Cycling: 78th Fleche Wallonne 2014Doświadczony Hiszpan z drużyny Movistar znakomicie rozegrał ostatni podjazd i pokonał Daniela Martina (Garmin) oraz Michała Kwiatkowskiego (OPQS). 

Drugi z ardeńskich klasyków wystartował z Bastogne i zakończył się w Mur de Huy. Trasa liczyła 199 kilometrów i zawierała jedenaście oznaczonych podjazdów, z czego ostatni prowadził na metę. Jego długość to 1,3 kilometra, a średnie nachylenie wynosi 9,3%.

Na starcie stanęło dwóch Polaków: Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step). Poza tym w wyścigu wzięło udział wielu znakomitych kolarzy, między innymi: Alejandro Valverde (Movistar), Joaquim Rodriguez (Katusha), mistrz świata Rui Costa (Lampre-Merida), Vincenzo Nibali (Astana) czy obrońca tytułu Daniel Moreno (Katusha).

W ucieczkę dnia zabrało się tylko trzech kolarzy: Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp), Jonathan Clarke (United Healthcare) oraz Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen – Baloise).

50 kilometrów przed metą przewaga harcowników wynosiła ponad cztery minuty, zatem był to bardzo przyzwoity zapas czasowy nad główną grupą. Mimo to duet harcowników Navardauskas i Van Hecke (wcześniej odpadł Clarke) został doścignięty 12 kilometrów przed kreską.

W peletonie względnie spokojnie było do przedostatniego podjazdu pod Mur de Huy. Od tego momentu zawodnicy zaczęli przepychać się do przodu, gdzie bardzo mocne tempo narzucał Jesus Herrada z Movistar Team (zresztą już od dłuższego czasu). W tym czasie spokojnie i nieco dalej, ale wciąż w czubie peletonu, jechał “Kwiatek”.

Na niewielkiej górce 7 kilometrów przed metą zaatakował kolarz FDJ.fr Jeremy Roy. I jemu, w przeciwieństwie do wcześniejszej akcji Cyrila Gautiera z Europcar, udało się wypracować przewagę 8 sekund.

3 kilometry przed metą doszło do niewielkiej kraksy, w której uczestniczył Joaquim Rodriguez, który jechał z tyłu peletonu. Warto przypomnieć, że Purito ucierpiał w kraksie podczas Amstel Gold Race.

Podczas ostatniej wspinaczki przez chwilę prowadził Michał Kwiatkowski, ale wszystko znakomicie wyczekał Valverde, który odniósł zwycięstwo.

Michał Gołaś ukończył rywalizację na 119. miejscu tracąc do zwycięzcy 5 minut i 49 sekund.

Wyniki:

1 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM 4:36:45
2 Daniel MARTIN GARMIN – SHARP 0:00:03
3 Michal KWIATKOWSKI OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:04
4 Bauke MOLLEMA BELKIN PRO CYCLING 0:00:04
5 Tom Jelte SLAGTER GARMIN – SHARP 0:00:06
6 Jelle VANENDERT LOTTO-BELISOL 0:00:06
7 Michael ALBASINI ORICA GREENEDGE 0:00:08
8 Roman KREUZIGER TINKOFF-SAXO 0:00:08
9 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:00:11
10 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:15
11 Julian ARREDONDO TREK FACTORY RACING 0:00:17
12 Wouter POELS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:19
13 Paul MARTENS BELKIN PRO CYCLING 0:00:23
14 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:24
15 Mathias FRANK IAM CYCLING 0:00:26
16 Simon CLARKE ORICA GREENEDGE 0:00:28
17 Diego ULISSI LAMPRE – MERIDA 0:00:28
18 Rudy MOLARD COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:28
19 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 0:00:28
20 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:00:28
21 Tom DUMOULIN TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:28
22 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:00:32
23 Warren BARGUIL TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:37
24 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING 0:00:40
25 Daan OLIVIER TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:43
26 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 0:00:45
27 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 0:00:48
28 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:51
29 Thomas DEGAND WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:54
30 Laurens TEN DAM BELKIN PRO CYCLING 0:00:54
31 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR 0:00:54
32 Jean Marc MARINO CANNONDALE 0:00:54
33 Gianpaolo CARUSO TEAM KATUSHA 0:00:54
34 Samuel SANCHEZ BMC RACING TEAM 0:00:54
35 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:00:58
36 Carlos BETANCUR GOMEZ AG2R LA MONDIALE 0:01:00
37 Chris Anker SORENSEN TINKOFF-SAXO 0:01:03
38 Alex HOWES GARMIN – SHARP 0:01:04
39 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 0:01:04
40 Jérôme COPPEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:12
41 Jesus HERRADA LOPEZ MOVISTAR TEAM 0:01:14
42 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:01:17
43 Jan BAKELANTS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:17
44 Benoît VAUGRENARD FDJ.FR 0:01:23
45 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:01:25
46 Jérémy ROY FDJ.FR 0:01:25
47 Cameron MEYER ORICA GREENEDGE 0:01:25
48 Alexandr KOLOBNEV TEAM KATUSHA 0:01:30
49 Eduard VORGANOV TEAM KATUSHA 0:01:30
50 Bart DE CLERCQ LOTTO-BELISOL 0:01:32
51 Romain SICARD TEAM EUROPCAR 0:01:40
52 John GADRET MOVISTAR TEAM 0:01:40
53 Rui Alberto FARIA DA COSTA LAMPRE – MERIDA 0:01:44
54 Gianluca BRAMBILLA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:45
55 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 0:01:51
56 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:01:51
57 Marco MARCATO CANNONDALE 0:01:51
58 Nathan HAAS GARMIN – SHARP 0:01:54
59 Andres TORRES AGUDELO COLOMBIA 0:01:56
60 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:01:57
61 Tim WELLENS LOTTO-BELISOL 0:02:02
62 Pieter SERRY OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:02:08
63 Pierre ROLLAND TEAM EUROPCAR 0:02:13
64 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:02:30
65 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:03:01
66 Matteo MONTAGUTI AG2R LA MONDIALE 0:03:01
67 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 0:03:54
68 Eliot LIETAER TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:01
69 Damiano CUNEGO LAMPRE – MERIDA 0:04:04
70 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA 0:04:06
71 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:04:12
72 Pieter WEENING ORICA GREENEDGE 0:04:14
73 Angel VICIOSO TEAM KATUSHA 0:04:17
74 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN MTN-QHUBEKA 0:05:02
75 Guillaume LEVARLET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:12
76 Francis DE GREEF WANTY – GROUPE GOBERT 0:05:12
77 Fabian WEGMANN GARMIN – SHARP 0:05:12
78 Simon YATES ORICA GREENEDGE 0:05:12
79 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:05:12
80 Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:05:12
81 Natnael BERHANE TEAM EUROPCAR 0:05:12
82 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:12
83 Laurent PICHON FDJ.FR 0:05:12
84 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:05:12
85 Ramunas NAVARDAUSKAS GARMIN – SHARP 0:05:12
86 John Darwin ATAPUMA BMC RACING TEAM 0:05:12
87 Robinson Eduardo CHALAPUD COLOMBIA 0:05:12
88 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:05:12
89 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:05:12
90 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:05:12
91 Romain ZINGLE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:12
92 Edwin Alcibiades AVILA COLOMBIA 0:05:12
93 Serge PAUWELS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:05:19
94 Enrico GASPAROTTO ASTANA PRO TEAM 0:05:23
95 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:05:23
96 Linus GERDEMANN MTN-QHUBEKA 0:05:23
97 Adam YATES ORICA GREENEDGE 0:05:23
98 Alberto BETTIOL CANNONDALE 0:05:23
99 Davide VILLELLA CANNONDALE 0:05:23
100 Carlos VERONA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:05:23
101 Marcel WYSS IAM CYCLING 0:05:28
102 Tanel KANGERT ASTANA PRO TEAM 0:05:30
103 Thierry HUPOND TEAM GIANT-SHIMANO 0:05:32
104 Thomas DAMUSEAU TEAM GIANT-SHIMANO 0:05:32
105 Rein TAARAMAE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:32
106 Dennis VANENDERT LOTTO-BELISOL 0:05:32
107 Jacobus VENTER MTN-QHUBEKA 0:05:32
108 Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 0:05:35
109 Rory SUTHERLAND TINKOFF-SAXO 0:05:35
110 Alberto LOSADA TEAM KATUSHA 0:05:35
111 Perrig QUEMENEUR TEAM EUROPCAR 0:05:35
112 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING 0:05:35
113 Rafael VALLS FERRI LAMPRE – MERIDA 0:05:42
114 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 0:05:42
115 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:05:42
116 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 0:05:47
117 Jérôme BAUGNIES WANTY – GROUPE GOBERT 0:05:47
118 Kevin SEELDRAYERS WANTY – GROUPE GOBERT 0:05:49
119 Michal GOLAS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:05:49
120 Daniele RATTO CANNONDALE 0:05:51
121 Benat INTXAUSTI MOVISTAR TEAM 0:05:59
122 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:06:04
123 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:06:05
124 Anthony ROUX FDJ.FR 0:06:06
125 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:06:06
126 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:06:18
127 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:07:52
128 Edward BELTRAN SUAREZ TINKOFF-SAXO 0:07:52
129 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE 0:09:21
130 Gustav LARSSON IAM CYCLING 0:09:21
131 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 0:09:21
132 Jay Robert THOMSON MTN-QHUBEKA 0:09:21
133 Dennis VAN NIEKERK MTN-QHUBEKA 0:09:21
134 Jonathan FUMEAUX IAM CYCLING 0:09:21
135 Danny PATE TEAM SKY 0:09:21
136 Jussi VEIKKANEN FDJ.FR 0:09:21
137 Matej MOHORIC CANNONDALE 0:09:21
138 Mattia CATTANEO LAMPRE – MERIDA 0:09:27
139 Lucas EUSER UNITEDHEALTHCARE 0:09:27
140 Michel KOCH CANNONDALE 0:09:27
141 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:09:35
142 Davide FRATTINI UNITEDHEALTHCARE 0:10:07
143 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING 0:10:07
144 David TANNER BELKIN PRO CYCLING 0:10:07
145 Fabio FELLINE TREK FACTORY RACING 0:10:22

Darwin PANTOJA COLOMBIA Abandon
Nico SIJMENS WANTY – GROUPE GOBERT Abandon
Mirko SELVAGGI WANTY – GROUPE GOBERT Abandon
Marco MINNAARD WANTY – GROUPE GOBERT Abandon
Gregory HABEAUX WANTY – GROUPE GOBERT Abandon
Gert DOCKX LOTTO-BELISOL Abandon
Sander ARMEE LOTTO-BELISOL Abandon
Juan Pablo VALENCIA COLOMBIA Abandon
Bryan COQUARD TEAM EUROPCAR Abandon
Felipe PAREDES COLOMBIA Abandon
Jonathan CLARKE UNITEDHEALTHCARE Abandon
Fabian DIAZ CARDENAS COLOMBIA Abandon
Jeffry ROMERO COLOMBIA Abandon
Christophe KERN TEAM EUROPCAR Abandon
Angelo TULIK TEAM EUROPCAR Abandon
Kenny DE KETELE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE Abandon
Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE Abandon
Marc DE MAAR UNITEDHEALTHCARE Abandon
Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE Abandon
Nathan EARLE TEAM SKY Abandon
Kiel REIJNEN UNITEDHEALTHCARE Abandon
Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS Abandon
Ignatas KONOVALOVAS MTN-QHUBEKA Abandon
Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA Abandon
Alexey LUTSENKO ASTANA PRO TEAM Abandon
Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE Abandon
Andy SCHLECK TREK FACTORY RACING Abandon
Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA Abandon
Peter KENNAUGH TEAM SKY Abandon
Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA Abandon
Josh EDMONDSON TEAM SKY Abandon
Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE Abandon
Thomas DEKKER GARMIN – SHARP Abandon
Ryder HESJEDAL GARMIN – SHARP Abandon
Imanol ERVITI OLLO MOVISTAR TEAM Abandon
José Ivan GUTIERREZ MOVISTAR TEAM Abandon
Jack BOBRIDGE BELKIN PRO CYCLING Abandon
Nelson SIMOES LAMPRE – MERIDA Abandon
Ben SWIFT TEAM SKY Abandon
Danilo WYSS BMC RACING TEAM Abandon
Thomas PETERSON TEAM GIANT-SHIMANO Abandon
Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING Abandon
Calvin WATSON TREK FACTORY RACING Abandon
Michael Valgren ANDERSEN TINKOFF-SAXO Abandon
Bruno PIRES TINKOFF-SAXO Abandon
Pierrick FEDRIGO FDJ.FR Abandon
Arnold JEANNESSON FDJ.FR Abandon
Laurent MANGEL FDJ.FR Abandon
Christian MEIER ORICA GREENEDGE Abandon
Pirmin LANG IAM CYCLING Abandon
Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO Abandon
Cheng JI TEAM GIANT-SHIMANO Abandon
Lawrence WARBASSE BMC RACING TEAM Abandon

 

Foto: OPQS/Tim de Waele

Marta Wiśniewska @mwisniewska20