znicz64-letni Lucjan Lis miał w swoim dorobku olimpijskie srebro, a także złoto na mistrzostwach świata. W poniedziałek wieczorem zmarł we własnym domu, a przyczyną śmierci było pęknięcie aorty.

Lucjan Lis to jedna z wielkich legend polskiego kolarstwa szosowego. Sportowiec urodzony w Bytomiu największe sukcesy święcił w rywalizacji drużynowej. To w tej konkurencji zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Monachium.

Były zawodnik Ruchu Radzionków może także pochwalić się złotem (Barcelona 1973) i brązem (Mendrisio 1971) na mistrzostwach świata w jeździe drużynowej na czas. Do tego należy dołożyć m.in. drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Dookoła Bułgarii, a także zwycięstwo w generalce Wyścigu Dookoła Polski w 1973.

Słynny kolarz od lat mieszkał w Niemczech, ale miał poważne problemy zdrowotne. Dwa razy musiał poddać się przeszczepowi nerek. Lis zmarł jednak z innego powodu.

Jak informuje dziennik “Sport”, utytułowany sportowiec zmarł nagle we własnym domu. Przyczyną śmierci było pęknięcie aorty. Pogrzeb Lucjana Lisa odbędzie się w przyszłym tygodniu.

 

Źródło: Sport/WP