froome dauphineFabian Cancellara (RadioShack – Leopard) jest wciąż liderem rankingu UCI WorldTour. W pierwszej trójce nie nastąpiły zmiany, ale tuż za podium plasuje się zwycięzca Critérium du Dauphiné, Chris Froome (Sky ProCycling). Na prowadzenie w rankingu narodów wróciła Hiszpania. Ekipa Sky Procycling powiększyła przewagę nad konkurencją.

W indywidualnym rankingu UCI World Tour opublikowanym po zakończeniu Critérium du Dauphiné nie zanotowano zmian na podium. Nadal prowadzi Fabian Cancellara (RadioShack – Leopard), za nim są Vincenzo Nibali (Astana) i Peter Sagan (Cannondale). Dzięki zwycięstwu w CdD na czwarte miejsce awansował Chris Froome (Sky ProCycling), który traci tylko jeden punkt do Sagana. Bardzo duży awans (z 32 na 15 pozycję) zaliczył Daniel Moreno (Katusha) – trzeci zawodnik wyścigu we Francji. Drugą dziesiątkę rankingu zamykają Polacy: Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) i Przemysław Niemiec (Lampre – Merida). Rafał Majka (Saxo – Tinkoff) zajmuje 43 miejsce.

W rankingu narodów nastąpiło przetasowanie na podium. Prowadzi Hiszpania (811 pkt.), przed Kolumbią (766 pkt.) i Włochami (720 pkt.). Awans Hiszpania zawdzięcza bardzo dobremu wynikowi w Critérium du Dauphiné – aż pięciu zawodników tej narodowości znalazło się w TOP 10 klasyfikacji generalnej. Spory awans (z 31 na 19 miejsce) zanotowała Dania, dzięki czwartej pozycji Jakoba Fuglsanga we wspomnianym wyścigu. Polska ma w dorobku 313 pkt. i zajmuje 11. pozycję.

Swoją przewagę w rankingu zespołowym powiększa ekipa Sky Procycling. Aktualnie brytyjski zespół ma 1062 pkt. a druga w tej klasyfikacji Katusha 752 pkt. Awans zanotował zespół Astana, który zajmuje czwarte miejsce. Na szarym końcu rankingu tradycyjnie już Argos – Shimano.

Klasyfikacja indywidualna:

Msc Pop Zawodnik Kod UCI Drużyna Pkt.
1 1 CANCELLARA Fabian SUI19810318 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 351
2 2 NIBALI Vincenzo ITA19841114 ASTANA PRO TEAM (AST) 322
3 3 SAGAN Peter SVK19900126 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 312
4 9 FROOME Christopher GBR19850520 SKY PROCYCLING (SKY) 311
5 7 PORTE Richie AUS19850130 SKY PROCYCLING (SKY) 305
6 4 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto COL19891013 AG2R LA MONDIALE (ALM) 255
7 5 MARTIN Daniel IRL19860820 GARMIN SHARP (GRS) 247
8 6 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP19790512 KATUSHA (KAT) 246
9 8 SCARPONI Michele ITA19790925 LAMPRE-MERIDA (LAM) 213
10 13 VALVERDE BELMONTE Alejandro ESP19800425 MOVISTAR TEAM (MOV) 192
11 10 SPILAK Simon SLO19860623 KATUSHA (KAT) 189
12 11 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander COL19900204 MOVISTAR TEAM (MOV) 182
13 12 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL19871210 SKY PROCYCLING (SKY) 176
14 14 URAN URAN Rigoberto COL19870126 SKY PROCYCLING (SKY) 153
15 32 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP19810905 KATUSHA (KAT) 151
16 15 CHAVANEL Sylvain FRA19790630 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 142
17 16 VAN AVERMAET Greg BEL19850517 BMC RACING TEAM (BMC) 140
18 18 CONTADOR VELASCO Alberto ESP19821206 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 132
19 17 KWIATKOWSKI Michał POL19900602 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 132
20 19 NIEMIEC Przemysław POL19800411 LAMPRE-MERIDA (LAM) 118
21 20 THOMAS Geraint GBR19860525 SKY PROCYCLING (SKY) 117
22 21 SLAGTER Tom Jelte NED19890701 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 113
23 22 PERAUD Jean-Christophe FRA19770522 AG2R LA MONDIALE (ALM) 111
24 23 EVANS Cadel AUS19770214 BMC RACING TEAM (BMC) 111
25 24 KELDERMAN Wilco NED19910325 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 100
26 25 TALANSKY Andrew USA19881123 GARMIN SHARP (GRS) 98
27 26 CAVENDISH Mark GBR19850521 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 95
28 27 KRISTOFF Alexander NOR19870705 KATUSHA (KAT) 90
29 28 INTXAUSTI ELORRIAGA Benat ESP19860320 MOVISTAR TEAM (MOV) 90
30 29 MORENO BAZAN Javier ESP19840718 MOVISTAR TEAM (MOV) 86
31 30 FARIA DA COSTA Rui Alberto POR19861005 MOVISTAR TEAM (MOV) 83
32 31 KREUZIGER Roman CZE19860506 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 80
33 33 VANMARCKE Sep BEL19880728 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 80
34 34 PAOLINI Luca ITA19770117 KATUSHA (KAT) 76
35 35 GERRANS Simon AUS19800516 ORICA GREENEDGE (OGE) 72
36 36 LADAGNOUS Matthieu FRA19841212 FDJ (FDJ) 72
37 37 TERPSTRA Niki NED19840518 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 70
38 38 ROELANDTS Jurgen BEL19850702 LOTTO BELISOL (LTB) 70
39 138 FUGLSANG Jakob DEN19850322 ASTANA PRO TEAM (AST) 66
40 39 GILBERT Philippe BEL19820705 BMC RACING TEAM (BMC) 66
41 40 DANIELSON Thomas USA19780313 GARMIN SHARP (GRS) 64
42 41 LANGEVELD Sebastian NED19850117 ORICA GREENEDGE (OGE) 64
43 42 MAJKA Rafał POL19890912 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 63
44 43 VAN GARDEREN Tejay USA19880812 BMC RACING TEAM (BMC) 62
45 44 BOZIC Borut SLO19800808 ASTANA PRO TEAM (AST) 61
46 45 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP19890204 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 61
47 46 WIGGINS Bradley GBR19800428 SKY PROCYCLING (SKY) 59
48 47 OSS Daniel ITA19870113 BMC RACING TEAM (BMC) 58
49 53 SANCHEZ GONZALEZ Samuel ESP19780205 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 58
50 48 HERMANS Ben BEL19860608 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 52
51 49 WEENING Pieter NED19810405 ORICA GREENEDGE (OGE) 51
52 50 GASPAROTTO Enrico ITA19820322 ASTANA PRO TEAM (AST) 51
53 51 FLECHA GIANNONI Juan Antonio ESP19770917 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 50
54 52 HORNER Christopher USA19711023 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 42
55 ROGERS Michael AUS19791220 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 41
56 54 GESINK Robert NED19860531 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 41
57 55 VAN DEN BROECK Jurgen BEL19830201 LOTTO BELISOL (LTB) 41
58 57 STANNARD Ian GBR19870525 SKY PROCYCLING (SKY) 40
59 56 STYBAR Zdenek CZE19851211 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 40
60 65 MEERSMAN Gianni BEL19851205 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 40
61 58 POZZOVIVO Domenico ITA19821130 AG2R LA MONDIALE (ALM) 38
62 59 VISCONTI Giovanni ITA19830113 MOVISTAR TEAM (MOV) 37
63 66 VIVIANI Elia ITA19890207 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 34
64 60 ULISSI Diego ITA19890715 LAMPRE-MERIDA (LAM) 33
65 61 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP19871007 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 32
66 62 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU19880130 GARMIN SHARP (GRS) 32
67 63 PHINNEY Taylor USA19900627 BMC RACING TEAM (BMC) 30
68 64 KANGERT Tanel EST19870311 ASTANA PRO TEAM (AST) 30
69 67 DEGENKOLB John GER19890107 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 26
70 68 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey CRC19860829 MOVISTAR TEAM (MOV) 24
71 DENNIS Rohan AUS19900528 GARMIN SHARP (GRS) 24
72 69 HESJEDAL Ryder CAN19801209 GARMIN SHARP (GRS) 24
73 79 MARTIN Tony GER19850423 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 24
74 70 WESTRA Lieuwe NED19820911 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 23
75 71 TROFIMOV Yury RUS19840126 KATUSHA (KAT) 22
76 72 PINOT Thibaut FRA19900529 FDJ (FDJ) 21
77 73 PIETROPOLLI Daniele ITA19800711 LAMPRE-MERIDA (LAM) 20
78 74 BOUHANNI Nacer FRA19900725 FDJ (FDJ) 20
79 75 GREIPEL André GER19820716 LOTTO BELISOL (LTB) 20
80 76 EISEL Bernhard AUT19810217 SKY PROCYCLING (SKY) 18
81 77 KISERLOVSKI Robert CRO19860809 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 18
82 78 NIZZOLO Giacomo ITA19890130 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 18
83 80 GOSS Matthew Harley AUS19861105 ORICA GREENEDGE (OGE) 17
84 81 HANSEN Adam AUS19810511 LOTTO BELISOL (LTB) 16
85 82 MEZGEC Luka SLO19880627 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 16
86 83 DOWSETT Alex GBR19881003 MOVISTAR TEAM (MOV) 16
87 84 BELKOV Maxim RUS19850109 KATUSHA (KAT) 16
88 98 BOASSON HAGEN Edvald NOR19870517 SKY PROCYCLING (SKY) 15
89 85 LEUKEMANS Björn BEL19770701 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 14
90 86 BOONEN Tom BEL19801015 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 14
91 87 POELS Wouter NED19871001 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 14
92 88 MOLLEMA Bauke NED19861126 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 12
93 89 VICIOSO ARCOS Angel ESP19770413 KATUSHA (KAT) 12
94 90 MACHADO Tiago POR19851018 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 11
95 91 ANTON HERNANDEZ Igor ESP19830302 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 10
96 92 VANDENBERGH Stijn BEL19840425 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 10
97 93 KLÖDEN Andreas GER19750622 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 10
98 94 VELITS Peter SVK19850221 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 10
99 95 DUMOULIN Samuel FRA19800820 AG2R LA MONDIALE (ALM) 10
100 96 CARUSO Damiano ITA19871012 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 9
101 97 GAVAZZI Francesco ITA19840801 ASTANA PRO TEAM (AST) 9
102 99 ALBASINI Michael SUI19801220 ORICA GREENEDGE (OGE) 8
103 100 MALORI Adriano ITA19880128 LAMPRE-MERIDA (LAM) 8
104 101 FERRARI Roberto ITA19830309 LAMPRE-MERIDA (LAM) 7
105 102 RATTO Daniele ITA19891005 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 7
106 103 POPOVYCH Yaroslav UKR19800104 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 6
107 DE MARCHI Alessandro ITA19860519 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) 6
108 104 DE GENDT Thomas BEL19861106 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 6
109 105 PARISIEN Francois CAN19820427 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 6
110 106 IMPEY Daryl RSA19841206 ORICA GREENEDGE (OGE) 6
111 107 RENSHAW Mark AUS19821022 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 6
112 108 KITTEL Marcel GER19880511 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 6
113 111 LOPEZ GARCIA David ESP19810513 SKY PROCYCLING (SKY) 5
114 109 MARTENS Paul GER19831026 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 5
115 110 LANCASTER Brett AUS19791115 ORICA GREENEDGE (OGE) 5
116 112 GADRET John FRA19790422 AG2R LA MONDIALE (ALM) 4
117 113 VEIKKANEN Jussi FIN19810329 FDJ (FDJ) 4
118 MATTHEWS Michael AUS19900926 ORICA GREENEDGE (OGE) 4
119 HERRADA LOPEZ José ESP19851001 MOVISTAR TEAM (MOV) 4
120 114 AGNOLI Valerio ITA19850106 ASTANA PRO TEAM (AST) 4
121 115 BELLETTI Manuel ITA19851014 AG2R LA MONDIALE (ALM) 4
122 116 IGLINSKY Maxim KAZ19810418 ASTANA PRO TEAM (AST) 4
123 117 DEMARE Arnaud FRA19910826 FDJ (FDJ) 4
124 118 MENCHOV Denis RUS19780125 KATUSHA (KAT) 4
125 137 GALLOPIN Tony FRA19880524 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 3
126 119 WYSS Danilo SUI19850826 BMC RACING TEAM (BMC) 3
127 120 NOCENTINI Rinaldo ITA19770925 AG2R LA MONDIALE (ALM) 2
128 121 MOUREY Francis FRA19801208 FDJ (FDJ) 2
129 130 CLEMENT Stef NED19820924 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 2
130 BUSCHE Matthew USA19850509 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 2
131 SEELDRAEYERS Kevin BEL19860912 ASTANA PRO TEAM (AST) 2
132 145 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan ESP19870427 MOVISTAR TEAM (MOV) 2
133 122 CARUSO Giampaolo ITA19800815 KATUSHA (KAT) 2
134 123 PUCCIO Salvatore ITA19890831 SKY PROCYCLING (SKY) 2
135 124 LUDVIGSSON Tobias SWE19910222 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 2
136 125 POZZATO Filippo ITA19810910 LAMPRE-MERIDA (LAM) 2
137 126 HOWARD Leigh AUS19891018 ORICA GREENEDGE (OGE) 2
138 127 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP19850608 MOVISTAR TEAM (MOV) 2
139 128 CANTWELL Jonathan AUS19820108 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) 2
140 134 NERZ Dominik GER19890825 BMC RACING TEAM (BMC) 1
141 SILIN Egor RUS19880625 ASTANA PRO TEAM (AST) 1
142 141 WELLENS Tim BEL19910510 LOTTO BELISOL (LTB) 1
143 GESLIN Anthony FRA19800609 FDJ (FDJ) 1
144 135 VANENDERT Dennis BEL19880627 LOTTO BELISOL (LTB) 1
145 JANSE VAN RENSBURG Reinardt RSA19890203 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) 1
146 139 SOUPE Geoffrey FRA19880322 FDJ (FDJ) 1
147 142 WAGNER Robert GER19830417 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) 1
148 HUSHOVD Thor NOR19780118 BMC RACING TEAM (BMC) 1
149 129 ARU Fabio ITA19900703 ASTANA PRO TEAM (AST) 1
150 131 HONDO Danilo GER19740104 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) 1
151 132 TRENTIN Matteo ITA19890802 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 1
152 133 JEANNESSON Arnold FRA19860116 FDJ (FDJ) 1
153 136 LOBATO DEL VALLE Juan Jose ESP19881229 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) 1
154 140 PONZI Simone ITA19870117 ASTANA PRO TEAM (AST) 1
155 143 FARRAR Tyler USA19840602 GARMIN SHARP (GRS) 1
156 144 DEBUSSCHERE Jens BEL19890828 LOTTO BELISOL (LTB) 1
157 146 FENN Andrew GBR19900701 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 1
158 147 VON HOFF Steele AUS19871231 GARMIN SHARP (GRS) 1
159 148 MARKUS Barry NED19910717 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 1


Klasyfikacja narodów:

Miejsce Poprzednio Kraj Kod UCI Punkty
1 3 SPAIN ESP 811
2 1 COLOMBIA COL 766
3 2 ITALY ITA 720
4 4 GREAT BRITAIN GBR 622
5 5 AUSTRALIA AUS 553
6 6 BELGIUM BEL 408
7 7 NETHERLANDS NED 398
8 8 FRANCE FRA 366
9 9 SWITZERLAND SUI 362
10 10 SLOVAKIA SVK 322
11 11 POLAND POL 313
12 12 UNITED STATES USA 296
13 13 SLOVENIA SLO 266
14 14 IRELAND IRL 247
15 15 CZECH REPUBLIC CZE 120
16 16 NORWAY NOR 106
17 17 PORTUGAL POR 94
18 18 GERMANY GER 86
19 31 DENMARK DEN 66
20 19 RUSSIA RUS 43
21 20 LITHUANIA LTU 32
22 21 ESTONIA EST 30
23 22 CANADA CAN 30
24 23 COSTA RICA CRC 24
25 24 AUSTRIA AUT 18
26 25 CROATIA CRO 18
27 27 SOUTH AFRICA RSA 7
28 26 UKRAINE UKR 6
29 28 FINLAND FIN 4
30 29 KAZAKHSTAN KAZ 4
31 30 SWEDEN SWE 2


Klasyfikacja drużynowa:

Miejsce Poprzednio Drużyna Kod UCI Punkty
1 1 SKY PROCYCLING (SKY) GBR 1062
2 2 KATUSHA (KAT) RUS 752
3 3 MOVISTAR TEAM (MOV) ESP 633
4 6 ASTANA PRO TEAM (AST) KAZ 530
5 4 RADIOSHACK LEOPARD (RLT) LUX 481
6 5 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) BEL 479
7 7 GARMIN SHARP (GRS) USA 465
8 8 BMC RACING TEAM (BMC) USA 437
9 9 AG2R LA MONDIALE (ALM) FRA 418
10 10 LAMPRE-MERIDA (LAM) ITA 392
11 11 CANNONDALE PRO CYCLING (CAN) ITA 368
12 12 BLANCO PRO CYCLING TEAM (BLA) NED 346
13 13 TEAM SAXO-TINKOFF (TST) DEN 318
14 14 ORICA GREENEDGE (OGE) AUS 212
15 16 EUSKALTEL EUSKADI (EUS) ESP 162
16 15 LOTTO BELISOL (LTB) BEL 148
17 17 FDJ (FDJ) FRA 121
18 18 VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) NED 107
19 19 TEAM ARGOS – SHIMANO (ARG) NED 56

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga