Jack BobridgeJack Bobridge w pięknym stylu wygrał pierwszy etap Santos Tour Down Under, który kończył się w jego rodzinnym mieście! Reprezentant Australii założył także koszulkę lidera.

Pierwszy etap inaugurującego sezon WorldTour wyścigu rozpoczął się w Tanudzie, a kończył po 132 kilometrach w Campbelltown. Na trasie znajdowała się tylko jedna, niewielka premia górska.

1. etap TDU

 

Co ciekawe do ucieczki dnia zabrali się bardzo mocni zawodnicy. Czwórkę utworzyli: Lieuwe Westra (Astana), Luke Durbridge (Orica GreenEdge), Maxim Belkov (Katusha) i Jack Bobridge z kontynentalnej grupy Team Budget Forlifts, ale w tej imprezie jadący w barwach Reprezentacji Australii. Kwartet dobrych czasowców “trzymany” był przez grupy sprinterów na 3 minuty przed sobą.

W końcówce peleton nieco zlekceważył czołówkę, a harcownicy dobrze rozłożyli siły. Konsekwentna współpraca i równe zmiany pozwoliły im na skuteczność tej akcji. Tym samym mogli “utrzeć nosa” sprinterom.

Niesiony dopingiem własnych kibiców z rodzinnego miasta – Jack Bobridge, pokonał współtowarzyszy ucieczki na linii mety. Drugi był Westra, a trzeci Durbridge. Finisz z peletonu po piąte miejsce wygrał Nicolo Bonifazio (Lampre-Merida).

 

 Wyniki:

1    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    2:59:44
2    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
3    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:00:00
4    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:00:00
5    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
6    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
7    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:00:00
8    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:00:00
9    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:00:00
10    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:00
11    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:00:00
12    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:00
13    Lorrenzo MANZIN    FDJ    0:00:00
14    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:00:00
15    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
16    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
17    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:00:00
18    David TANNER    IAM CYCLING    0:00:00
19    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:00:00
20    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:00
21    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
22    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:00
23    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:00:00
24    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:00:00
25    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:00:00
26    Richie PORTE    TEAM SKY    0:00:00
27    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:00
28    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:00:00
29    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:00:00
30    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:00:00
31    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
32    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:00
33    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
34    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:00
35    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:00:00
36    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:00
37    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
38    Julien BERARD    AG2R LA MONDIALE    0:00:00
39    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:00
40    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:00
41    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:00:00
42    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:00:00
43    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:00
44    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:00:00
45    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:00:00
46    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:00:00
47    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:00:00
48    Manuele MORI    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
49    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
50    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:00:00
51    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:00:00
52    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:00:00
53    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:00:00
54    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
55    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:00:00
56    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:00:00
57    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:00
58    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:00:00
59    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:00:00
60    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:00:00
61    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:00:00
62    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:00:00
63    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    0:00:00
64    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:00
65    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
66    Jérémy ROY    FDJ    0:00:00
67    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
68    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
69    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:00
70    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:00
71    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
72    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:00:00
73    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
74    Olivier LE GAC    FDJ    0:00:00
75    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
76    Cédric PINEAU    FDJ    0:00:00
77    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
78    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:00:00
79    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:00:00
80    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
81    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
82    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:00:00
83    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
84    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:00
85    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:00:00
86    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:00:00
87    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:00:00
88    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:00:00
89    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:00:00
90    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
91    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:00:00
92    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
93    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:00:00
94    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:00:00
95    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
96    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
97    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:00:00
98    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
99    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:00:00
100    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:00:00
101    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
102    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:00:00
103    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:00:00
104    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
105    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:00:00
106    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:00:17
107    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:00:17
108    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:17
109    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:17
110    Campbell FLAKEMORE    BMC RACING TEAM    0:00:23
111    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:00:23
112    Kenny DE HAES    LOTTO SOUDAL    0:00:25
113    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:25
114    Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:00:37
115    Maarten TJALLINGII    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:44
116    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:00:46
117    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:59
118    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:00:59
119    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:01:09
120    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:28
121    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:02:08
122    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:05:40
123    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:05:40
124    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:05:40
125    Luke ROWE    TEAM SKY    0:05:40
126    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:06:11
127    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:06:11
128 Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:06:11
129    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:06:11
130    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:06:11
131    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:06:11
132    Michael KOLÁR    TINKOFF – SAXO    0:08:36
133    Lawson CRADDOCK    TEAM GIANT – ALPECIN    0:10:50

General:         
1    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    2:59:31
2    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:04
3    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:00:06
4    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:00:10
5    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:00:13
6    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:00:13
7    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:00:13
8    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:00:13
9    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:00:13
10    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:13
11    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:00:13
12    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:13
13    Lorrenzo MANZIN    FDJ    0:00:13
14    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:00:13
15    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
16    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:13
17    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:00:13
18    David TANNER    IAM CYCLING    0:00:13
19    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:00:13
20    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:13
21    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:00:13
22    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:13
23    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:00:13
24    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:00:13
25    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:00:13
26    Richie PORTE    TEAM SKY    0:00:13
27     Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:13
28    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:00:13
29    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:00:13
30    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:00:13
31    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:00:13
32    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:13
33    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:00:13
34    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:13
35    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:00:13
36    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:13
37    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:13
38    Julien BERARD    AG2R LA MONDIALE    0:00:13
39    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:13
40    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:13
41    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:00:13
42    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:00:13
43    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:13
44    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:00:13
45    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:00:13
46    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:00:13
47    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:00:13
48    Manuele MORI    LAMPRE – MERIDA    0:00:13
49    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:13
50    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:00:13
51    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:00:13
52    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:00:13
53    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:00:13
54    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:00:13
55    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:00:13
56    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:00:13
57    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:13
58    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:00:13
59    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:00:13
60    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:00:13
61    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:00:13
62    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:00:13
63    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    0:00:13
64    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:13
65    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:13
66    Jérémy ROY    FDJ    0:00:13
67    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:00:13
68    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:00:13
69    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:13
70    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:13
71    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
72    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:00:13
73    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
74    Olivier LE GAC    FDJ    0:00:13
75    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:00:13
76    Cédric PINEAU    FDJ    0:00:13
77    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:00:13
78    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:00:13
79    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:00:13
80    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:13
81    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:00:13
82    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:00:13
83    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:13
84    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:13
85    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:00:13
86    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:00:13
87    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:00:13
88    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:00:13
89    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:00:13
90    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
91    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:00:13
92    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:00:13
93    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:00:13
94    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:00:13
95    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
96    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
97    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:00:13
98    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:00:13
99    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:00:13
100    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:00:13
101    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:00:13
102    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:00:13
103    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:00:13
104    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:00:13
105    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:00:13
106    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:00:30
107    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:00:30
108    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:30
109    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:00:30
110    Campbell FLAKEMORE    BMC RACING TEAM    0:00:36
111    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:00:36
112    Kenny DE HAES    LOTTO SOUDAL    0:00:38
113    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:38
114    Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:00:50
115    Maarten TJALLINGII    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:57
116    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:00:59
117    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:12
118    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:01:12
119    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:01:22
120    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:41
121    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:02:21
122    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:05:53
123    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:05:53
124    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:05:53
125    Luke ROWE    TEAM SKY    0:05:53
126    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:06:24
127    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:06:24
128    Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:06:24
129    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:06:24
130    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:06:24
131    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:06:24
132    Michael KOLÁR    TINKOFF – SAXO    0:08:49
133    Lawson CRADDOCK    TEAM GIANT – ALPECIN    0:11:03

 

Foto: Santos Tour Down Under

Andrzej Gucwa