Simon GerransSimon Gerrans (Orica GreenEdge) wygrał w Calvi sprint z okrojonego peletonu i został triumfatorem 3. etapu Tour de France. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) był czwarty!

Trzeci odcinek Tour de France, to ostatni z etapów rozgrywanych na Korsyce. Start zaplanowano nieco szybciej niż zwykle, tak by zawodnicy mieli więcej czasu na transfer do Nicei, gdzie jutro zostanie rozegrana drużynowa czasówka. Dziś kolarze musieli przejechać 145,5 km w górzystym terenie z Ajaccio do Calvi. Na trasie wyznaczono cztery górskie premie w tym jedną 2. kategorii, która kończyła się 13,5 km przed kreską.

Zaraz po starcie do przodu wyrwał Lieuwe Westra (Vacansoleil-DCM). Chwilę później, doskoczyli do niego Cyrlil Gautier (Europcar), Alexis Vuillermoz (Sojasun), Simon Clarke (Orica GreenEdge) oraz Sebastien Minard (Ag2r La Mondiale). Ten ostatni wygrał lotną premię na 28 kilometrze, a z peletonu najszybciej finiszował Marcel Kittel (Argos-Shimano) przed Andre Greipelem (Lotto-Belisol) i Markiem Cavendishem (Omega Pharma – Quick Step).

Ucieczka maksymalnie odjechała od peletonu na 4 minuty i 21 sekund, a było to na 17. kilometrze. Później mocne tempo podyktowali kolarze RadioShack-Leopard i 80 km przed kreską różnica zmalała do niecałej minuty. Na górskich premiach najaktywniejszy był Clarke. Australijczyk wygrał trzy premie i zdobył pięć punktów do klasyfikacji górskiej.

Po trzeciej premii zasadnicza grupa znów “wypuściła” trochę harcowników, którzy 45 km przed metą mieli 1 minutę i 40 sekund w zapasie.

Najdłużej na czele utrzymał się duet: Clarke, Minard.  Obaj zostali schwytani około kilometr przed ostatnią premią górską, znajdującą się na 13,5 km przed kreską. Pierwszy na niej zameldował się lider klasyfikacji górskiej – Pierre Rolland (Europcar), który oderwał się od grupy tuż przed szczytem i samotnie rozpoczął zjazdy.

Wkrótce doskoczyli do niego: Sylvain Chavanel (Omega Pharma – Quick Step), Mikel Nieve (Euskaltel-Euskadi) i Lars Peter Nordhaug (Belkin). Czwórka miała na 5 km przed kreską 9 sekund.

Na 1,5 km przed kreską samotnego ataku próbował Tom Dumoulin (Argos-Shimano), jednak o wszystkim zadecydował sprint z około 50. osobowej grupy. Bardzo dobrze rozprowadzany był Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling), za którym jak cień podążał Michał Kwiatkowski. Szybszy był jednak Simon Gerrans, który o grubość szytki pokonał Słowaka. Trzecie miejsce zajął Jose Joaquin Rojas (Movistar), a tuż za nim przyjechał “Kwiato”. W pierwszej grupie zameldował się także Przemysław Niemiec (Lampre-Merida).

Liderem pozostał Jan Bakelandts (RadioShack-Leopard). Michał Kwiatkowski awansował na 4. miejsce!

Wyniki:

1 Simon GERRANS AUS OGE 3:41:24
2 Peter SAGAN SVK CAN 0
3 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV 0
4 Michal KWIATKOWSKI POL OPQ 0
5 Philippe GILBERT BEL BMC 0
6 Juan Antonio FLECHA GIANNONI ESP VCD 0
7 Francesco GAVAZZI ITA AST 0
8 Maxime BOUET FRA ALM 0
9 Julien SIMON FRA SOJ 0
10 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP EUS 0
11 Edvald BOASSON HAGEN NOR SKY 0
12 Romain BARDET FRA ALM 0
13 Cadel EVANS AUS BMC 0
14 Sergey LAGUTIN UZB VCD 0
15 Elia FAVILLI ITA LAM 0
16 Manuele MORI ITA LAM 0
17 Simon GESCHKE GER ARG 0
18 Davide MALACARNE ITA EUC 0
19 Jan BAKELANTS BEL RLT 0
20 Peter VELITS SVK OPQ 0
21 Eduard VORGANOV RUS KAT 0
22 Daryl IMPEY RSA OGE 0
23 Nicolas ROCHE IRL TST 0
24 Steve MORABITO SUI BMC 0
25 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTB 0
26 Sylvain CHAVANEL FRA OPQ 0
27 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 0
28 Christopher FROOME GBR SKY 0
29 David MILLAR GBR GRS 0
30 Damiano CUNEGO ITA LAM 0
31 Ryder HESJEDAL CAN GRS 0
32 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM 0
33 Guillaume LEVARLET FRA COF 0
34 Michael ROGERS AUS TST 0
35 Mikel ASTARLOZA CHAURREAU ESP EUS 0
36 Roman KREUZIGER CZE TST 0
37 Julien EL FARES FRA SOJ 0
38 Janez BRAJKOVIC SLO AST 0
39 Adam HANSEN AUS LTB 0
40 Jakob FUGLSANG DEN AST 0
41 Brent BOOKWALTER USA BMC 0
42 Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF SWE AST 0
43 Amaël MOINARD FRA BMC 0
44 Bauke MOLLEMA NED BEL 0
45 Igor ANTON HERNANDEZ ESP EUS 0
46 Christian VANDEVELDE USA GRS 0
47 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 0
48 Wouter POELS NED VCD 0
49 Bram TANKINK NED BEL 0
50 Richie PORTE AUS SKY 0
51 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TST 0
52 Alessandro DE MARCHI ITA CAN 0
53 Michael SCHÄR SUI BMC 0
54 Andreas KLÖDEN GER RLT 0
55 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT 0
56 Andy SCHLECK LUX RLT 0
57 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP RLT 0
58 Andrew TALANSKY USA GRS 0
59 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR MOV 0
60 Laurens TEN DAM NED BEL 0
61 Maxime MONFORT BEL RLT 0
62 John GADRET FRA ALM 0
63 Christophe LE MEVEL FRA COF 0
64 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM 0
65 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF 0
66 Simon CLARKE AUS OGE 0
67 Mikel NIEVE ITURALDE ESP EUS 0
68 Cameron MEYER AUS OGE 0
69 Daniel MARTIN IRL GRS 0
70 Brice FEILLU FRA SOJ 0
71 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM 0
72 Lars Petter NORDHAUG NOR BEL 0
73 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV 0
74 Bart DE CLERCQ BEL LTB 0
75 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT 0
76 Arnold JEANNESSON FRA FDJ 0
77 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV 0
78 Thibaut PINOT FRA FDJ 0
79 Pierrick FEDRIGO FRA FDJ 0
80 Maxime MEDEREL FRA SOJ 0
81 Pierre ROLLAND FRA EUC 0
82 Jerome COPPEL FRA COF 0
83 Thomas DANIELSON USA GRS 0
84 Kristijan KOREN SLO CAN 0
85 Michael ALBASINI SUI OGE 0
86 Alexandre GENIEZ FRA FDJ 0
87 Cyril LEMOINE FRA SOJ 0
88 Tony MARTIN GER OPQ 0
89 Thomas VOECKLER FRA EUC 0
90 Tom DUMOULIN NED ARG 17
91 Alexis VUILLERMOZ FRA SOJ +2:29
92 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +2:29
93 Jérémy ROY FRA FDJ +3:40
94 Rudy MOLARD FRA COF +3:40
95 Enrico GASPAROTTO ITA AST +3:40
96 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP EUS +3:40
97 Pavel BRUTT RUS KAT +3:40
98 Ruben PLAZA MOLINA ESP MOV +3:40
99 Samuel DUMOULIN FRA ALM +3:40
100 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +3:40
101 Anthony DELAPLACE FRA SOJ +3:40
102 Christophe RIBLON FRA ALM +3:40
103 Lars BOOM NED BEL +3:40
104 Jean Marc MARINO FRA SOJ +3:40
105 Boy VAN POPPEL NED VCD +5:02
106 Alan MARANGONI ITA CAN +5:02
107 Hubert DUPONT FRA ALM +5:02
108 Lars Ytting BAK DEN LTB +5:02
109 Yury TROFIMOV RUS KAT +5:02
110 David VEILLEUX CAN EUC +5:02
111 Cyril GAUTIER FRA EUC +5:02
112 Tony GALLOPIN FRA RLT +5:02
113 Thomas DE GENDT BEL VCD +6:13
114 Brett LANCASTER AUS OGE +6:13
115 Alexander KRISTOFF NOR KAT +6:13
116 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +6:13
117 Maarten WYNANTS BEL BEL +6:13
118 Laurent DIDIER LUX RLT +6:13
119 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +6:13
120 Rein TAARAMAE EST COF +6:13
121 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +8:26
122 Imanol ERVITI ESP MOV +8:26
123 Fabio SABATINI ITA CAN +8:26
124 Daniele BENNATI ITA TST +8:26
125 Rohan DENNIS AUS GRS +8:26
126 Benjamin NOVAL GONZALEZ ESP TST +8:26
127 José Ivan GUTIERREZ PALACIOS ESP MOV +8:26
128 Aliaksandr KUCHYNSKI BLR KAT +8:26
129 Matteo TOSATTO ITA TST +8:26
130 Jack BAUER NZL GRS +8:26
131 Roy CURVERS NED ARG +8:26
132 Johannes FRÖHLINGER GER ARG +8:26
133 William BONNET FRA FDJ +8:26
134 Sébastien MINARD FRA ALM +8:26
135 Biel KADRI FRA ALM +8:26
136 Lieuwe WESTRA NED VCD +8:26
137 Matteo TRENTIN ITA OPQ +8:26
138 Manuel QUINZIATO ITA BMC +8:26
139 Jerome COUSIN FRA EUC +8:26
140 Yohann GENE FRA EUC +8:26
141 Juan Jose OROZ UGALDE ESP EUS +8:26
142 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF +8:26
143 Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL ESP COF +8:26
144 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TST +8:26
145 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TST +8:26
146 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP EUS +8:26
147 Kévin REZA FRA EUC +8:26
148 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU GRS +8:26
149 Romain SICARD FRA EUS +8:26
150 Svein TUFT CAN OGE +8:26
151 Stuart O’GRADY AUS OGE +8:26
152 Matthew Harley GOSS AUS OGE +8:26
153 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +8:26
154 Frederik WILLEMS BEL LTB +8:26
155 Robert GESINK NED BEL +8:26
156 Ian STANNARD GBR SKY +8:26
157 Thomas LEEZER NED BEL +8:26
158 John DEGENKOLB GER ARG +8:26
159 Jens VOIGT GER RLT +8:26
160 André GREIPEL GER LTB +9:15
161 Jurgen ROELANDTS BEL LTB +9:15
162 Niki TERPSTRA NED OPQ +9:15
163 Gert STEEGMANS BEL OPQ +9:15
164 Brian VANDBORG DEN CAN +9:15
165 Johnny HOOGERLAND NED VCD +9:15
166 Mark CAVENDISH GBR OPQ +9:15
167 Markel IRIZAR ARANBURU ESP RLT +9:15
168 Edward KING USA CAN +9:15
169 Danny VAN POPPEL NED VCD +9:15
170 Marcus BURGHARDT GER BMC +9:15
171 Maciej BODNAR POL CAN +9:15
172 Moreno MOSER ITA CAN +9:15
173 Adriano MALORI ITA LAM +9:15
174 Davide CIMOLAI ITA LAM +9:15
175 Matteo BONO ITA LAM +9:15
176 Ruben PEREZ MORENO ESP EUS +9:15
177 Geraint THOMAS GBR SKY +9:15
178 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +9:15
179 Greg HENDERSON NZL LTB +9:15
180 Koen DE KORT NED ARG +9:15
181 Peter KENNAUGH GBR SKY +9:15
182 Jérôme PINEAU FRA OPQ +9:15
183 Albert TIMMER NED ARG +9:15
184 Marcel SIEBERG GER LTB +9:15
185 Jonathan HIVERT FRA SOJ +9:15
186 Marcel KITTEL GER ARG +9:15
187 Arthur VICHOT FRA FDJ +9:15
188 Dmitriy MURAVYEV KAZ AST +9:15
189 Assan BAZAYEV KAZ AST +9:15
190 Gatis SMUKULIS LAT KAT +9:15
191 Alexey LUTSENKO KAZ AST +9:15
192 Sep VANMARCKE BEL BEL +9:15
193 Kris BOECKMANS BEL VCD +9:15
194 Roberto FERRARI ITA LAM +9:15
195 Nacer BOUHANNI FRA FDJ +16:44
196 Tom VEELERS NED ARG +16:44
DNF Andrey KASHECHKIN KAZ AST
DNF Yohan BAGOT FRA COF

Klasyfikacja generalna: 

1 Jan BAKELANTS RLT 12:21:27
2 Julien SIMON SOJ 1
3 Simon GERRANS OGE 1
4 Michal KWIATKOWSKI OPQ 1
5 Edvald BOASSON HAGEN SKY 1
6 Daryl IMPEY OGE 1
7 David MILLAR GRS 1
8 Sergey LAGUTIN VCD 1
9 Cadel EVANS BMC 1
10 Romain BARDET ALM 1
11 Nicolas ROCHE TST 1
12 Jurgen VAN DEN BROECK LTB 1
13 Sylvain CHAVANEL OPQ 1
14 Jean-Christophe PERAUD ALM 1
15 Christopher FROOME SKY 1
16 Damiano CUNEGO LAM 1
17 Eduard VORGANOV KAT 1
18 Roman KREUZIGER TST 1
19 Alejandro VALVERDE BELMONTE MOV 1
20 Jakob FUGLSANG AST 1
21 Mikel ASTARLOZA CHAURREAU EUS 1
22 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI EUS 1
23 Adam HANSEN LTB 1
24 Richie PORTE SKY 1
25 Francesco GAVAZZI AST 1
26 Ryder HESJEDAL GRS 1
27 Wouter POELS VCD 1
28 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER KAT 1
29 Peter SAGAN CAN 1
30 Christian VANDEVELDE GRS 1
31 Philippe GILBERT BMC 1
32 Igor ANTON HERNANDEZ EUS 1
33 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS MOV 1
34 Maxime BOUET ALM 1
35 Michael ALBASINI OGE 1
36 Bauke MOLLEMA BEL 1
37 Maxime MONFORT RLT 1
38 Tejay VAN GARDEREN BMC 1
39 Haimar ZUBELDIA AGIRRE RLT 1
40 Elia FAVILLI LAM 1
41 Arnold JEANNESSON FDJ 1
42 Thibaut PINOT FDJ 1
43 Davide MALACARNE EUC 1
44 Juan Antonio FLECHA GIANNONI VCD 1
45 Andy SCHLECK RLT 1
46 Przemyslaw NIEMIEC LAM 1
47 Mikel NIEVE ITURALDE EUS 1
48 Michael ROGERS TST 1
49 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA MOV 1
50 Lars Petter NORDHAUG BEL 1
51 Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF AST 1
52 Jose Rodolfo SERPA PEREZ LAM 1
53 Andrew TALANSKY GRS 1
54 Rui Alberto FARIA DA COSTA MOV 1
55 Pierre ROLLAND EUC 1
56 Bram TANKINK BEL 1
57 Laurens TEN DAM BEL 1
58 Daniel MORENO FERNANDEZ KAT 1
59 Daniel MARTIN GRS 1
60 Alberto CONTADOR VELASCO TST 1
61 Manuele MORI LAM 1
62 John GADRET ALM 1
63 Brice FEILLU SOJ 1
64 Janez BRAJKOVIC AST 1
65 Alexandre GENIEZ FDJ 1
66 Thomas VOECKLER EUC 1
67 Maxime MEDEREL SOJ 1
68 Amaël MOINARD BMC 1
69 Thomas DANIELSON GRS 1
70 Christophe LE MEVEL COF 1
71 Andreas KLÖDEN RLT 1
72 Daniel NAVARRO GARCIA COF 1
73 Alessandro DE MARCHI CAN +1:24
74 Yukiya ARASHIRO EUC +2:30
75 Alexis VUILLERMOZ SOJ +2:30
76 Christophe RIBLON ALM +3:41
77 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI EUS +3:41
78 Jean Marc MARINO SOJ +3:41
79 Rudy MOLARD COF +3:41
80 Enrico GASPAROTTO AST +3:41
81 Anthony DELAPLACE SOJ +3:41
82 Michael SCHÄR BMC +4:07
83 Pierrick FEDRIGO FDJ +4:07
84 Steve MORABITO BMC +4:07
85 Cyril GAUTIER EUC +5:03
86 Yury TROFIMOV KAT +5:03
87 Tony GALLOPIN RLT +5:03
88 Cyril LEMOINE SOJ +5:39
89 Brent BOOKWALTER BMC +5:39
90 Julien EL FARES SOJ +5:39
91 Kristijan KOREN CAN +5:39
92 Alberto LOSADA ALGUACIL KAT +6:14
93 Ruben PLAZA MOLINA MOV +7:47
94 Daniele BENNATI TST +8:27
95 Matteo TOSATTO TST +8:27
96 Robert GESINK BEL +8:27
97 Jonathan HIVERT SOJ +9:16
98 Arthur VICHOT FDJ +9:16
99 Peter KENNAUGH SKY +9:16
100 Davide CIMOLAI LAM +9:16
101 Moreno MOSER CAN +9:16
102 Pavel BRUTT KAT +9:19
103 Laurent DIDIER RLT +11:52
104 Rein TAARAMAE COF +11:52
105 Jose Joaquin ROJAS GIL MOV +12:44
106 Guillaume LEVARLET COF +12:44
107 Bart DE CLERCQ LTB +12:44
108 Jerome COPPEL COF +12:44
109 Tom DUMOULIN ARG +13:01
110 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS MOV +13:22
111 Markel IRIZAR ARANBURU RLT +13:22
112 Vasil KIRYIENKA SKY +14:05
113 Manuel QUINZIATO BMC +14:05
114 Jens VOIGT RLT +14:05
115 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO TST +14:05
116 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TST +14:05
117 David VEILLEUX EUC +14:08
118 Gatis SMUKULIS KAT +14:54
119 Matteo BONO LAM +14:54
120 Biel KADRI ALM +17:01
121 Rohan DENNIS GRS +17:32
122 Simon GESCHKE ARG +17:35
123 Peter VELITS OPQ +17:35
124 Simon CLARKE OGE +17:35
125 Cameron MEYER OGE +17:35
126 Tony MARTIN OPQ +17:35
127 Boy VAN POPPEL VCD +17:46
128 Alan MARANGONI CAN +17:46
129 Hubert DUPONT ALM +17:46
130 Lars Ytting BAK LTB +17:46
131 Maciej BODNAR CAN +18:21
132 Maarten WYNANTS BEL +18:57
133 José Ivan GUTIERREZ PALACIOS MOV +21:10
134 Juan Jose OROZ UGALDE EUS +21:10
135 John DEGENKOLB ARG +21:10
136 Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL COF +21:10
137 Luis Angel MATE MARDONES COF +21:10
138 Samuel DUMOULIN ALM +21:15
139 David LOPEZ GARCIA SKY +21:15
140 Lars BOOM BEL +21:15
141 Jérémy ROY FDJ +21:15
142 Sep VANMARCKE BEL +21:59
143 Marcus BURGHARDT BMC +21:59
144 Brian VANDBORG CAN +21:59
145 André GREIPEL LTB +21:59
146 Alexey LUTSENKO AST +21:59
147 Alexander KRISTOFF KAT +23:48
148 Kanstantsin SIUTSOU SKY +23:48
149 Brett LANCASTER OGE +23:48
150 Thomas DE GENDT VCD +23:48
151 Matteo TRENTIN OPQ +26:01
152 Romain SICARD EUS +26:01
153 Aliaksandr KUCHYNSKI KAT +26:01
154 Lieuwe WESTRA VCD +26:01
155 Benjamin NOVAL GONZALEZ TST +26:01
156 Roy CURVERS ARG +26:01
157 Johannes FRÖHLINGER ARG +26:01
158 Stuart O’GRADY OGE +26:01
159 William BONNET FDJ +26:01
160 Juan Jose LOBATO DEL VALLE EUS +26:01
161 Yohann GENE EUC +26:01
162 Fabio SABATINI CAN +26:01
163 Kévin REZA EUC +26:01
164 Jack BAUER GRS +26:01
165 Imanol ERVITI MOV +26:01
166 Ramunas NAVARDAUSKAS GRS +26:01
167 Matthew Harley GOSS OGE +26:01
168 Thomas LEEZER BEL +26:01
169 Sébastien MINARD ALM +26:01
170 Svein TUFT OGE +26:01
171 Frederik WILLEMS LTB +26:01
172 Jerome COUSIN EUC +26:01
173 Ian STANNARD SKY +26:01
174 Murilo Antonio FISCHER FDJ +26:01
175 Greg HENDERSON LTB +26:50
176 Danny VAN POPPEL VCD +26:50
177 Jurgen ROELANDTS LTB +26:50
178 Marcel KITTEL ARG +26:50
179 Ruben PEREZ MORENO EUS +26:50
180 Marcel SIEBERG LTB +26:50
181 Kris BOECKMANS VCD +26:50
182 Niki TERPSTRA OPQ +26:50
183 Koen DE KORT ARG +26:50
184 Mark CAVENDISH OPQ +26:50
185 Albert TIMMER ARG +26:50
186 Adriano MALORI LAM +26:50
187 Johnny HOOGERLAND VCD +26:50
188 Gert STEEGMANS OPQ +26:50
189 Edward KING CAN +26:50
190 Assan BAZAYEV AST +26:50
191 Jérôme PINEAU OPQ +26:50
192 Roberto FERRARI LAM +26:50
193 Dmitriy MURAVYEV AST +26:50
194 Geraint THOMAS SKY +26:50
195 Tom VEELERS ARG +34:19
196 Nacer BOUHANNI FDJ +34:19

Punktowa:

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 74 pts
2 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 57
3 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 48
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 41
5 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 40
6 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 39
7 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 36
8 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge 32
9 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 32
10 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard 30
11 Julien Simon (Fra) Sojasun 30
12 David Millar (GBr) Garmin-Sharp 30
13 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 30
14 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 26
15 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 25
16 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 24
17 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 23
18 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step 22
19 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge 21
20 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale 20
21 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 20
22 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 20
23 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida 19
24 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 17
25 David Veilleux (Can) Team Europcar 17
26 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 17
27 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 16
28 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 15
29 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun 15
30 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 15
31 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 13
32 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge 13
33 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar 13
34 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
35 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 11
36 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 11
37 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
38 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10
39 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff 9
40 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida 8
41 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team 8
42 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 8
43 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano 8
44 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ 8
45 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
46 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling 7
47 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 5
48 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 5
49 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 4
50 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 4
51 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 3
52 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 3
53 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 2
54 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun 1
55 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling 1

Górska:

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 10 pts
2 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 5
3 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 5
4 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
5 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 2
6 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 2
7 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team 2
8 Brice Feillu (Fra) Sojasun 2
9 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 2
10 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol 1
12 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 1
13 Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling 1
14 David Veilleux (Can) Team Europcar 1
15 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 1

Młodzieżowa:

1 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 12:21:28
2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
3 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
4 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
5 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
6 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
8 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp
9 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
10 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 0:02:29
11 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:40
12 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
13 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun
14 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard 0:05:02
15 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:09:15
16 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
17 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
18 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
19 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 0:13:00
20 Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp 0:17:31
21 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:17:34
22 Boy van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:17:45
23 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 0:21:09
24 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team 0:21:58
25 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
26 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step 0:26:00
27 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
28 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
30 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
31 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
32 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:26:49
33 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
34 Adriano Malori (Ita) Lampre-Merida
35 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ

Drużynowa:

1 RadioShack Leopard 37:04:23
2 BMC Racing Team 0:00:01
3 Vacansoleil-DCM
4 Lampre – Merida
5 Orica GreenEdge
6 Ag2R La Mondiale
7 Team Europcar
8 Team Saxo-Tinkoff
9 Movistar Team
10 Astana Pro Team
11 Sojasun
12 Katusha Team
13 Sky Procycling
14 Euskaltel – Euskadi
15 Garmin – Sharp
16 Belkin Pro Cycling
17 FDJ.fr
18 Cofidis, Solutions Credits
19 Cannondale 0:01:24
20 Lotto-Belisol 0:12:44
21 Omega Pharma-QuickStep 0:17:35
22 Team Argos-Shimano 0:51:44

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej