PeletonW sezonie 2014, dzięki zaangażowaniu Piotra Bielińskiego – Prezesa Zarządu ACTION S.A., powstanie nowa zawodowa szosowa grupa kolarska. Dyrektorem sportowym zostanie Piotr Kosmala, który był prekursorem zawodowego kolarstwa szosowego w Polsce. Sponsorem tytularnym będzie marka ActiveJet.

Firma Action już ponad 10 lat temu wspierała polskie kolarstwo, jako sponsor tytularny zawodowych grup kolarskich prowadzonych przez Piotra Kosmalę. Zawodnicy pod wodzą Kosmali zwyciężali w wyścigach na całym świecie. W 2003 roku Cezary Zamana w barwach Action nVidia Mróz wygrał Tour de Pologne i jest ostatnim polskim zawodnikiem, który tego dokonał. Rok 2014 będzie powrotem nie tylko do światowego peletonu, ale także – w perspektywie czasu – do największych sukcesów sprzed lat.

Powstanie zawodowej grupy kolarskiej, która w roku 2014 zostanie zarejestrowana w Międzynarodowej Unii Kolarskiej jako Continental Team, stało się możliwe dzięki zamiłowaniu do tej dyscypliny sportu Prezesa Piotra Bielińskiego: – Rozpoczynamy nowy rozdział w polskim kolarstwie. Chcemy podążyć drogą, która doprowadzi nas do startów w największych wyścigach na świecie. Moim marzeniem jest start i podium naszego zawodnika w Tour de France. Zdaję sobie sprawę, że do tego długa droga, ale tworzymy projekt, który ma trwać kilka lat, a stawiać sobie trzeba najwyższe cele. Rozpoczynamy jako grupa kontynentalna, ale chcemy szybko piąć się w górę. Planujemy stworzyć grupę jakiej w Polsce jeszcze nie było. Będziemy czerpać wzorce od najlepszych ekip na świecie. Stawiamy na młodych kolarzy. Stworzymy im jak najlepsze warunki do rozwoju. Wprowadzimy nowoczesne metody treningowe w oparciu o pomiar mocy. W zespole nie zabraknie specjalistów od treningu, żywienia czy odnowy biologicznej. Rozglądamy się również za dodatkowym sponsorem. Plan jest ambitny i będziemy dążyć do jego zrealizowania.

Rolę Dyrektora Sportowego obejmie Piotr Kosmala, który w 1996 stworzył pierwszą zawodową grupę kolarską w Polsce. Ponad 15-letnie doświadczenie z pewnością przyczyni się do szybkiego rozwoju grupy, a co za tym idzie sukcesów.

Jestem bardzo szczęśliwy, że do kolarstwa wraca Prezes Piotr Bieliński. Dzięki takim ludziom możemy realnie myśleć o rozwoju kolarstwa w Polsce. Nasza grupa w sezonie 2014 będzie liczyła około 10 zawodników. Co ważne, ustaliliśmy, że chcemy wspierać kolarzy młodych i utalentowanych. W naszym zespole pojawią się zawodnicy w wieku poniżej 26 lat. Ponieważ projekt zakłada kilkuletnią współpracę, chcemy wychować ich na kolarzy, którzy będą się liczyć i zwyciężać nie tylko w Polsce. Nie będą to zawodnicy przypadkowi. Analizowaliśmy wyniki badań wydolnościowych zawodników, większość z nich poddaliśmy w ostatnim czasie dodatkowym testom, aby wyselekcjonować organizmy o dużym potencjale. Obecnie jesteśmy w końcowej fazie kompletowania składu, a także obsługi technicznej zespołu – powiedział Piotr Kosmala.

Informacja prasowa