HITEC PRODUCTS 00:09:39
95 243 Yulia ILINYKH BIZKAIA-DURANGO 00:09:42
96 165 Melodie LESUEUR FRANCE 00:09:45
97 184 Annelies DOM LENSWORLD.EU – ZANNATA 00:09:49
98 154 Ilona HOEKSMA PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM 00:09:51
99 232 Annie FOREMAN-MACKEY CANADA 00:09:51
100 145 * Ksenia TUHAI BEPINK – LA CLASSICA 00:10:15
101 102 Willeke KNOL TEAM LIV – PLANTUR 00:10:45
102 174 Kaat HANNES TOPSPORT VLAANDEREN-PRO-DUO 00:10:55
103 242 Margarita Victoria GARCIA BIZKAIA-DURANGO 00:10:57
104 143 * Ruby LIVINGSTONE BEPINK – LA CLASSICA 00:11:03
105 162 Marjolaine BAZIN FRANCE 00:11:18
106 157 * Jip VAN DEN BOS PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM 00:11:35
196 Elena VALENTINI BTC CITY LJUBLJANA Abandon
197 * Jelena ERIC BTC CITY LJUBLJANA Abandon
215 * Greta RICHIOUD POITOU-CHARENTES.FUTUROSCOPE.86 Abandon
194 Mia RADOTIC BTC CITY LJUBLJANA Abandon
186 * Celine VAN SEVEREN LENSWORLD.EU – ZANNATA Abandon
185 Annelies VAN DOORSLAER LENSWORLD.EU – ZANNATA Abandon
203 * Aleksandra CHEKINA RUSSIE Abandon
204 * Anastasia IAKOVENKO RUSSIE Abandon
213 Charlotte BRAVARD POITOU-CHARENTES.FUTUROSCOPE.86 Abandon
224 Penny ROWSON MATRIX FITNESS Abandon
225 * Christina SIGGAARD MATRIX FITNESS Abandon
228 * Jessie WALKER MATRIX FITNESS Abandon
231 * Allison BEVERIDGE CANADA Abandon
245 Samara SHEPPARD BIZKAIA-DURANGO Abandon
205 * Svetlana VASILIEVA RUSSIE Abandon
64 Marina LIKHANOVA SERVETTO FOOTON Abandon
95 Anna TREVISI INPA SOTTOLI GIUSFREDI Abandon
104 Julia SOEK TEAM LIV – PLANTUR Abandon
105 * Kyara STIJNS TEAM LIV – PLANTUR Abandon
111 * Marzhan BAITLEUOVA ASTANA – ACCA DUE O Abandon
77 * Alice ALGISI ALE CIPOLLINI Abandon
76 Marta TAGLIAFERRO ALE CIPOLLINI Abandon
112 * Olena DEMYDOVA ASTANA – ACCA DUE O Abandon
113 Natalya SAIFUTDINOVA ASTANA – ACCA DUE O Abandon
176 * Saartje VANDENBROUCKE TOPSPORT VLAANDEREN-PRO-DUO Abandon
65 RIccarda MAZZOTTA SERVETTO FOOTON Abandon
183 Kim DE BAAT LENSWORLD.EU – ZANNATA Abandon
136 * Shana VAN GLABEKE HITEC PRODUCTS Abandon
141 Silvia VALSECCHI BEPINK – LA CLASSICA Abandon
142 * Ana-Maria COVRIG BEPINK – LA CLASSICA Abandon
144 Jaime NIELSEN BEPINK – LA CLASSICA Abandon
151 * Pauliena ROOIJAKKERS PARKHOTEL VALKENBURG CONTINENTAL TEAM Abandon
93 Liisi RIST INPA SOTTOLI GIUSFREDI Abandon
171 * Fien DELBAERE TOPSPORT VLAANDEREN-PRO-DUO Abandon
124 Lauren HALL USA Abandon
182 Marissa OTTEN LENSWORLD.EU – ZANNATA Abandon
114 * Makhabbat UMUTZHANOVA ASTANA – ACCA DUE O Abandon