Rafał MajkaTransmisje Eurosportu z tegorocznej edycji Tour de France, największego kolarskiego wyścigu świata, cieszyły się największą popularnością w historii kanału w Polsce.

Średnia oglądalność ze wszystkich 21 etapów wyniosła 183 tys*. Jest to o 3 proc. więcej niż przed rokiem, kiedy to wyścig śledziło 177,5 tysiąca widzów. Taki wynik to zasługa bardzo dobrej postawy Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step) w pierwszym tygodniu rywalizacji oraz fenomenalnej jazdy Rafała Majki (Tinkoff-Saxo) w drugiej części imprezy. Tegoroczna edycja na długo pozostanie w pamięci kibiców także dzięki komentatorom Eurosportu – Krzysztofowi Wyrzykowskiego i Tomaszowi Jarońskiemu, którzy niezwykle emocjonalnie reagowali na historyczne dla polskiego kolarstwa momenty. Zasięg transmisji Eurosportu w Europie wyniósł ponad 50 milionów widzów.

Największą popularnością w tym roku cieszył się 18. etap (24 lipca), który oglądało średnio 380 tysięcy widzów, co jest rekordem, jeśli chodzi o pojedynczą transmisję z imprezy kolarskiej na antenie Eurosportu. W szczytowym momencie transmisję śledziło 788 tys. kibiców. Na drugim miejscu znalazł się 19 . etap 19. (śr. 258 tys. widzów), a na trzecim 17. (235 tys.). Wartym podkreślenia jest także zasięg transmisji z trzech tygodni trwania rywalizacji. Przynajmniej 1 minutę tegorocznego wyścigu obejrzało w Polsce w sumie 4,2 mln Polaków, natomiast w Europie ponad 50 milionów.

Dzięki sukcesom polskich zawodników w tym sezonie – zwłaszcza Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego – kolarstwo zyskuje na popularności. Eurosport odnotował w tym roku rekordowe wyniki między innymi podczas pierwszego z wielkich tourów – Giro d’Italia, który śledziło średnio 144 tys. widzów ( 16 proc w porównaniu do ubiegłego roku) oraz Paryż-Roubaix (176 tys. – wzrost o 15 proc).

– Bardzo się cieszymy, że dzięki obszernym transmisjom Tour de France w Eurosporcie kibice w Polsce mogli obserwować znakomite występy naszych zawodników. Te trzy tygodnie to było prawdziwe święto kolarstwa, którego niezapomnianym elementem był komentarz Krzysztofa Wyrzykowskiego i Tomasza Jarońskiego. Jestem przekonany, że to nie koniec wielkich emocji związanych z tą dyscypliną sportu w tym roku. Sezon jeszcze trwa, a na antenie Eurosportu zobaczymy wkrótce m.in.  Tour de Pologne oraz Vueltę – trzeci z wielkich tourów – mówi Adam Widomski, Redaktor Naczelny Eurosportu w Polsce.

Eurosport wyemitował w tym roku aż 90 godzin relacji na żywo z Tour de France. Ramówkę w tym roku wzbogacił program „LeMond on Tour” z udziałem trzykrotnego triumfatora Wielkiej Pętli – Grega LeMonda. Program, który emitowany był przed każdym etapem oglądało w sumie 17,6 mln widzów w Europie. Udanie zadebiutował również specjalny wyścig z udziałem kobiet „La Course by the Tour de France”, który odbył się 27 lipca. Zasięg transmisji z tego wydarzenia objął 2,9 mln widzów.

Już 3 sierpnia w Gdańsku rozpocznie się Tour de Pologne. Eurosport będzie pokazywał ten wyścig w codziennych relacjach na żywo. Komentować go będą Adam Probosz i Dariusz Baranowski – trzykrotny triumfator Tour de Pologne. Na miejscu zmagań będzie Tomasz Jaroński, z którym komentatorzy będą łączyć siętelefonicznie.

Źródła: AGF/GfK, BARB, SKO, MMS, TNS-Gallup, Kantar Media, Médiamétrie, Nielsen Audience Measurement Polska, Armadata/Kantar, Auditel – Techedge, zasięg wyliczony na podstawie oglądalności przynajmniej 1 minuty transmisji.

Informacja prasowa