FrancjaFrancuski Związek Kolarski (FFC) ujawnia swoje plany, które prowadzą do stworzenia narodowego projektu kolarskiego. Na jego najwyższym szczeblu, znajdowałaby się drużyna WorldTour.

Taki pomysł po raz pierwszy został podany do publicznej wiadomości w lutym ubiegłego roku, przez prezydenta FFC – Davida Lappartienta. To właśnie on wyraził chęć stworzenia “Sky Team à la française”. Trójkolorowi pozazdrościli ogromnego progresu Brytyjczykom, których kolarstwo w ostatnich latach dobiło do światowego poziomu. Wyspiarze rozpoczęli swój projekt od budowy nowoczesnego toru kolarskiego. Francuzi także chcą podążać tą drogą i właśnie dziś, otworzyli nowy welodrom na obrzeżach Paryża.

Przemawiając na otwarciu,  dyrektor sportowy  FFC – Olivier Quéguiner, przedstawił plany ambitnego, multidyscyplinarnego projektu kolarskiego. Miałby on składać się z  zawodowych ekip szosowych, torowych, BMX, MTB i Cyclo-cross.

“Głównym celem jest udział w Tour de France i wygranie Touru przez francuskiego zawodnika. Celem będą także igrzyska olimpijskie, co różniłoby nas od innych tego typu projektów. Skupiamy się na sportowcach z wszystkich dyscyplin”, powiedział Quéguiner.

Aktualnie trwają poszukiwania inwestora, dzięki któremu ekipa wystartowałaby już w sezonie 2015. Na ten moment, 2016 rok wydaje się jednak bardziej prawdopodobny.

“Nie szukamy po prostu sponsora. Szukamy partnera, dzięki któremu zbudujemy zespół i firmę zatrudniającą 100 osób, w tym 60 zawodników. Partner będzie kluczowym decydentem w sprawach FFC”, powiedział Vicent Tong Cuong z firmy Sportfive, która pomaga Francuskiemu Związkowi Kolarskiemu w poszukiwaniach.

FFC zastrzega, że w grę nie wchodzi połączenie istniejących już francuskich ekip. Jeśli plan wypali – będzie to całkowicie nowa inicjatywa. Przedstawiciele FFC podczas prezentacji pomysłu powiedzieli, że plan poparł prezydent UCI – Bryan Cookson.

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa