Piotr GawrońskiOd 2016 roku w programie szosowych Mistrzostw Europy pojawią się wyścigi elity! Do tej pory, ta impreza zarezerwowana była dla kategorii młodzieżowych.

Taką informację można przeczytać w oświadczeniu UEC (Europejskiej Unii Kolarskiej), gdzie głos zabrał obecny prezydent organizacji – David Lappartient. “Dla europejskiego kolarstwa, to wielkie zwycięstwo. Dzięki temu, zawodnicy i zawodniczki będą mogli zdobyć 100 % medali we wszystkich imprezach mistrzowskich. Myślę tu o mistrzostwach świata, igrzyskach olimpijskich, a już wkrótce także w europejskim czempionacie”, powiedział.

Szosowa elita kobiet i mężczyzn będzie ścigała się zarówno w wyścigu ze startu wspólnego, jak i w wyścigu na czas. Po raz pierwszy, walka o medale nastąpi w sezonie 2016.  Mistrzostwa Europy tradycyjnie rozgrywane są na początku lipca. Nie wykluczone, że po dołączeniu do programu elity – termin ulegnie zmianie.

Przypomnijmy, że w 2010 roku po tytuł młodzieżowego Mistrza Europy sięgnął Piotr Gawroński. Polak dzięki fantastycznej jeździe na ostatnich kilometrach wyścigu w Ankarze, pokonał Nelsona Oliveirę (obecnie Lampre-Merida) oraz Arnaud Demare (obecnie FDJ.fr).

 

Andrzej Gucwa