Po drugim dniu przerwy, na uczestników Tour de France czeka najdłuższy etap do Bagnères-de-Luchon. W sumie do przejechania będzie 237,5 kilometra oraz pięć górskich premii.

Start maratońskiego odcinka Wielkiej Pętli znajduje się w znanej ze swoich turystycznych walorów miejscowości Carcassonne, a meta u podnóża Pirenejów w Bagnères-de-Luchon. Z pewnością szesnasty odcinek to marzenie dla uciekinierów. Bardzo długa, górzysta trasa nie sprzyja pogoni w peletonie, co będą starali się wykorzystać zawodnicy, którzy w tym wyścigu nie ugrali jeszcze nic dla siebie.

Gratką dla Joaquima Rodrigueza (Katusha) i Rafała Majki (Tinkoff-Saxo), może być także ostatnia tego dnia premia górska pod Port de Balès, która oznaczona jest kategorią specjalną. Obaj zamierzają stoczyć bój o białą koszulkę w czerwoną grochy, przeznaczoną dla najlepszego górala. Ze szczytu najtrudniejszego tego dnia podjazdu, pozostaje do mety już tylko nieco ponad 20 kilometrów zjazdów.

Jeśli do głosu na mecie nie dojdą kolarze z ucieczki, to o etapowy triumf powalczy ktoś, kto znakomicie potrafi zjeżdżać. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że na tym Tourze najszybciej w dół mknie Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step)!

Profil:

profil 16

 

 

Premie górskie:

  • Km 25.0 – Côte de Fanjeaux 2.4 km podjazdu; średnio 4.9% – kategoria 4
  • Km 71.5 – Côte de Pamiers 2.5 km podjazdu; średnio 5.4% –  kategoria  4
  • Km 155.0 – Col de Portet-d’Aspet (1 069 m) 5.4 km podjazdu; średnio 6.9% –  kategoria  2
  • Km 176.5 – Col des Ares 6 km podjazdu; średnio 5.2% – kategoria  3
  • Km 216.0 – Port de Balès (1 755 m)11.7 km podjazdu; średnio 7.7% –  kategoria  H

 

Lotna premia:

  • Km 123.5 – SAINT-GIRONS

 

Ostatni podjazd: 

Ostatni podjazd

 

 

Faworyci według naszosie.pl:

1. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step)
2. Vincenzo Nibali (Astana)
3. Romain Bardet (Ag2r La Mondiale)

 

Relacja w Eurosporcie od 14:15

 

mapki: letour.fr

Andrzej Gucwa