Pod względem konstrukcji rower można porównać do zegarka. Można go rozłożyć, ale gdy po złożeniu pozostanie jedna śrubka, wiedz, że coś się dzieje.

okladka_Zinn2-ok

Okazuje się, że serwisowanie współczesnego bicykla, podobnie jak zegarmistrzostwo, jest sztuką. Dzięki Lennardowi Zinnowi, wirtuozowi roweru, każdy z nas może się dowiedzieć, co w jednośladzie piszczy, rozłożyć go na części pierwsze i złożyć tak, by wszystkie śrubki odnalazły swoje miejsce.

Mickiewicz ze szprychą

Jazda na rowerze to doświadczenie romantyczne. Jego serwisowanie jest z kolei czysto klasyczną strukturą. W jeździe w grę wchodzą emocje, inspiracje, intuicja nawet wtedy, gdy staramy się pokonywać prawa fizyki. Mechanika roweru opiera się na formie, którą rządzi rozum i prawa fizyki. I to wcale nie jest dziwne, że o dychotomicznym podziale na klasyczną i romantyczną wizję świata czytasz w tekście, który dotyczy książki o serwisowaniu roweru. Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego tak się właśnie zaczyna. Bo umiejętności jazdy i serwisowania roweru idealnie do siebie pasują. Każda z nich funkcjonuje w szczególny sposób, a gdyby którejś z nich zabrakło, zabawy byłoby o połowę mniej.

Romantyk doceni, że aby z sukcesem naprawiać rower górski, trzeba w pracę włożyć serce, bez tego cały wysiłek pójdzie na marne. Ale nawet prawdziwie romantyczna dusza będzie w stanie wykonać czynności opisane w książce krok po kroku i zrozumieć zamieszczone w niej rysunki techniczne oraz pasję do smarowania, skuwania i kręcenia śrubokrętem. Pierwsze wydanie tej książki przetestowało ponad 10 tysięcy polskich romantycznych dusz i mocno stąpających po ziemi zwolenników klasycznej wizji świata.

Tajne sztuczki mistrza Lennarda

Drugie wydanie książki Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego to tłumaczenie piątej edycji amerykańskiego oryginału. Czytelnik znajdzie w niej szereg instrukcji do samodzielnej naprawy i serwisu roweru. Poza rozdziałami dotyczącymi ram, widelców, łańcuchów, przerzutek, hamulców, mechanizmów korbowych, kół, pedałów i innych elementów roweru otrzymujemy porady dotyczące narzędzi, przeglądu roweru przed wyjazdem oraz napraw w ekstremalnych warunkach.

W nowym wydaniu książki rozbudowano działy poświęcone naprawie i konserwacji amortyzatorów oraz hamulców. Autor znalazł miejsce na porady dotyczące nagłych sytuacji. Zainteresować może propozycja wypchania trawą opony, w momencie, gdy nie mamy zapasowej dętki, ani pianki, a do domu jakoś dotrzeć musimy. Zinn, niczym mistrz kuchni, zdradza swoje tajne sztuczki, które mogą zaskoczyć niejednego rowerowego wyjadacza. Wszystko to doprawione dawką dobrego poczucia humoru.

Drugie wydanie książki “Zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego” Lennarda Zinna dostępna w sklepie internetowym wydawnictwa Buk Rower za 37,50 zł > tutaj

Portal naszosie.pl jest Patronem medialnym tego wydawnictwa.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments