Szwajcar z drużyny Trek Factory Racing był najszybszy na finiszu z małej grupy, który rozstrzygnął drugi etap Wyścigu Dookoła Omanu, dzięki czemu objął także prowadzenie w “generalce”. Na siódmej pozycji przyjechał Rafał Majka (Tinkoff-Saxo). 

Drugiego dnia wyścigu kolarze mieli do pokonania aż 195,5 km w piekącym słońcu (temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza). Na trasie z Al Hazm do Al Bustan zaplanowano dwa nieoznaczone podjazdy – na 173. oraz 190. kilometrze.

W ucieczkę dnia zabrało się czterech kolarzy: Gatis Smukulis (Katusha), Preben Van Hecke, Jef Van Meirhaeghe (Topsport Vlaanderen-Baloise) oraz Enrico Barbin (Bardiani-CSF), który jednak odpadł od kolegów już na 50. kilometrze, po przebiciu opony.

Kiedy przewaga uciekinierów wzrosła do ponad ośmiu minut, ciężar pracy wzięła na siebie ekipa Tinkoff-Saxo, która z jednej strony zniwelowała stratę, a z drugiej spowodowała rozerwanie peletonu. W drugiej grupie zostali: Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka), który złapał gumę oraz Arnaud Demare (FDJ).

W końcu na czele pozostał samotny Smukulis, ale i on 14 kilometrów przed metą został doścignięty przez główną grupę.

Ostatni podjazd Al Jissah rozpoczął peleton liczący około 80 zawodników. Próbowali odjechać m.in. Ben Hermans (BMC) i Jakob Fuglsang (Astana), ale ostatecznie o losach etapu rozstrzygnął finisz z małej grupy, który wygrał Cancellara.

Pierwszą trójkę uzupełnili Valverde (Movistar) i Van Avermaet (BMC).

Z wyścigu wycofali się dziś Jens Keukeleire (Orica GreenEDGE) i Edoardo Zardini (Bardiani-CSF).

Wyniki 2. etapu:

1    Fabian CANCELLARA    TREK FACTORY RACING    4:36:46
2    Alejandro VALVERDE    MOVISTAR TEAM    0:00:00
3    Greg VAN AVERMAET    BMC RACING TEAM    0:00:00
4    Filippo POZZATO    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
5     Peter SAGAN    TINKOFF-SAXO    0:00:00
6    Julian ARREDONDO    TREK FACTORY RACING    0:00:00
7    Rafal MAJKA    TINKOFF-SAXO    0:00:00
8    Daniel MORENO FERNANDEZ    TEAM KATUSHA    0:00:00
9    Andriy GRIVKO    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
10    Cameron MEYER    ORICA GREENEDGE    0:00:00
11    Rafael VALLS    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
12    Jacques JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:00:00
13     Patrick KONRAD    BORA-ARGON 18    0:00:00
14    Tejay VAN GARDEREN    BMC RACING TEAM    0:00:00
15    Dries DEVENYNS    IAM CYCLING    0:00:00
16     Louis MEINTJES    MTN-QHUBEKA    0:00:00
17    Damiano CARUSO    BMC RACING TEAM    0:00:00
18    Jakob FUGLSANG    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
19    Ben HERMANS    BMC RACING TEAM    0:00:05
20     Nikias ARNDT    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:46
21    Bartosz HUZARSKI    BORA-ARGON 18    0:00:46
22    Tom BOONEN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:46
23    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:46
24     Gijs VAN HOECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:46
25    Edvald BOASSON HAGEN    MTN-QHUBEKA    0:00:46
26    Pieter SERRY    ETIXX-QUICK STEP    0:00:46
27    Reto HOLLENSTEIN    IAM CYCLING    0:00:46
28    Jelle WALLAYS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:46
29    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:46
30    Christian KNEES    TEAM SKY    0:00:46
31    Wouter POELS    TEAM SKY    0:00:46
32    Mitchell DOCKER    ORICA GREENEDGE    0:00:46
33     Damien HOWSON    ORICA GREENEDGE    0:00:46
34    Steve MORABITO    FDJ    0:00:46
35    Luca PAOLINI    TEAM KATUSHA    0:00:46
36     Warren BARGUIL    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:46
37    Roman KREUZIGER    TINKOFF-SAXO    0:00:46
38    Rui COSTA    LAMPRE – MERIDA    0:00:46
39    Jose Joaquin ROJAS    MOVISTAR TEAM    0:00:46
40     Francesco Manuel BONGIORNO    BARDIANI CSF    0:00:46
41     Georg PREIDLER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:46
42    Mathias FRANK    IAM CYCLING    0:00:46
43     Nacer BOUHANNI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:46
44    Vincenzo NIBALI    ASTANA PRO TEAM    0:00:46
45     Victor CAMPENAERTS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:53
46    Sacha MODOLO    LAMPRE – MERIDA    0:00:55
47    Joaquim RODRIGUEZ    TEAM KATUSHA    0:00:55
48    Philip DEIGNAN    TEAM SKY    0:01:15
49    Leopold KONIG    TEAM SKY    0:01:15
50    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:01:15
51    Cristiano SALERNO    BORA-ARGON 18    0:01:31
52    Boy VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:01:31
53     Florian SENECHAL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:31
54     Dylan TEUNS    BMC RACING TEAM    0:01:31
55    Markel IRIZAR    TREK FACTORY RACING    0:01:31
56    Yoann OFFREDO    FDJ    0:01:31
57    Nikolas MAES    ETIXX-QUICK STEP    0:01:31
58    Alexander KRISTOFF    TEAM KATUSHA    0:01:31
59    Geoffrey SOUPE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:31
60    Cyril LEMOINE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:31
61    Ruben PLAZA MOLINA    LAMPRE – MERIDA    0:01:39
62    Pieter WEENING    ORICA GREENEDGE    0:02:09
63    Dominique ROLLIN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:46
64    Zakkari DEMPSTER    BORA-ARGON 18    0:02:46
65    Matti BRESCHEL    TINKOFF-SAXO    0:02:46
66    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:46
67    Brett LANCASTER    ORICA GREENEDGE    0:02:46
68    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:02:46
69    Francisco VENTOSO    MOVISTAR TEAM    0:02:46
70    Matteo TRENTIN    ETIXX-QUICK STEP    0:02:46
71    Tom STAMSNIJDER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:02:46
72    Andrey AMADOR    MOVISTAR TEAM    0:02:46
73     Johann VAN ZYL    MTN-QHUBEKA    0:02:46
74     Sonny COLBRELLI    BARDIANI CSF    0:02:46
75    Pieter VAN SPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:02:46
76    Jonas VAN GENECHTEN    IAM CYCLING    0:02:46
77    Serge PAUWELS    MTN-QHUBEKA    0:02:46
78    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:02:46
79    Enrico BATTAGLIN    BARDIANI CSF    0:02:46
80    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:03:29
81    Nathan EARLE    TEAM SKY    0:03:50
82    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:03:50
83    Jaco VENTER    MTN-QHUBEKA    0:03:50
84    Peter VELITS    BMC RACING TEAM    0:04:37
85    Borut BOZIC    ASTANA PRO TEAM    0:04:37
86     Adrien PETIT    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:04:37
87     Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:04:37
88    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT-ALPECIN    0:04:59
89    Niki TERPSTRA    ETIXX-QUICK STEP    0:04:59
90    Imanol ERVITI    MOVISTAR TEAM    0:04:59
91    Pablo LASTRAS    MOVISTAR TEAM    0:04:59
92     Thibaut PINOT    FDJ    0:04:59
93     Danny VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:04:59
94    Gregory RAST    TREK FACTORY RACING    0:04:59
95    William BONNET    FDJ    0:04:59
96    Gatis SMUKULIS    TEAM KATUSHA    0:06:19
97     Alexey LUTSENKO    ASTANA PRO TEAM    0:07:35
98    Andrea GUARDINI    ASTANA PRO TEAM    0:08:23
99    Yaroslav POPOVYCH    TREK FACTORY RACING    0:08:23
100    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:08:23
101    Ivan ROVNY    TINKOFF-SAXO    0:08:23
102     Marcel AREGGER    IAM CYCLING    0:08:23
103     Marco HALLER    TEAM KATUSHA    0:08:23
104    Jarl SALOMEIN    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:08:23
105     Enrico BARBIN    BARDIANI CSF    0:08:23
106     Luca CHIRICO    BARDIANI CSF    0:08:23
107    Adam BLYTHE    ORICA GREENEDGE    0:08:23
108    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:08:23
109    Danny PATE    TEAM SKY    0:08:23
110    Carter JONES    TEAM GIANT-ALPECIN    0:08:23
111    Tom VEELERS    TEAM GIANT-ALPECIN    0:08:23
112    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:08:23
113     Arnaud DEMARE    FDJ    0:08:23
114    Gert STEEGMANS    TREK FACTORY RACING    0:08:23
115    Stijn VANDENBERGH    ETIXX-QUICK STEP    0:08:23
116    Matthias BRANDLE    IAM CYCLING    0:08:23
117     Jef VAN MEIRHAEGHE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:09:47
118     Simone ANDREETTA    BARDIANI CSF    0:10:31
119     Jasha SUTTERLIN    MOVISTAR TEAM    0:11:28
120    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:11:29
121    Matthew Harley GOSS    MTN-QHUBEKA    0:11:29
122    Enrique SANZ UNZUE    MOVISTAR TEAM    0:11:29
123     Guillaume VAN KEIRSBULCK    ETIXX-QUICK STEP    0:11:29
124    Iljo KEISSE    ETIXX-QUICK STEP    0:11:29
125    David LOPEZ GARCIA    TEAM SKY    0:11:29
126    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:11:29
127     Pawel POLJANSKI    TINKOFF-SAXO    0:11:29
128     Alessandro TONELLI    BARDIANI CSF    0:11:29
129    Bert DE BACKER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:11:29
130     Edward BELTRAN SUAREZ    TINKOFF-SAXO    0:11:29
131    Matteo PELUCCHI    IAM CYCLING    0:11:29
132    Mickaël DELAGE    FDJ    0:11:29
133    Daniele BENNATI    TINKOFF-SAXO    0:11:29
134    Jens MOURIS    ORICA GREENEDGE    0:11:29
135    Jacopo GUARNIERI    TEAM KATUSHA    0:11:29
136    Nelson OLIVEIRA    LAMPRE – MERIDA    0:11:29
137    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:11:29
138    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:11:29
139    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:11:35
140    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:14:02
141     Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:14:46
Jens KEUKELEIRE    ORICA GREENEDGE    Abandon
Edoardo ZARDINI    BARDIANI CSF    Abandon

Klasyfikacja generalna:

1    Fabian CANCELLARA    TREK FACTORY RACING    8:22:14
2    Alejandro VALVERDE    MOVISTAR TEAM    0:00:04
3     Patrick KONRAD    BORA-ARGON 18    0:00:05
4    Greg VAN AVERMAET    BMC RACING TEAM    0:00:06
5     Peter SAGAN    TINKOFF-SAXO    0:00:10
6    Damiano CARUSO    BMC RACING TEAM    0:00:10
7    Andriy GRIVKO    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
8    Daniel MORENO FERNANDEZ    TEAM KATUSHA    0:00:10
9    Tejay VAN GARDEREN    BMC RACING TEAM    0:00:10
10    Julian ARREDONDO    TREK FACTORY RACING    0:00:10
11    Rafal MAJKA    TINKOFF-SAXO    0:00:10
12    Jakob FUGLSANG    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
13    Rafael VALLS    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
14    Jacques JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:00:10
15    Filippo POZZATO    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
16    Cameron MEYER    ORICA GREENEDGE    0:00:10
17     Louis MEINTJES    MTN-QHUBEKA    0:00:10
18    Dries DEVENYNS    IAM CYCLING    0:00:10
19    Ben HERMANS    BMC RACING TEAM    0:00:15
20    Tom BOONEN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:50
21     Nikias ARNDT    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:56
22    Edvald BOASSON HAGEN    MTN-QHUBEKA    0:00:56
23    Mitchell DOCKER    ORICA GREENEDGE    0:00:56
24     Nacer BOUHANNI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:56
25    Wouter POELS    TEAM SKY    0:00:56
26    Christian KNEES    TEAM SKY    0:00:56
27    Jose Joaquin ROJAS    MOVISTAR TEAM    0:00:56
28    Vincenzo NIBALI    ASTANA PRO TEAM    0:00:56
29    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:56
30     Warren BARGUIL    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:56
31    Pieter SERRY    ETIXX-QUICK STEP    0:00:56
32     Gijs VAN HOECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:56
33     Georg PREIDLER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:56
34    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:56
35    Roman KREUZIGER    TINKOFF-SAXO    0:00:56
36    Rui COSTA    LAMPRE – MERIDA    0:00:56
37    Mathias FRANK    IAM CYCLING    0:00:56
38     Francesco Manuel BONGIORNO    BARDIANI CSF    0:00:56
39    Steve MORABITO    FDJ    0:00:56
40    Bartosz HUZARSKI    BORA-ARGON 18    0:00:56
41    Reto HOLLENSTEIN    IAM CYCLING    0:00:56
42     Damien HOWSON    ORICA GREENEDGE    0:00:56
43    Jelle WALLAYS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:56
44    Sacha MODOLO    LAMPRE – MERIDA    0:01:05
45    Joaquim RODRIGUEZ    TEAM KATUSHA    0:01:05
46    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:01:25
47    Philip DEIGNAN    TEAM SKY    0:01:25
48    Leopold KONIG    TEAM SKY    0:01:25
49    Alexander KRISTOFF    TEAM KATUSHA    0:01:41
50    Markel IRIZAR    TREK FACTORY RACING    0:01:41
51     Dylan TEUNS    BMC RACING TEAM    0:01:41
52    Cristiano SALERNO    BORA-ARGON 18    0:01:41
53    Geoffrey SOUPE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:41
54    Yoann OFFREDO    FDJ    0:01:41
55     Florian SENECHAL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:41
56    Nikolas MAES    ETIXX-QUICK STEP    0:01:41
57    Ruben PLAZA MOLINA    LAMPRE – MERIDA    0:01:49
58    Luca PAOLINI    TEAM KATUSHA    0:01:51
59    Boy VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:02:01
60    Pieter WEENING    ORICA GREENEDGE    0:02:19
61     Johann VAN ZYL    MTN-QHUBEKA    0:02:53
62    Francisco VENTOSO    MOVISTAR TEAM    0:02:56
63    Pieter VAN SPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:02:56
64    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:02:56
65    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:02:56
66    Andrey AMADOR    MOVISTAR TEAM    0:02:56
67    Jonas VAN GENECHTEN    IAM CYCLING    0:02:56
68    Zakkari DEMPSTER    BORA-ARGON 18    0:02:56
69     Sonny COLBRELLI    BARDIANI CSF    0:02:56
70    Matti BRESCHEL    TINKOFF-SAXO    0:02:56
71    Serge PAUWELS    MTN-QHUBEKA    0:02:56
72    Enrico BATTAGLIN    BARDIANI CSF    0:02:56
73    Tom STAMSNIJDER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:02:56
74    Brett LANCASTER    ORICA GREENEDGE    0:02:56
75    Matteo TRENTIN    ETIXX-QUICK STEP    0:03:13
76    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:03:39
77     Victor CAMPENAERTS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:03:53
78    Dominique ROLLIN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:56
79    Nathan EARLE    TEAM SKY    0:04:00
80    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:04:00
81    Jaco VENTER    MTN-QHUBEKA    0:04:00
82    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:04:23
83    Peter VELITS    BMC RACING TEAM    0:04:47
84     Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:04:47
85    Borut BOZIC    ASTANA PRO TEAM    0:04:47
86    Cyril LEMOINE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:04:59
87    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT-ALPECIN    0:05:09
88     Danny VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:05:09
89    Gregory RAST    TREK FACTORY RACING    0:05:09
90    Imanol ERVITI    MOVISTAR TEAM    0:05:09
91    Pablo LASTRAS    MOVISTAR TEAM    0:05:09
92     Thibaut PINOT    FDJ    0:05:09
93    Niki TERPSTRA    ETIXX-QUICK STEP    0:05:09
94    William BONNET    FDJ    0:06:19
95    Gatis SMUKULIS    TEAM KATUSHA    0:06:26
96     Adrien PETIT    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:07:01
97    Andrea GUARDINI    ASTANA PRO TEAM    0:08:23
98    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:08:31
99     Enrico BARBIN    BARDIANI CSF    0:08:32
100    Jarl SALOMEIN    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:08:33
101     Arnaud DEMARE    FDJ    0:08:33
102    Adam BLYTHE    ORICA GREENEDGE    0:08:33
103    Gert STEEGMANS    TREK FACTORY RACING    0:08:33
104    Yaroslav POPOVYCH    TREK FACTORY RACING    0:08:33
105    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:08:33
106    Ivan ROVNY    TINKOFF-SAXO    0:08:33
107     Marcel AREGGER    IAM CYCLING    0:08:33
108     Luca CHIRICO    BARDIANI CSF    0:08:33
109    Matthias BRANDLE    IAM CYCLING    0:08:33
110    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:08:33
111    Carter JONES    TEAM GIANT-ALPECIN    0:08:33
112    Danny PATE    TEAM SKY    0:08:33
113    Stijn VANDENBERGH    ETIXX-QUICK STEP    0:08:33
114    Tom VEELERS    TEAM GIANT-ALPECIN    0:08:56
115     Marco HALLER    TEAM KATUSHA    0:09:54
116     Alexey LUTSENKO    ASTANA PRO TEAM    0:10:25
117     Simone ANDREETTA    BARDIANI CSF    0:10:40
118    Matteo PELUCCHI    IAM CYCLING    0:11:35
119     Jasha SUTTERLIN    MOVISTAR TEAM    0:11:38
120    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:11:39
121    Enrique SANZ UNZUE    MOVISTAR TEAM    0:11:39
122    Bert DE BACKER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:11:39
123     Pawel POLJANSKI    TINKOFF-SAXO    0:11:39
124    Mickaël DELAGE    FDJ    0:11:39
125    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:11:39
126    David LOPEZ GARCIA    TEAM SKY    0:11:39
127    Daniele BENNATI    TINKOFF-SAXO    0:11:39
128    Matthew Harley GOSS    MTN-QHUBEKA    0:11:39
129     Guillaume VAN KEIRSBULCK    ETIXX-QUICK STEP    0:11:39
130    Nelson OLIVEIRA    LAMPRE – MERIDA    0:11:39
131     Alessandro TONELLI    BARDIANI CSF    0:11:39
132     Edward BELTRAN SUAREZ    TINKOFF-SAXO    0:11:39
133    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:11:45
134    Jacopo GUARNIERI    TEAM KATUSHA    0:11:56
135    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:12:05
136     Jef VAN MEIRHAEGHE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:12:06
137    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:12:19
138    Jens MOURIS    ORICA GREENEDGE    0:13:18
139    Iljo KEISSE    ETIXX-QUICK STEP    0:13:57
140    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:14:12
141     Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:14:56

Foto: Facebook

Marta Wiśniewska