Gracjan SzelągFrancuz Etienne Fabre wygrał ostatni etap Trophée Centre Morbihan. Cały wyścig padł łupem Mathieu Van der Poela. Najlepiej z Polaków wypadli Michał Paluta i Gracjan Szeląg, którzy finiszowali tuż za pierwszą dziesiątką.

Ostatni 98. kilometrowy odcinek we francuskiej etapówce zakończył się finiszem z dużego peletonu. Wygrał go Etienne Fabre, pokonując Portugalczyka Césara Martingila oraz Norwega Andersa Skaarsetha. Paluta, który rano był trzeci w czasówce, tym razem zajął 11. miejsce. Gracjan Szeląg uplasował się tuż za nim.

W generalce od początku do końca prowadził Holender Mathieu Van der Poel. Spośród naszych zawodników najlepiej spisał się 18. w łącznej klasyfikacji Gracjan Szeląg. Dodatkowo kolarz Tarnovi Tarnowo Podgórne zajął 3. miejsce w klasyfikacji najlepszego górala i 4. w klasyfikacji na najaktywniejszego zawodnika.

Wyniki:

1 *FABRE Etienne FRA FRA les 98 km en 2h27’37” (moy. 39,833 km/h)
2 MARTINGIL César POR POR ‘ ‘
3 SKAARSETH Anders NOR NOR ‘ ‘
4 ALLEGAERT Piet BEL BEL 04″
5 *HALVORSEN Kristoffer NOR NOR ‘ ‘
6 *MENTEN Milan BEL BEL ‘ ‘
7 PITA BOLANOS Cristian MX1 ECU ‘ ‘
8 SAUVAGE Paul FRA FRA ‘ ‘
9 RIBEIRO David POR POR ‘ ‘
10 DUBEN Martin SVK SVK ‘ ‘
11 PALUTA Michal POL POL ‘ ‘     
12 SZELAG Gracjan POL POL ‘ ‘
13 VERSTREPEN Dries BEL BEL ‘ ‘
14 *JIRGENSONS Karlis LAT LAT ‘ ‘
15 RATZELL Gregory USA USA ‘ ‘
16 MATTHEIS Oliver GER GER ‘ ‘
17 *LEYSEN Senne BEL BEL ‘ ‘
18 *VEENBAAS Seth USA USA ‘ ‘
19 SÜBEMILCH Eric GER GER ‘ ‘
20 PODANS Andrejs LAT LAT ‘ ‘
21 KÖNIG Marco GER GER ‘ ‘
22 BONNAMOUR Franck FRA FRA ‘ ‘
23 RIABUSHENKO Aleksandr BLR BLR ‘ ‘
24 PINEDA Hendrik CAN CAN ‘ ‘
25 TIVANI PEREZ German NicolaMsX1 ARG ‘ ‘
26 TURCHI Luc LUX LUX ‘ ‘
27 CAVAGNA Rémi FRA FRA ‘ ‘
28 AUERBACHER Adrian GER GER ‘ ‘
29 KONWA Piotr POL POL ‘ ‘     
30 SILVA Xavier POR POR ‘ ‘
31 KRAUSS Aaron GER GER ‘ ‘
32 MACKINNON Sean CAN CAN ‘ ‘
33 ELLIOTT William CAN CAN ‘ ‘
34 VAN DER POEL Mathieu NED NED ‘ ‘
35 *JAMIESON Adam CAN CAN ‘ ‘
36 NEMYKIN Danil RUS RUS ‘ ‘
37 JOURNIAUX Axel FRA FRA ‘ ‘
38 KRZYWDA Patryk POL POL ‘ ‘     
39 NIDADZIRAU Maksim BLR BLR ‘ ‘
40 NYCH Artem RUS RUS ‘ ‘
41 GUNST Davy NED NED ‘ ‘
42 *KUNZ Cyrill SUI SUI ‘ ‘
43 *WALLIN Rasmus Bogh DEN DEN ‘ ‘
44 THEODORSEN Petter NOR NOR ‘ ‘
45 *BINATENA Diego USA USA ‘ ‘
46 *VENTER Ivan RSA RSA ‘ ‘
47 VOMÁCKO Václav CZE CZE ‘ ‘
48 NOWAK Florian GER GER ‘ ‘
49 AASVOLD Kristian NOR NOR ‘ ‘
50 SYLTA Marius NOR NOR ‘ ‘
51 GUERREIRO Bernardo POR POR ‘ ‘
52 ABRAHAMSEN Jonas NOR NOR ‘ ‘
53 SARKANS Raivis LAT LAT ‘ ‘
54 DE JONG Jaap NED NED ‘ ‘
55 GESBERT Elie FRA FRA ‘ ‘
56 OOMEN Sam NED NED ‘ ‘
57 HARAG Tomas SVK SVK 11″
58 O’NEAL Max USA USA 12″
59 KRUL Stef NED NED ‘ ‘
60 HOUGH Charlie USA USA ‘ ‘
61 *MAIN Kent RSA RSA 17″
62 MANSOURI Abderrahmane ALG ALG 02’17”
63 MANSILHAS Fábio POR POR 02’28”
64 *PEREIRA João POR POR 02’30”
65 HAAS Leonard LUX LUX 02’34”
66 KOMIN Aleksandr RUS RUS 03’00”
67 *VALVASAORI Larry LUX LUX ‘ ‘
68 HARAKHAVIK Uladzimir BLR BLR 04’39”
69 *BELEVICS Arturs LAT LAT 07’17”
70 BURKE Jack CAN CAN 07’40”
71 JOOSTE Christiaan RSA RSA 08’40”
72 *KRÄHEMANN Raphaël SUI SUI ‘ ‘
73 COVALCIUC Andrei MX1 MDA 09’38”
74 *BELLAN Juraj SVK SVK ‘ ‘
75 CHIRKOV Ilia RUS RUS ‘ ‘
76 *LAPOINTE Félix CAN CAN 12’36”
77 *BUSSARD Dimitri SUI SUI ‘ ‘

Hors-délais :    
*SCHNEITER Matteo SUI SUI 2h44’53” 17’16”

Abandons :  
ANDERSEN Rune Almindso DEN DEN
LANDER Alexander DEN DEN
AIKEN Tim USA USA
HONIGH Nino NED NED
KOBERNYAK Evgeny RUS RUS
BECHLAGHEM AbderrahmanAeLG ALG
YANACHKIN Uladzislau BLR BLR
RIEKSTINS Janis LAT LAT
*BECHYNE Matej CZE CZE
*ŠIPOŠ Marek CZE CZE
*GRUBER Pavel CZE CZE
*ROUGIER-LAGANE GregoryMX1 MRI

Classement général final :       
1 VAN DER POEL Mathieu NED NED les 212,2 km en 5h12’51” (moy. 40,697 km/h)
2 RIABUSHENKO AleksandrBLR BLR 15″
3 CAVAGNA Rémi FRA FRA 22″
4 GESBERT Elie FRA FRA 51″
5 OOMEN Sam NED NED ‘ ‘
6 NYCH Artem RUS RUS 01’07”
7 *JAMIESON Adam CAN CAN 01’14”
8 *BINATENA Diego USA USA ‘
9 ELLIOTT William CAN CAN 01’15”
10 *HALVORSEN Kristoffer NOR NOR ‘ ‘
11 JOURNIAUX Axel FRA FRA 01’17”
12 MACKINNON Sean CAN CAN 01’20”
13 GUNST Davy NED NED 01’22”
14 SAUVAGE Paul FRA FRA 01’23”
15 DE JONG Jaap NED NED ‘ ‘
16 ALLEGAERT Piet BEL BEL 01’27”
17 SKAARSETH Anders NOR NOR 01’28”
18 SZELAG Gracjan POL POL 01’31”      
19 BONNAMOUR Franck FRA FRA 01’33”
20 HOUGH Charlie USA USA ‘ ‘
21 *WALLIN Rasmus Bogh DEN DEN 01’34”
22 THEODORSEN Petter NOR NOR 01’41”
23 SYLTA Marius NOR NOR 01’58”
24 KRZYWDA Patryk POL POL 05’14”      
25 *FABRE Etienne FRA FRA 05’17”
26 VERSTREPEN Dries BEL BEL 05’32”
27 *MENTEN Milan BEL BEL 05’36”
28 KRUL Stef NED NED 05’37”
29 MATTHEIS Oliver GER GER 05’49”
30 AUERBACHER Adrian GER GER 05’58”
31 AASVOLD Kristian NOR NOR 06’08”
32 O’NEAL Max USA USA 06’09”
33 SÜBEMILCH Eric GER GER ‘ ‘
34 KRAUSS Aaron GER GER 06’16”
35 *KUNZ Cyrill SUI SUI 06’32”
36 RIBEIRO David POR POR 06’33”
37 NOWAK Florian GER GER 06’41”
38 PODANS Andrejs LAT LAT 06’46”
39 ABRAHAMSEN Jonas NOR NOR 06’51”
40 NEMYKIN Danil RUS RUS 07’14”
41 *JIRGENSONS Karlis LAT LAT 07’20”
42 SILVA Xavier POR POR 07’26”
43 RATZELL Gregory USA USA 07’33”
44 PALUTA Michal POL POL 07’34”      
45 KONWA Piotr POL POL 07’39”
46 *LEYSEN Senne BEL BEL 07’52”
47 MARTINGIL César POR POR 07’55”
48 TURCHI Luc LUX LUX 07’58”
49 *VEENBAAS Seth USA USA 08’04”
50 NIDADZIRAU Maksim BLR BLR 08’08”
51 TIVANI PEREZ German NicMolXa1s ARG 08’11”
52 PITA BOLANOS Cristian MX1 ECU 08’15”
53 HARAG Tomas SVK SVK 08’21”
54 *VENTER Ivan RSA RSA 08’31”
55 KÖNIG Marco GER GER ‘ ‘
56 SARKANS Raivis LAT LAT ‘ ‘
57 VOMÁCKO Václav CZE CZE ‘ ‘
58 GUERREIRO Bernardo POR POR 08’40”
59 DUBEN Martin SVK SVK 08’42”
60 PINEDA Hendrik CAN CAN 08’46”
61 BURKE Jack CAN CAN 08’47”
62 MANSILHAS Fábio POR POR 08’50”
63 *MAIN Kent RSA RSA 09’00”
64 KOMIN Aleksandr RUS RUS 09’17”
65 *PEREIRA João POR POR 09’59”
66 MANSOURI AbderrahmaneALG ALG 10’57”
67 HAAS Leonard LUX LUX 11’08”
68 *VALVASAORI Larry LUX LUX 11’56”
69 HARAKHAVIK Uladzimir BLR BLR 12’46”
70 *BELLAN Juraj SVK SVK 16’11”
71 *BELEVICS Arturs LAT LAT 16’44”
72 JOOSTE Christiaan RSA RSA 17’11”
73 *KRÄHEMANN Raphaël SUI SUI 17’22”
74 CHIRKOV Ilia RUS RUS 17’47”
75 *LAPOINTE Félix CAN CAN 18’49”
76 *BUSSARD Dimitri SUI SUI 21’09”
77 COVALCIUC Andrei MX1 MDA 24’35”

Klasyfikacja punktowa :  
1 VAN DER POEL Mathieu NED NED 31 pts
2 CAVAGNA Rémi FRA FRA 26
3 FABRE Etienne FRA FRA 25
4 HALVORSEN Kristoffer NOR NOR 24
5 ALLEGAERT Piet BEL BEL 23
6 RIABUSHENKO Aleksandr BLR BLR 20
7 MARTINGIL César POR POR 20
8 SKAARSETH Anders NOR NOR 16
9 SAUVAGE Paul FRA FRA 15
10 BONNAMOUR Franck FRA FRA 14
11 PALUTA Michal POL POL 13      
12 ELLIOTT William CAN CAN 10
13 MENTEN Milan BEL BEL 10
14 OOMEN Sam NED NED 9
15 SZELAG Gracjan POL POL 9      
16 PITA BOLANOS Cristian ECU MX1 9
17 WALLIN Rasmus Bogh DEN DEN 8
18 MATTHEIS Oliver GER GER 7
19 RIBEIRO David POR POR 7
20 GESBERT Elie FRA FRA 6
21 GUNST Davy NED NED 6
22 DUBEN Martin SVK SVK 6
23 KONWA Piotr POL POL 5      
24 NYCH Artem RUS RUS 4
25 BINATENA Diego USA USA 3
26 VERSTREPEN Dries BEL BEL 3
27 KRUL Stef NED NED 3
28 AUERBACHER Adrian GER GER 2
29 JIRGENSONS Karlis LAT LAT 2
30 MACKINNON Sean CAN CAN 1
31 RATZELL Gregory USA USA 1
32 LEYSEN Senne BEL BEL 1

Klasyfikacja aktywnego:   
1 RIABUSHENKO Aleksandr BLR BLR 13 pts
2 GUNST Davy NED NED 13
3 GESBERT Elie FRA FRA 5
4 SZELAG Gracjan POL POL 4      
5 ELLIOTT William CAN CAN 3
6 WALLIN Rasmus Bogh DEN DEN 2
7 OOMEN Sam NED NED 1
8 HALVORSEN Kristoffer NOR NOR 1
9 THEODORSEN Petter NOR NOR 1
10 KRZYWDA Patryk POL POL 1      

Klasyfikacja najlepszego górala:      
1 RIABUSHENKO Aleksandr BLR BLR 24 pts
2 VAN DER POEL Mathieu NED NED 14
3 SZELAG Gracjan POL POL 13      
4 GESBERT Elie FRA FRA 8
5 THEODORSEN Petter NOR NOR 6
6 SÜBEMILCH Eric GER GER 6
7 GUNST Davy NED NED 5
8 CAVAGNA Rémi FRA FRA 4
9 JOURNIAUX Axel FRA FRA 4
10 NOWAK Florian GER GER 4
11 NIDADZIRAU Maksim BLR BLR 2
12 BONNAMOUR Franck FRA FRA 1
13 KRZYWDA Patryk POL POL 1      
14 PITA BOLANOS Cristian ECU MX1 1

Klasyfikacja generalna pierwszorocznych juniorów :      
1 JAMIESON Adam CAN CAN les 212,2 km en 5h14’05”
2 BINATENA Diego USA USA ‘ ‘
3 HALVORSEN Kristoffer NOR NOR 01″
4 WALLIN Rasmus Bogh DEN DEN 20″
5 FABRE Etienne FRA FRA 04’03”
6 MENTEN Milan BEL BEL 04’22”
7 KUNZ Cyrill SUI SUI 05’18”
8 JIRGENSONS Karlis LAT LAT 06’06”
9 LEYSEN Senne BEL BEL 06’38”
10 VEENBAAS Seth USA USA 06’50”
11 VENTER Ivan RSA RSA 07’17”
12 MAIN Kent RSA RSA 07’46”
13 PEREIRA João POR POR 08’45”
14 VALVASAORI Larry LUX LUX 10’42”
15 BELLAN Juraj SVK SVK 14’57”
16 BELEVICS Arturs LAT LAT 15’30”
17 KRÄHEMANN Raphaël SUI SUI 16’08”
18 LAPOINTE Félix CAN CAN 17’35”
19 BUSSARD Dimitri SUI SUI 19’55”

Klasyfikacja drużynowa :       
1 Pays-Bas en 15h40’10”
2 France 31″
3 Canada 02’03”
4 Norvège 02’12”
5 Etats-Unis 06’39”
6 Belgique 10’33”
7 Pologne 12’01”       
8 Russie 14’54”
9 Allemagne 16’19”
10 Portugal 17’29”
11 Biélorussie 19’32”
12 Lettonie 21’00”
13 Luxembourg 29’25”
14 Slovaquie 31’37”
15 Afrique du Sud 33’05”
16 Centre Mondial du Cyclisme 39’24”
17 Suisse 42’26”

Foto: Robert Słupik

Andrzej