kristoffDrugi etap wyścigu Tour of Oman po finiszu z peletonu, wygrał Alexander Kristoff (Katusha). Nowym liderem został Leigh Howard (Orica GreenEdge), który zakończył etap na drugiej pozycji przed Tomem Boonenem (OPQS).

Etap  prowadził z Al Bustan do Quriyat. Kolarze mieli do przebycia 139 kilometrów i można się było spodziewać, że także dzisiaj o zwycięstwo etapowe powalczą sprinterzy.

Start etapu poprzedziła minuta ciszy upamiętniająca wczorajszą tragiczną śmierć Kristoffa Goddaerta. Tuż po starcie utworzyła się ucieczka w składzie: Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen – Baloise), Paolo Colonna (Bardiani – CSF) i Aldo Ino Ilesic (UnitedHealthcare). Po 22 kilometrach mieli on już sześć minut przewagi nad peletonem i ponad dwie nad kontrującym Sébastienem Hinault (IAM Cycling).

Francuz nie dał rady dogonić harcowników i na czele kręciło trzech zawodników. Peleton cały czas kontrolował sytuację i na 48 kilometrów przed metą przewaga oscylowała wokół dwóch minut. Wszystko zostało skasowane około 10 kilometrów przed metą.

Cała rywalizacja skończyła się zatem, podobnie jak wczoraj, finiszem z dużej grupy. Tym razem najlepszy okazał się kolarz Katushy- Alexander Kristoff. Drugi był Leigh Howard (Orica – GreenEDGE), który został nowym liderem wyścigu. Podium etapowe uzupełnił Tom Boonen (Omega Pharma – Quick Step). W głównej grupie przyjechał jedyny Polak w imprezie, Bartosz Huzarski (NetApp Endura).

Pełne wyniki:

1 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 3:12:01
2 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:00:00
3 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
4 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:00
5 Nacer BOUHANNI FDJ.FR 0:00:00
6 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:00:00
7 Pieter VANSPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
8 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:00:00
9 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
10 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
11 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
12 Ben SWIFT TEAM SKY 0:00:00
13 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:00:00
14 Peter SAGAN CANNONDALE 0:00:00
15 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
16 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:00:00
17 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:00:00
18 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
19 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:00:00
20 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:00:00
21 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:00:00
22 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:00
23 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:00:00
24 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:00:00
25 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:00:00
26 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:00
27 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:00:00
28 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
29 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:00:00
30 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:00:00
31 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:00:00
32 Oscar GATTO CANNONDALE 0:00:00
33 Arnold JEANNESSON FDJ.FR 0:00:00
34 David DE LA CRUZ MELGAREJO TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
35 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:00:00
36 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
37 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:00:00
38 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:00:00
39 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
40 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:00:00
41 Vladimir ISAICHEV TEAM KATUSHA 0:00:00
42 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:00:00
43 Christopher FROOME TEAM SKY 0:00:00
44 Roman KREUZIGER TINKOFF-SAXO 0:00:00
45 Dominik NERZ BMC RACING TEAM 0:00:00
46 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
47 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:00
48 Francesco GAVAZZI ASTANA PRO TEAM 0:00:00
49 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
50 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:00
51 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
52 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:00:00
53 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
54 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:00:00
55 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:00:00
56 Robert GESINK BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
57 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:00:00
58 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
59 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:00:00
60 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
61 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:00:00
62 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
63 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:00:00
64 Andy SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:00:00
65 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 0:00:00
66 Lucas EUSER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:00
67 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
68 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:00:00
69 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY 0:00:00
70 Sergio HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:00:00
71 Rigoberto URAN URAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
72 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
73 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:00:00
74 Nicolas ROCHE TINKOFF-SAXO 0:00:00
75 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:00
76 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:00:00
77 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:00:00
78 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:00:00
79 Moreno MOSER CANNONDALE 0:00:00
80 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:00:00
81 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:00:00
82 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:00:00
83 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:00:00
84 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
85 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:00:00
86 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:00:00
87 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:00:00
88 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:00:00
89 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:00:00
90 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:00:00
91 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:00:00
92 Marc DEMAAR UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:00
93 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:00:00
94 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:00:00
95 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:00:00
96 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:00
97 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
98 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:00:00
99 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
100 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:00:00
101 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:00:00
102 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:00:00
103 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
104 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:00:00
105 Dario CATALDO TEAM SKY 0:00:00
106 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
107 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:00:00
108 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
109 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:00
110 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 0:00:00
111 Michael ALBASINI ORICA GREENEDGE 0:00:00
112 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:00:00
113 William BONNET FDJ.FR 0:00:00
114 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:00:00
115 Cameron MEYER ORICA GREENEDGE 0:00:00
116 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:00:00
117 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:00:00
118 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:00:00
119 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
120 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
121 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:00
122 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:00:00
123 Sébastien CHAVANEL FDJ.FR 0:00:00
124 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA 0:00:00
125 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:00:00
126 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:00:00
127 Michel KOCH CANNONDALE 0:00:00
128 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:00:00
129 Danny PATE TEAM SKY 0:00:00
130 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:00:00
131 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:13
132 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:00:15
133 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:24
134 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:28
135 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:00:53
136 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:01:26
137 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:02:05
138 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:02:34
139 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:02:34
140 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:02:34
141 Mathias FRANK IAM CYCLING 0:02:34
142 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:03:31

Klasyfikacja generalna:
1 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 7:15:20
2 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:00:02
3 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:00:02
4 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:02
5 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:08
6 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:00:08
7 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:00:08
8 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:00:09
9 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:00:11
10 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:00:11
11 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:11
12 Nacer BOUHANNI FDJ.FR 0:00:12
13 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:12
14 Pieter VANSPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:12
15 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:00:12
16 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:12
17 Ben SWIFT TEAM SKY 0:00:12
18 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:00:12
19 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:00:12
20 Peter SAGAN CANNONDALE 0:00:12
21 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
22 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:00:12
23 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:00:12
24 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:00:12
25 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:00:12
26 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:12
27 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:00:12
28 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:00:12
29 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:12
30 Christopher FROOME TEAM SKY 0:00:12
31 Dominik NERZ BMC RACING TEAM 0:00:12
32 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:00:12
33 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:00:12
34 Roman KREUZIGER TINKOFF-SAXO 0:00:12
35 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:12
36 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:00:12
37 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:00:12
38 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
39 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:00:12
40 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
41 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:00:12
42 Francesco GAVAZZI ASTANA PRO TEAM 0:00:12
43 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:00:12
44 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:00:12
45 Robert GESINK BELKIN PRO CYCLING 0:00:12
46 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:00:12
47 Arnold JEANNESSON FDJ.FR 0:00:12
48 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:00:12
49 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:00:12
50 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:12
51 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:00:12
52 Rigoberto URAN URAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:12
53 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:00:12
54 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:00:12
55 David DE LA CRUZ MELGAREJO TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
56 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:00:12
57 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 0:00:12
58 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:00:12
59 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:00:12
60 Nicolas ROCHE TINKOFF-SAXO 0:00:12
61 Dario CATALDO TEAM SKY 0:00:12
62 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:12
63 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:00:12
64 Sergio HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:00:12
65 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:00:12
66 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:00:12
67 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:00:12
68 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:12
69 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:00:12
70 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:00:12
71 Lucas EUSER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:12
72 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:00:12
73 Andy SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:00:12
74 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:00:12
75 Sébastien CHAVANEL FDJ.FR 0:00:12
76 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:00:12
77 Vladimir ISAICHEV TEAM KATUSHA 0:00:12
78 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:00:12
79 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:12
80 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:12
81 William BONNET FDJ.FR 0:00:12
82 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:00:12
83 Marc DEMAAR UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:12
84 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:00:12
85 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:12
86 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY 0:00:12
87 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:12
88 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
89 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:00:12
90 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
91 Moreno MOSER CANNONDALE 0:00:12
92 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:00:12
93 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:12
94 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:00:12
95 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:00:12
96 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:00:12
97 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:00:12
98 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:12
99 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:00:12
100 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
101 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 0:00:12
102 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:00:12
103 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:00:12
104 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:00:12
105 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:12
106 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:00:12
107 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:00:12
108 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:00:12
109 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA 0:00:12
110 Cameron MEYER ORICA GREENEDGE 0:00:12
111 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:00:12
112 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:00:12
113 Michael ALBASINI ORICA GREENEDGE 0:00:12
114 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:00:12
115 Michel KOCH CANNONDALE 0:00:12
116 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:00:12
117 Danny PATE TEAM SKY 0:00:12
118 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:22
119 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:27
120 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:00:27
121 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:00:27
122 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:27
123 Oscar GATTO CANNONDALE 0:00:31
124 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:36
125 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:40
126 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:00:41
127 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:00:43
128 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:47
129 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:01:02
130 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:01:02
131 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:01:02
132 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:01:02
133 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:01:20
134 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:01:30
135 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:01:53
136 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:02:28
137 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:02:31
138 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:02:46
139 Mathias FRANK IAM CYCLING 0:02:46
140 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:02:46
141 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:03:01
142 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:03:43

Foto: bettiniphoto.net

Arek Waluga/Marta Wiśniewska