Jeśli chciałbyś poznać psychologiczne techniki, które pomogły Bradleyowi Wigginsowi wygrać Tour de France, musisz koniecznie przeczytać ten poradnik.

Richard Bacon

Jak lepiej i skuteczniej komunikować się z trenerem? Jak być bardziej zmotywowanym? Jak być pewnym siebie i opanowanym w dniu zawodów?

Tego typu pytaniami zadręczają się zawodowcy i amatorzy dwóch kółek. Z wieloma zmierzyć się musiał guru coachingu brytyjskiego kolarstwa, profesor Steve Peters, wysoko ceniony doradca psychologiczny słynnych sportowców. Opiekun Brytyjskiej Federacji Rowerowej oraz drużyny Sky ProCycling był mózgiem zwycięskiego zespołu kolarzy brytyjskich na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Psychologiczne techniki prof. Petersa zaowocowały medalami największych czempionów. Zdaniem Bradley’a Wigginsa – czterokrotnego mistrza olimpijskiego, sześciokrotnego mistrza świata w kolarstwie torowym – to właśnie trening mentalny pod kierunkiem prof. Petersa zdecydował o jego zwycięstwie w Tour de France 2012.

Walka z Szympansem w głowie

Paradoks_Szympansa_okladkaNiepozorny facet, który kryje się za olimpijskimi sukcesami między innymi Chrisa Hoya, Bradleya Wigginsa czy Victorii Pendleton, sam – jak twierdzi – nie wie prawie nic o profesjonalnym kolarstwie i nie ogląda sportu w telewizji. Jednak od czasu spektakularnych sukcesów najlepszych brytyjskich kolarzy na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku jest rozchwytywaną postacią w świecie sportu. Zawdzięcza to skuteczności opracowanego przez siebie systemu technik zarządzania umysłem, kontrolowania i trzymania na wodzy jego emocjonalnej części – tzw. Szympansa. To Szympans właśnie odpowiada za utratę rezonu i siły spokoju, które podczas zawodów są nie mniej ważne niż fizyczna forma.

Zwyciężanie kryje się umyśle

Trening mentalny zgodny z opracowanym przez prof. Petersa „modelem Szympansa” dowodzi, że zwyciężanie kryje się w umyśle. Kiedy dopuszczałem do głosu Szympansa w swojej głowie, zaczynałem myśleć jak pesymista, wyjaśnia Chris Hoy, Miałem ogrom złych przeczuć, myślałem co będzie jeśli …, myślałem o wypadkach, awariach i błędach. Trening psychologiczny pod opieką prof. Petersa wyposażył Chrisa Hoya i innych zawodników w umiejętności przejmowania kontroli nad emocjami i lękami, które dopadają nie tylko zawodowców w chwilach próby. Co dokładnie robi prof. Steve Peters? Czy istnieje jedna prosta rada, której można udzielić również amatorom, chcącym poprawić swoje wyniki? Jak twierdzi prof. Peters nie ma jednego przepisu, który można polecić wszystkim. Z każdym bowiem pracuje indywidualnie, z jego postrzeganiem świata, systemem przekonań, lękami i emocjami. Każdy, kto chciałby przekuć swoje destrukcyjne myślenie na zwycięską mentalność ma szansę zapoznać się z oryginalnym modelem zarządzania umysłem zaprezentowanym w polskim wydaniu bestsellerowej książki „Paradoks Szympansa”. Know-how guru kolarskiego coachingu dostępne do tej pory tylko dla podopiecznych profesora zostało krok po kroku opisane w przystępnej i atrakcyjnej formie. Książka, która stała się hitem w Wielkiej Brytanii, jest swego rodzaju instrukcją obsługi naszego wewnętrznego Szympansa, który uniemożliwia nam dokonywanie tego, czego naprawdę chcemy, o czym marzymy, a po co boimy się sięgnąć. Zrozumienie natury wewnętrznej walki, jaka odbywa się w naszych umysłach, pozwala wykorzystać tę wiedzę w każdej dziedzinie życia, nie tylko sportu.


Wydaje mi się, że gdyby nie Steve, nigdy nie udałoby mi się zdobyć złotego medalu na igrzyskach w Atenach.

Sir Chris Hoy, multimedalista mistrzostw świata, sześciokrotny złoty mistrz olimpijski w kolarstwie torowym

 

Myślę, że bez pomocy Steve’a nigdy nie udałoby mi się odkryć swojego potencjału.

Victoria Pendleton, brytyjska reprezentantka kolarstwa torowego, mistrzyni olimpijska z Pekinu w sprincie, dziewięciokrotna mistrzyni świata

Ta książka jest fantastyczna… Zawiera  mnóstwo prostych i skutecznych rad, które pomogą ci odmienić życie.

Ronnie O’Sullivan, snookerzysta, pięciokrotny i aktualny mistrz świata; pięciokrotnie pierwszy na światowej liście rankingowej


Prof. Steve Peters jest lekarzem psychiatrą z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w zawodzie, starszym wykładowcą na Shieffield University. Ukończył również studia m.in. z zakresu medycyny sportowej i edukacji medycznej. Prof. Peters jest znaną postacią w świecie sportu. Od 2001 roku współpracuje z Brytyjską Federacją Rowerową oraz drużyną Sky ProCycling. Skuteczność opracowanych przez niego technik zarządzania umysłem została potwierdzona wyśmienitym występem najlepszych brytyjskich kolarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, z których przywieźli łącznie 14 medali, w tym osiem złotych.

Serwis www.naszosie.pl jest Patronem medialnym „Paradoksu szympansa”.

W piątek, na naszym profilu na Facebooku, będziemy mieli dla Was konkurs. Do wygrania trzy poradniki. Zapraszamy!

Poprzedni artykułNairo Quintana: „Widzę siebie jako zwycięzcę Tour de France”
Następny artykułEkipa CCC Polsat Polkowice wyruszyła na wyścig do Chin
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments