kogut-dyplom-siedziba-uciArkadiusz Kogut został certyfikowanym trenerem kolarstwa UCI. Były kolarz jest pierwszym Polakiem, który ukończył 4-tygodniowy kurs w szwajcarskim Aigle, gdzie znajduje się światowe centrum Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Kurs trenera kolarstwa odbywa się w ramach programu Coach Development Programme (CDP), który jest cyklem profesjonalnych szkoleń skierowanych do osób zajmujących się rozwojem kolarzy. Kurs podzielony jest na trzy stopnie, z których każdy składa się z czterech tygodni intensywnej nauki i egzaminów końcowych.

Arek Kogut uczestniczył w najwyższym, trzecim stopniu kursu, tzw. UCI Coaching Diploma. Kandydaci biorący w nim udział wyłaniani są na podstawie wcześniejszej selekcji. Pod uwagę brane są m.in. dotychczasowe doświadczenie trenerskie i zawodnicze, posiadane uprawnienia czy dobra znajomość języka angielskiego.

Do kursu UCI Coaching Diploma co roku przystępuje zaledwie 10 trenerów z całego świata. W tym roku byli to m.in. trenerzy z: Szwajcarii, Słowenii, USA, Izraela czy Finlandii. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani szkoleniowcy z British Cycling, współpracujący m.in. z zawodową grupą Sky, gdzie ścigają się Bradley Wiggins oraz Christopfer Froome, zwycięzcy Tour de France.

Ukończenie kursu i otrzymanie certyfikatu wiąże się z szeregiem obowiązków. Podczas zajęć należy wykazać się doskonałą znajomością metod treningowych, treningu opartego o pomiar mocy oraz specyficznych wymaganiach poszczególnych dyscyplin oraz dostosowaniu do nich konkretnych obciążeń. Oprócz tego należy stworzyć własny projekt przygotowań dla konkretnego zawodnika (w sumie ok. 60 stron), w którym rozpisuje się całościowy plan treningowy, wyznacza cele, sporządza plan roczny, opracowuje terminy i protokoły testów wydolnościowych i terenowych oraz podaje formy analizy poszczególnych jednostek treningowych. Podczas 4 tygodni zajęć nauka i praca własna zajmują ok. 250 godzin, czyli 9-10 godzin dziennie.

Certyfikat UCI Coaching Diploma uprawnia do profesjonalnej współpracy z kolarzami szosowymi i MTB na najwyższym poziomie.dyplom-uci-lowres (1)

Warto dodać, że Arek przez 10 lat wyczynowo uprawiał kolarstwo szosowe, z czego dwa lata kategorii U23 spędził w hiszpańskiej grupie Azysa Conor WRC, gdzie ścigał się m.in. z Karolem Domagalskim. 26-latek wywodzi się z krakowskiego klubu WLKS Krakus BBC Czaja, gdzie był podopiecznym Zbigniewa Klęka, jednego z najlepszych polskich szkoleniowców szosowych. Po przejściu do kategorii elity zdecydował się zakończyć przygodę ze ściganiem i spróbować swoich sił w pomaganiu innym. Przez kilka lat współpracował również z Magazynem Rowerowym i portalem bikeworld.pl jako redaktor tekstów, w tym również treningowych. Prowadzi także oficjalny profil Rafała Majki (Tinkoff-Saxo) na Facebooku.

Na co dzień Arek współpracuje z kolarzami z kategorii masters, junior, U23, elita, ścigającymi się zarówno w kraju jak i za granicą. Swoją działalność prowadzi w ramach profesjonalnego studia kolarskiego Veloart z Krakowa, prowadzonego przez Grzegorza Dziadowca.

Kontakt: arek.kogut@veloart.pl