Mapa 20 etapPrzed nami przedostatni etap Giro d’Italia 2014 z metą na słynnym podjeździe Monte Zoncolan.

Trasa

Sobotni etap to 167 kilometrów z Maniago na Monte Zoncolan. Pierwsza połowa etapu jest w miarę płaska, ale w drugiej części droga zaczyna wieść w górę na premię górską pierwszej kategorii – Passo del Pura – 11,3 km wspinaczki o średnim nachyleniu 7,7%.

Kolejna trudność sobotniego odcinka to Sello Razo, podjazd drugiej kategorii który liczy prawie 16 kilometrów, przy średnim nachyleniu 5,2%. Po przekroczeniu Sello Razo szybki zjazd do miejscowości Ovaro i wspinaczka na ostatnią górę Giro 2014 – Monte Zoncolan.

Każde Giro naszpikowane jest podjazdami o najwyższej skali trudności, jednak Monte Zoncolan jest jedyny w swoim rodzaju. Wjazd na Zoncolan jest dużo krótszy niż np. pod Stelvio czy Val Martello i nie jest położony aż tak wysoko jak pozostałe góry. O wyjątkowości tego wzniesienia decyduje nie tylko nachylenie drogi, które na 10 kilometrach wynosi średnio 11,9%, ale także długie odcinki liczące po 15%, do tego maksymalne nachylenie aż 22%. Tam nie ma chwili na głębszy oddech, nie pomogą też “gregario”, bo większość z nich spłynie na początku podjazdu. Będzie się działo!

T15_Fassa_alt

T20_S03_Zoncolan

Faworyci:

Nairo Quintana już nic nie musi udowadniać, on pokazał na Monte Grappa, że w tegorocznej edycji wyścigu nie ma sobie równych. Zapewne będzie jechał na utrzymanie koszulki lidera i pilnował Rigoberto Urana (OPQS) oraz Fabio Aru (Astana). Ten drugi wygrał już etap, pojechał bardzo dobrą czasówkę, tracąc do Quintany zaledwie 17 sekund i zapewne będzie chciał jeszcze powalczyć o drugi stopień podium. Do wicelidera Urana traci 41 sekund, i będzie szukał swojej szansy, a że niewielu jest zawodników, którzy mogą utrzymać jego koło, może być ciekawie.

My liczymy na dobry występ Rafał Majki, bo choć podium mu odjechało, to wiemy że Rafał ma wielkie serce do walki i jeśli zdrowie mu pozwoli, może pokusić się o dobry rezultat. Na Zoncolanie nie musi już kalkulować więc może łatwiej będzie o niespodziankę…?

Faworyci według naszosie.pl:

Fabiu Aru (Astana)

Nairo Quintana (Movistar)

Fabio Duarte (Colombia)

Transmisja w Eurosporcie od 14:30. Zapraszamy!

Klasyfikacja generalna po 19 etapach:

1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 79:03:45
2 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:03:07
3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:03:48
4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:05:26
5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:06:16
6 Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo 0:06:59
7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:09:25
8 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:09:29
9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp 0:10:11
10 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing 0:13:59