Rohan DennisRohan Dennis (BMC Racing) wygrał trzeci etap Santos Tour Down Under, co pozwoliło mu objąć pozycję lidera tej imprezy.

Australijski wyścig z kalendarza WolrdTour wkracza w decydującą fazę. 143 kilometry – to dystans jaki zawodnicy musieli pokonać z miejscowości Norwood do Paracombe. Ostatnie 1600 metrów prowadziło pod górkę.

3. etap TDU

Peleton zdołał doścignąć wszystkich harcowników przed decydującymi rozstrzygnięciami. 5 km przed metą całą grupa jechała razem , a mocne tempo dyktował Team Sky. Chwilę później na czele zmienili ich zawodnicy Giant-Alpecin, ale gdy asfalt zaczął się unosić – natychmiast na czele stawki pojawiły się koszulki BMC Racing w postaci samego Cadela Evansa.

Na moment utworzyła się grupka: Evans, Richie Porte (Sky), Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) i Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale), ale współpraca w czwórce nie układała się najlepiej i kilkaset metrów przed metą ich złapano.

Idealny moment do ataku wybrał Rohan Dennis. Kolarz BMC Racing pomknął w stronę mety i nie dał się już dogonić. Drugi na kresce ze stratą 3 sekund był Cadel Evans, a tuż za nim znalazł się Tom Dumoulin.

Dennis został także nowym liderem imprezy.

Wyniki:

1    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    3:35:08
2    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:03
3    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:03
4    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:00:05
5    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:00:05
6    Richie PORTE    TEAM SKY    0:00:05
7    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:00:05
8    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:05
9    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:05
10    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:13
11    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:00:15
12    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:00:15
13    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:00:15
14    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:18
15    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:18
16    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:00:18
17    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:18
18    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:00:21
19    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:21
20    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:21
21    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:00:21
22    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:00:21
23    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:00:21
24    Manuele MORI    LAMPRE – MERIDA    0:00:27
25    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:35
26    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:00:42
27    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:42
28    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:42
29    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    0:00:42
30    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:00:42
31    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:00:42
32    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:00:42
33    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:00:42
34    David TANNER    IAM CYCLING    0:00:42
35    Jérémy ROY    FDJ    0:00:42
36    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:42
37    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:50
38    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:00:50
39    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:00:50
40    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:00:50
41    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:00:50
42    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:50
43    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:01:10
44    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:01:14
45    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:01:14
46    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:01:14
47    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:01:14
48    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:01:14
49    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:01:24
50    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:28
51    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:01:28
52    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:01:28
53    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:01:59
54    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:01:59
55    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:01:59
56    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:59
57    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:01:59
58    Olivier LE GAC    FDJ    0:01:59
59    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:01:59
60    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:01:59
61    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:01:59
62    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:01:59
63    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:01:59
64    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:01:59
65    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:02:09
66    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:02:09
67    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:02:09
68    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:02:28
69    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:02:32
70    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:02:32
71    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:02:37
72    Cédric PINEAU    FDJ    0:02:53
73    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:02:53
74    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:02:53
75    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:03:12
76    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:03:12
77    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:03:14
78    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:03:14
79    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:03:14
80    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:03:14
81    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:03:14
82    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:14
83    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:03:26
84    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:03:31
85    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:03:31
86    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:03:31
87    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:03:31
88    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:03:31
89    Maarten TJALLINGII    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:31
90     Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:03:35
91    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:35
92    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:03:35
93    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:03:35
94     Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:03:35
95    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:03:35
96    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:03:54
97    Kenny DE HAES    LOTTO SOUDAL    0:03:54
98    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:03:59
99    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:04:34
100    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:04:34
101    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:04:34
102    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:04:34
103    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:04:34
104    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:04:37
105    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:04:42
106    Luke ROWE    TEAM SKY    0:05:01
107    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:05:18
108    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:05:18
109    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:05:48
110    Lawson CRADDOCK    TEAM GIANT – ALPECIN    0:05:48
111    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:06:12
112    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:07:12
113    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:07:12
114    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:07:37
115    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:07:37
116    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:07:52
117    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:07:52
118    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:07:52
119    Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:08:35
120    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:08:35
121    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:08:35
122    Lorrenzo MANZIN    FDJ    0:08:42
123    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:11:35
124    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:11:35
125    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:11:35
126    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:11:35
127    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:11:35
128    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:11:35
129    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:11:35
130    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:11:35
131    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:11:35
Campbell FLAKEMORE    BMC RACING TEAM    Non Partant

Klasyfikacja generalna:
1    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    10:17:06
2    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:07
3    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:09
4    Richie PORTE    TEAM SKY    0:00:15
5    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:00:15
6    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:15
7    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:00:15
8    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:00:15
9    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:15
10    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:22
11    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:23
12    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:00:25
13    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:00:25
14    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:00:25
15    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:27
16    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:28
17    Julien BERARD    AG2R LA MONDIALE    0:00:28
18    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:28
19    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:31
20    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:00:31
21    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:00:31
22    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:00:31
23    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:00:31
24    Manuele MORI    LAMPRE – MERIDA    0:00:37
25    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    0:00:39
26    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:43
27    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:45
28    David TANNER    IAM CYCLING    0:00:52
29    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:00:52
30    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:00:52
31    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:52
32    Jérémy ROY    FDJ    0:00:52
33    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:01:00
34    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:01:00
35    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:01:17
36    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:01:24
37    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:01:24
38    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:01:24
39    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:01:25
40    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:26
41    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:01:34
42    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:34
43    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:01:38
44    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:38
45    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:01:52
46    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:01:59
47    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:01:59
48    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:02:06
49    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:02:09
50    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:02:09
51    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:02:33
52    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:02:41
53    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:02:42
54    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:02:51
55    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:02:58
56    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:03:03
57    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:03:05
58    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:03:06
59    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:03:24
60    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:03:41
61    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:03:42
62    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:03:42
63    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:45
64    Olivier LE GAC    FDJ    0:03:45
65    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:03:45
66    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:03:51
67    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:03:52
68    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:04:08
69    Cédric PINEAU    FDJ    0:04:10
70    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:04:31
71    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:04:44
72    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:04:52
73    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:05:00
74    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:05:06
75    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:05:11
76    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:05:12
77    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:05:16
78    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:05:18
79    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:05:28
80    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:05:35
81    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:05:54
82    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:05:54
83    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:06:10
84    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:06:55
85    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:06:57
86    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:06:58
87    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:07:34
88    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:07:44
89    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:07:51
90    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:07:57
91    Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:08:14
92    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:08:29
93    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:09:12
94    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:09:24
95    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:09:29
96    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:09:46
97    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:10:32
98    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:10:40
99    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:11:18
100    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:11:32
101    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:11:35
102    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:11:44
103    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:12:02
104    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:12:09
105    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:12:31
106    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:13:31
107    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:14:33
108   Luke ROWE    TEAM SKY    0:15:01
109    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:15:13
110    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:15:18
111    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:15:46
112    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:16:25
113    Kenny DE HAES    LOTTO SOUDAL    0:18:12
114    Maarten TJALLINGII    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:18:12
115    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:18:51
116    Lorrenzo MANZIN    FDJ    0:19:04
117    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:20:01
118    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:20:01
119    Lawson CRADDOCK    TEAM GIANT – ALPECIN    0:20:58
120    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:22:03
121    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:22:28
122    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:23:24
123    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:23:32
124    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:23:33
125    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:25:26
126    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:25:28
127    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:25:45
128    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:27:56
129   Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:28:39
130    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:31:21
131    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:31:39

 

Foto: Santos Tour Down Under

Andrzej Gucwa