Roman KreuzigerDane z paszportu biologicznego, dokumenty związane z toczącym się postępowaniem dopingowym oraz opinie niezależnych ekspertów – to wszystko można przeczytać na specjalnie stworzonej stronie internetowej Romana Kreuzigera (Tinkoff-Saxo), który został zawieszony za nieprawidłowości właśnie w paszporcie biologicznym.

Kłopoty Czecha zaczęły się w czerwcu 2013 roku. Wówczas Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wszczęła przeciw niemu postępowanie z powodu rzekomych nieprawidłowości w paszporcie biologicznym. W tym roku jeden z kluczowych pomocników Alberto Contadora nie mógł wystartować w Tour de France.

W oświadczeniu Kreuzigera znajdującym się na stronie internetowej można przeczytać:

– Mimo półtora roku życia w niepewności, mam nadzieję, że będę mógł kontynuować moją karierę profesjonalnego kolarza, która jest moją pasją. 

– Potępiam doping i oszustwa w sporcie. Uważam, że paszport biologiczny jest doskonałym narzędziem do walki z tymi zjawiskami. Jednak jego reguły powinny zostać jasno ustanowione, bo inaczej to narzędzie stanie się bezużyteczne i za jego pomocą będzie można wyeliminować każdego. Zasady gry nie mogą zmieniać się podczas jej trwania, a to właśnie teraz ma miejsce. 

– Zostałem zmuszony do czekania przez długie miesiące bez powodu. W tym roku nie mogłem wystartować w Tour de France i innych ważnych wyścigach. Moja kariera niedługo się zakończy, a ta przeciągająca się sprawa może ją zniszczyć. 

– Nie proszę o litość ani o wyrozumiałość. Dziś znalazłem się w jakimś teatrze absurdu, ale jutro może to spotkać innego sportowca. Domagam się jasnych reguł i przejrzystego postępowania. 

 Jednym z największych sukcesów czeskiego kolarza jest zwycięstwo w Amstel Gold Race w 2013 roku.

Adres strony internetowej to http://kreuzigercase.cz/.

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska