Już 13 maja na trasie z Polkowic do Wrocławia zostanie rozegrany pierwszy wyścig z serii Visegrad 4 Bicycle Race, czyli Grand Prix Polski Via Odra. Impreza została dziś zaprezentowana we wrocławskim Ratuszu.

Punktualnie o godzinie 12:30 we wrocławskim ratuszu, a dokładniej w sali posiedzeń Rady Miejskiej – odbyła się prezentacja nowego wyścigu w kalendarzu UCI Europe Tour, czyli Grand Prix Polski Via Odra. Na prezentacji obecna była m.in Katarzyna Kacperczyk – wiceminister MSZ,  wiceprezydent Wrocławia -Anna Szarycz, dyrektor wyścigu – Artur Chodor,  gospodarze gmin znajdujących się na trasie, lokalne media oraz portal naszosie.pl.

Wyścig będzie przebiegał na trasie pomiędzy Polkowicami, a Wrocławiem. Pierwsza część złożona z pętli znana jest zawodnikom i kibicom z takich imprez jak Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich, czy też Memoriał im.J.Grundmana i J.Wizowskigo. Pierwsza część wyścigu to dwie premie górskie. Najpierw na kolarzy czeka kilometrowa hopka o długości około 1 km i nachyleniu maksymalnym 15% w Kurowie Małym gm.Jerzmanowa. Druga premia znajduje się w Grębocicach. Następnie peleton uda się w kierunku Ścinawy, Wołowa i Obornik Śl. gdzie również rozegra się walka o punkty. Zawodnicy będą finiszować we Wrocławiu, na mecie zlokalizowanej przy Stadionie Miejskim. Wcześniej przejeżdżając pętle na Alei Śląskiej.

cała

Idea Wyszehradzkiego Wyścigu Kolarskiego narodziła się w 2013 r., podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja była jednoetapowym wyścigiem amatorskim z Budapesztu do Krakowa. Tegoroczny Wyszehradzki Rajd Kolarski organizują narodowe federacje kolarskie Węgier, Czech, Słowacji i Polski w ramach kalendarza UCI Europe Tour. Będzie składał się on z pięciu klasyków, w każdym z czterech państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej (dwie części odbędą się na Węgrzech). Wyścig rozpocznie się w Polkowicach, a zakończy w Budapeszcie.

META

 

plakat_A2_3mm_spad

MTB Obiszów Team, czyli główny organizator imprezy, przygotował także wiele atrakcji towarzyszących wyścigowi. Przy Stadionie Miejskim, na Alei Śląskiej, zostaną rozegrane wyścigi dla dzieci oraz uczniów wrocławskich szkół. Na stadionie prowadzone będą zajęcia z m.in: Aerobiku, Zumby, a także będzie można spróbować swoich sił na trenażerze. Gościem specjalnym będzie szef polskiej dyplomacji – Radosław Sikorski, a na koniec dnia koncert zagra zespół Lao Che. Wstęp na stadion będzie bezpłatny.

Ekipy:

Każde z czterech Państw organizatorów Visegrad 4 Bicycle Race, mogło zaprosić po pięć zawodowych drużyn. Polska nominowała: Reprezentację Polski w barwach której pojedzie ekipa CCC Polsat Polkowice (pomarańczowi jako ekipa pro-kontynentalna, nie mogą ścigać się pod swoją nazwą w zagranicznych imprezach posiadających 2. kategorię UCI), ActiveJet Team, BDC MarcPol, Mexller oraz Wibatech Fuji Żory. Ukłon w stronę polskiej strony wykonali Węgrzy, który dodatkowo zaprosili Reprezentację Polski U-23. Pod tą nazwą pojadą prawdopodobnie kolarze ekipy Chrobry Głogów.

Lista-ekip-V4

mapki: MTB Obiszów Team

źródło: własne+MTB Obiszów Team

Andrzej Gucwa