kittel ster zlm toerwMarcel Kittel (Argos-Shimano) po finiszu z peletonu wygrał 1. etap Tour de France z metą w Porto-Vecchio i założył żółtą koszulkę lidera!

Setna edycja Tour de France rozpoczęła się na Korsyce w Porto-Vecchio, a meta pierwszego, płaskiego odcinka po 213,5 km znajdowała się w Bastii.

Na harce zdecydowali się: Lars Boom (Belkin), Jerome Cousin (Europcar), Juan Antonio Flecha (Vacansoleil-DCM) oraz Cyril Lemoine (Sojasun). Czwórka maksymalnie oderwała się od peletonu na 4 minuty i w pełni była kontrolowana przez ekipy sprinterów. Głównie za sprawą Garmin-Sharp, BMC Racing, Argos Shimano oraz Omega Pharma – Quick Step skasowano ich na mniej niż 40 km przed kreską.

W nerwowej końcówce doszło do kilku kraks. W jedną z nich zaplątał się prawie Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step).

Tyle szczęścia nie miał Alberto Contador (Team Saxo-Tinkoff), który znalazł się na asfalcie na 3 km przed metą. Hiszpan poobdzierany dojechał do mety. Podobny los spotkał także Petera Sagana (Cannondale Pro Cycling). W jednej z wcześniejszych kraks ucierpieli: Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp), Robert Gesink (Belkin). Obojczyk złamał Tony Martin (Omega Pharma – Quick Step).

W końcówce doszło do kuriozalnej sytuacji. Na mecie utknął autobus ekipy Orica GreenEdge, który tarasował przejazd. Organizatorzy podjęli decyzję o rozegraniu sprintu 3 km przed planowaną metą, jednak w ostatniej chwili autobus odjechał i udało rozegrać się finisz. W konsekwencji, wszystkim zawodnikom przyznano ten sam czas.

Długiego finiszu próbował Niki Terpstra (Omega Pharma – Quick Step), jednak w sprincie, najlepszy okazał się Kittel, który znakomicie wykończył pracę swoich kolegów z Argos-Shimano. Niemiec pokonał Alexandra Kristoffa (Katusha) oraz najmłodszego w stawce – 20-letniego Danny’ego van Poppela (Vacansoleil-DCM).

Najlepiej z Polaków spisał się 29. na mecie “Kwiatek”.

Wyniki:

1. GER KITTEL Marcel TEAM ARGOS-SHIMANO 04h 56′ 52”
2. NOR KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00′ 00”
3. NED VAN POPPEL Danny VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
4. GBR MILLAR David GARMIN – SHARP + 00′ 00”
5. ITA TRENTIN Matteo OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
6. FRA DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
7. NZL HENDERSON Gregory LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
8. BEL ROELANDTS Jurgen LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
9. ESP ROJAS José Joaquin MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
10. BEL BOECKMANS Kris VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
11. RSAIMPEY Daryl ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
12. BELVANMARCKE Sep BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
13. FRASIMON Julien SOJASUN + 00′ 00”
14. IRLROCHE Nicolas TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
15. AUSGERRANS Simon ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
16. KAZKASHECHKIN Andrey ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
17. ESPGUTIERREZ José Ivan MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
18. ESPPEREZ MORENO Ruben EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
19. SUIALBASINI Michael ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
20. BELWYNANTS Maarten BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
21. FRAHIVERT Jonathan SOJASUN + 00′ 00”
22. FRAPÉRAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
23. AUSEVANS Cadel BMC RACING TEAM + 00′ 00”
24. NORBOASSON HAGEN Edvald SKY PROCYCLING + 00′ 00”
25. FRARIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
26. CZEKREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
27. UZBLAGUTIN Sergey VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
28. SUISCHÄR Michael BMC RACING TEAM + 00′ 00”
29. POLKWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
30. FRABARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
31. BELVAN DEN BROECK Jurgen LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
32. ITACUNEGO Damiano LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
33. LATSMUKULIS Gatis KATUSHA TEAM + 00′ 00”
34. FRACHAVANEL Sylvain OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
35. ESPVALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
36. AUSCLARKE Simon ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
37. SVKVELITS Peter OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
38. USAVANDE VELDE Christian GARMIN – SHARP + 00′ 00”
39. AUSPORTE Richie SKY PROCYCLING + 00′ 00”
40. RUSBRUTT Pavel KATUSHA TEAM + 00′ 00”
41. GBRFROOME Christopher SKY PROCYCLING + 00′ 00”
42. DENFUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
43. GERSIEBERG Marcel LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
44. ESPRODRIGUEZ OLIVER Joaquin KATUSHA TEAM + 00′ 00”
45. ESPLOSADA ALGUACIL Alberto KATUSHA TEAM + 00′ 00”
46. NEDTERPSTRA Niki OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
47. COLQUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
48. BELBAKELANTS Jan RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
49. NEDVEELERS Tom TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
50. GERGESCHKE Simon TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
51. FRAMARINO Jean Marc SOJASUN + 00′ 00”
52. NEDVAN POPPEL Boy VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
53. NEDDE KORT Koen TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
54. NEDDUMOULIN Tom TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
55. FRAFEDRIGO Pierrick FDJ.FR + 00′ 00”
56. FRASICARD Romain EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
57. FRAPINOT Thibaut FDJ.FR + 00′ 00”
58. GBRCAVENDISH Mark OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
59. ESPASTARLOZA Mikel EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
60. ITAGASPAROTTO Enrico ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
61. ESPLOPEZ GARCIA David SKY PROCYCLING + 00′ 00”
62. GBRKENNAUGH Peter SKY PROCYCLING + 00′ 00”
63. BLRKIRYIENKA Vasili SKY PROCYCLING + 00′ 00”
64. GERBURGHARDT Marcus BMC RACING TEAM + 00′ 00”
65. ESPIZAGUIRRE INSAUSTI Gorka EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
66. AUSLANCASTER Brett Daniel ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
67. ESPZUBELDIA Haimar RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
68. BLRSIUTSOU Kanstantsin SKY PROCYCLING + 00′ 00”
69. FRAJEANNESSON Arnold FDJ.FR + 00′ 00”
70. POLNIEMIEC Przemyslaw LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
71. RUSVORGANOV Eduard KATUSHA TEAM + 00′ 00”
72. ESPOROZ Juan José EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
73. ESPANTON Igor EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
74. FRAMOLARD Rudy COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
75. AUSHANSEN Adam LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
76. BELMONFORT Maxime RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
77. ESTTAARAMÄE Rein COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
78. LUXDIDIER Laurent RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
79. LUXSCHLECK Andy RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
80. FRAGAUTIER Cyril TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
81. ESPIZAGUIRRE INSAUSTI Jon EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
82. FRAROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
83. FRAVUILLERMOZ Alexis SOJASUN + 00′ 00”
84. CANVEILLEUX David TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
85. NEDPOELS Wouter VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
86. FRADELAPLACE Anthony SOJASUN + 00′ 00”
87. COLSERPA José LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
88. FRABOUHANNI Nacer FDJ.FR + 00′ 00”
89. ESPNIEVE ITURRALDE Mikel EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
90. ITAQUINZIATO Manuel BMC RACING TEAM + 00′ 00”
91. CANHESJEDAL Ryder GARMIN – SHARP + 00′ 00”
92. FRAGENIEZ Alexandre FDJ.FR + 00′ 00”
93. IRLMARTIN Daniel GARMIN – SHARP + 00′ 00”
94. NORNORDHAUG Lars-Peter BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
95. NEDTANKINK Bram BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
96. ESPNOVAL GONZALEZ Benjamin TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
97. NEDTEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
98. NEDWESTRA Lieuwe VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
99. JPNARASHIRO Yukiya TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
100. BLRKUCHYNSKI Aliaksandr KATUSHA TEAM + 00′ 00”
101. FRAVOECKLER Thomas TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
102. NEDGESINK Robert BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
103. FRAGENE Yohann TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
104. BELDE GENDT Thomas VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
105. FRAVICHOT Arthur FDJ.FR + 00′ 00”
106. FRAREZA Kévin TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
107. FRAKADRI Blel AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
108. FRAGADRET John AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
109. GERDEGENKOLB John TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
110. FRABONNET William FDJ.FR + 00′ 00”
111. USATALANSKY Andrew GARMIN – SHARP + 00′ 00”
112. USADANIELSON Thomas GARMIN – SHARP + 00′ 00”
113. NEDBOOM Lars BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
114. FRABOUET Maxime AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
115. AUSROGERS Michael TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
116. FRALEMOINE Cyril SOJASUN + 00′ 00”
117. FRAMEDEREL Maxime SOJASUN + 00′ 00”
118. NEDCURVERS Roy TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
119. CRCAMADOR Andrey MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
120. RUSTROFIMOV Yury KATUSHA TEAM + 00′ 00”
121. GERVOIGT Jens RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
122. FRABAGOT Yoann COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
123. ESPFLECHA GIANNONI Juan Antonio VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
124. NEDLEEZER Thomas BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
125. AUSO’GRADY Stuart ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
126. LTUNAVARDAUSKAS Ramunas GARMIN – SHARP + 00′ 00”
127. ITABENNATI Daniele TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
128. PORPAULINHO Sergio Miguel Moreira TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
129. ITATOSATTO Matteo TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
130. ESPHERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
131. ESPPLAZA MOLINA Ruben MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
132. PORCOSTA Rui Alberto MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
133. FRAROY Jérémy FDJ.FR + 00′ 00”
134. ESPMORENO FERNANDEZ Daniel KATUSHA TEAM + 00′ 00”
135. ESPLOBATO DEL VALLE Juan José EUSKALTEL – EUSKADI + 00′ 00”
136. SWEKESSIAKOFF Fredrik ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
137. ITAGAVAZZI Francesco ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
138. FRALEVARLET Guillaume COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
139. BELGILBERT Philippe BMC RACING TEAM + 00′ 00”
140. USABOOKWALTER Brent BMC RACING TEAM + 00′ 00”
141. SUIMORABITO Steve BMC RACING TEAM + 00′ 00”
142. NZLBAUER Jack GARMIN – SHARP + 00′ 00”
143. ITAMOSER Moreno CANNONDALE + 00′ 00”
144. GERFRÖHLINGER Johannes TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
145. NEDTIMMER Albert TEAM ARGOS-SHIMANO + 00′ 00”
146. ESPCASTROVIEJO NICOLAS Jonathan MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
147. KAZBAZAYEV Assan ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
148. FRAFEILLU Brice SOJASUN + 00′ 00”
149. FRADUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
150. ITAMALORI Adriano LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
151. AUSMEYER Cameron ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
152. ITAMALACARNE Davide TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
153. ITAMARANGONI Alan CANNONDALE + 00′ 00”
154. POLBODNAR Maciej CANNONDALE + 00′ 00”
155. SVKSAGAN Peter CANNONDALE + 00′ 00”
156. DENVANDBORG Brian CANNONDALE + 00′ 00”
157. ITASABATINI Fabio CANNONDALE + 00′ 00”
158. ITADE MARCHI Alessandro CANNONDALE + 00′ 00”
159. BELDE CLERCQ Bart LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
160. FRAMINARD Sébastien AG2R LA MONDIALE + 00′ 00”
161. ESPIRIZAR Markel RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
162. DENBAK Lars Ytting LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
163. ESPCONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 00′ 00”
164. BELWILLEMS Frederik LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
165. GBRSTANNARD Ian SKY PROCYCLING + 00′ 00”
166. AUSDENNIS Rohan GARMIN – SHARP + 00′ 00”
167. CANTUFT Svein ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
168. ITACIMOLAI Davide LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
169. ITAFERRARI Roberto LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
170. ITAFAVILLI Elia LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
171. KAZMURAVYEV Dmitriy ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
172. FRAPINEAU Jérôme OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
173. FRACOPPEL Jérôme COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
174. ITAMORI Manuele LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
175. ESPNAVARRO Daniel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
176. ESPERVITI Imanol MOVISTAR TEAM + 00′ 00”
177. FRACOUSIN Jérome TEAM EUROPCAR + 00′ 00”
178. BRAFISCHER Murilo Antoniobil FDJ.FR + 00′ 00”
179. ITABONO Matteo LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
180. SLOBRAJKOVIC Janez ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
181. KAZLUTSENKO Alexey ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
182. ESPGARCIA ECHEGUIBEL Egoitz COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
183. GBRTHOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00′ 00”
184. GERKLÖDEN Andreas RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
185. GERMARTIN Tony OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
186. NEDHOOGERLAND Johnny VACANSOLEIL-DCM + 00′ 00”
187. SLOKOREN Kristijan CANNONDALE + 00′ 00”
188. AUSGOSS Matthew Harley ORICA GREENEDGE + 00′ 00”
189. FRAEL FARES Julien SOJASUN + 00′ 00”
190. NEDMOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING + 00′ 00”
191. BELSTEEGMANS Gert OMEGA PHARMA-QUICK STEP + 00′ 00”
192. ESPMATE MARDONES Luis Angel COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
193. FRALE MEVEL Christophe COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS + 00′ 00”
194. FRAGALLOPIN Tony RADIOSHACK LEOPARD + 00′ 00”
195. USAVAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00′ 00”
196. GERGREIPEL André LOTTO-BELISOL + 00′ 00”
197. USAKING Edward CANNONDALE + 00′ 00”
198. FRAMOINARD Amaël BMC RACING TEAM + 00′ 00”

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej