Rowerem przez AlpyNa półki księgarń nakładem Wydawnictwa Sklepu Podróżnika trafił pierwszy tom polskiej edycji przewodnika “Rowerem przez Alpy”autorstwa Rudolfa Gesera.

Zawiera on opisy pięćdziesięciu atrakcyjnych tras rowerowych w Niemczech, Austrii, Słowenii i Włoszech, które zostały wzbogacone o mapy, profile wysokościowe oraz fotografie. To bardzo ciekawa pozycja skierowana przede wszystkim do wytrenowanych amatorów pragnących przemierzyć Alpy na rowerze szosowym.

Rudolf Geser z pasją podróżuje po Alpach na rowerze, motocyklem lub samochodem. Od 1985 roku publikuje przewodniki oraz albumy o kolarstwie. We wstępie pisze: Każdy ambitny kolarz, który był już kiedyś w Alpach na rowerze szosowym, wyścigowym czy trekkingowym, zna uczucie fascynacji towarzyszącej pokonywaniu przełęczy i dróg wysokogórskich. Do tego zdania może się odnieść zarówno ten, kto był już na rowerze w Alpach i pragnie tam wrócić, ale także ten, kto chciałby takiego uczucia doświadczyć. W obu przypadkach warto zabrać ze sobą “Rowerem przez Alpy”.

Pośród tras, które zostały opisane w pierwszym tomie, można znaleźć między innymi legendarne przełęcze Passo Pordoi czy Passo dello Stelvio, na których wielokrotnie rozgrywały się losy słynnego wyścigu Giro d`Italia, ale także mniej znane, jak np. słoweńska Vršič.

Zanim rozpoczniemy zapoznawanie się z trasami możemy przeczytać objaśnienia do informacji, które na kolejnych stronach znajdziemy przy każdej z nich. A są to: miejsce startu (nazwa miejscowości oraz wysokość n.p.m.), dojazd, stopień trudności i maksymalne nachylenie, długość trasy, przewyższenie, czas pokonania trasy, proponowane przełożenie, przebieg trasy, warunki drogowe, okres otwarcia, co warto zobaczyć (jeżeli takie miejsca lub atrakcje się znajdują), mapy oraz dodatkowe wskazówki.

Autor tłumaczy, że przy niektórych ustawieniach czy parametrach należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą wpłynąć na to, iż nie pokryją się one z tym, czego podczas podjazdu doświadczy kolarz. Jeżeli chodzi o przełożenia, należy dopasować je do własnych upodobań. Z kolei określenie stopnia trudności będzie zależało od stopnia wytrenowania.

“Rowerem przez Alpy” to przewodnik, który nie omawia z aptekarską dokładnością każdej z proponowanych przełęczy i tras wysokogórskich, ale zawiera wszystkie najbaradziej potrzebne informacje, które z pewnością będą przydatne każdemu kolarzowi amatorowi. Dołączone fotografie przypominają o pięknie tych miejsc i wydają się mówić, że nawet najwyższe sportowe cele nie mogą go przysłonić, a ich przejechanie powinno dostarczyć wiele radości i satysfakcji.

Opisane trasy > tutaj

Więcej szczegółów > tutaj

Marta Wiśniewska