Chris HornerMichael Matthews (Orica GreenEdge) wygrał ostatni etap Vuelta a Espana z metą w Madrycie. Cały wyścig padł łupem Chrisa Hornera (RadioShack-Leopard).

Kolarze po trzech tygodniach zmagań wreszcie dotarli do Madrytu! Na zakończenie czekał ich najkrótszy, 109. kilometrowy odcinek z  Leganés do stolicy Hiszpanii. Trasa była całkowicie płaska. Do głosu doszli sprinterzy.

Tradycyjnie w pierwszej fazie etapu przyjaźni zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji celebrowali swoje sukcesy. Ściganie rozpoczęło się dopiero na finałowych rundach po ulicach Madrytu. Dzisiejszymi harcownikami okazali się: Javier Aramendia (Caja Rural) oraz Alessandro Vanotti (Astana). Duet cały czas utrzymywał się w zasięgu wzroku zasadniczej grupy i zostali skasowani na ostatnich 10 kilometrach.

W samej końcówce najlepiej ustawieni byli kolarze Argos-Shimano, pracujący na rzecz Nikiasa Arndta. Młody Niemiec nie zdołał jeszcze wykonać skutecznego finiszu i musiał zadowolić się trzecią pozycją. Wygrał za to Michael Matthews (Orica GreenEdge), dla którego to już drugi triumf etapowy w tegorocznej odsłonie. Drugie miejsce zajął Tyler Farrar (Garmin-Sharp).

W klasyfikacji generalnej bez zmian. Największy sukces w karierze odniósł Chris Horner (RadioShack-Leopard). Najlepszy z Polaków -Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) zajął 19. miejsce.

Top 10:

1. AUSMATTHEWS, Michael ORICA GREENEDGE 2h 44′ 00”
2. USAFARRAR, Tyler GARMIN SHARP + 0”
3. GERARNDT, Nikias TEAM ARGOS-SHIMANO + 0”
4. BELMEERSMAN, Gianni OMEGA PHARMA-QUICK STEP CYCLING TEAM + 0”
5. ARGRICHEZE, Maximiliano Ariel LAMPRE-MERIDA + 0”
6. SLOBOLE, Grega VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM + 0”
7. FRAPETIT, Adrien COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 0”
8. RSAJANSE VAN RENSBURG, Reinardt TEAM ARGOS-SHIMANO + 0”
9. ITALASCA, Francesco CAJA RURAL – SEGUROS RGA + 0”
10. GERWAGNER, Robert BELKIN-PRO CYCLING TEAM + 0”

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej